Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

26.2.2021

Imieniny

Aleksandra, Mirosława, Bogumiła

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Zbiornik retencyjny znajdujący przy kościele Świętego

Przykościelny park – tu historia miesza się z przyszłością

Mówi się, że czas wszystko zmienia. Świat, ludzi, miejsca... Jak wiele prawdy jest w tym powiedzeniu zrozumieć można poznając historię mszczonowskiego parku, który znajduje się na terenach przykościelnych.

Z szacunku dla przeszłości…

Lata 30-te XX wieku. Centrum miasta tworzą dwa place. Życie mieszkańców koncentruje się wokół obecnego rynku oraz drugiego, który znajdował się na terenie zrewitalizowanego parku. Ten fragment Mszczonowa przyciąga ludzi tętniącą, pozytywną energią. Poprzednikami dzisiejszych drzew były kamienice żydowskie. To tu, gdzie dziś mogą się przechadzać szukający wytchnienia mieszkańcy, kiedyś odbywały się cykliczne targi. Każdy cech miał swoje miejsce do wystawiania wyrobów, z których słynęła rzemieślnicza Ziemia Mszczonowska. Ludzie odwiedzali aptekę, robili zakupy na stoiskach, czerpali wodę ze studni. Bawili się, śmiali, mieszkali, kochali. Po prostu żyli…

Wszystko skończyło się we wrześniu 1939 roku… Okropny, wojenny czas zmienił świat, ludzi i miejsca… Zmienił także mszczonowski plac, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Już na początku miesiąca spadły na niego pierwsze, zrzucone na miasto bomby, które zniszczyły aptekę, stojącą w miejscu obecnego pomnika św. Jana Pawła II, i zabiły jego właścicielkę.

Potem w Mszczonowie pojawili się Niemcy… Nad miastem skrzydła rozpostarło zło, które zadomowiło się w nim na kilka lat. Przykościelny plac nie był już miejscem wesołego handlu i domem mszczonowian, polskich i żydowskich. Stał się areną łapanek a także punktem, w którym najeźdźcy zebrali ludność semicką, by następnie wywieźć ją do Żyrardowa i pociągami do obozu zagłady w Treblince. Przykościelny plac został więc symbolem okupacyjnego terroru i strachu a także pierwszym przystankiem na drodze do śmierci… Być może był nim już wcześniej, ponieważ w ewidencji zabytków tzw. „białe karty” posiadają trzy, mszczonowskie cmentarze. Dwa z nich nadal funkcjonują. Ostatni znajdował się, zgodnie z zapisami konserwatorów, pod mszczonowskim kościołem. Stąd też najprawdopodobniej wzięło się wzniesienie, na którym znajduje się miejscowa fara. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod świątynią i na obszarze przy jej murze, znajdują się szczątki dawnych osadników.

Teren, na którym znajduje się współczesny park, stał się także świadkiem innych, dramatycznych wydarzeń wojennych. W jego pobliżu rozegrały się najważniejsze, lokalne wydarzenia z czasów Wojny Obronnej. Bitwa Mszczonowska, która była prowadzona nocą, 10 września, i nie wygasła do wschodu Słońca, oraz rozstrzelanie trzech mieszkańców pod kościelną ścianą. 11 września, w godzinach popołudniowych, przy świątyni, Niemcy zamordowali proboszcza Józefa Wierzejskiego, burmistrza Aleksandra Tańskiego oraz miejscowego lekarza Stanisława Zarachowicza. Tego dnia w pobliżu plebani został też zastrzelony ks. Władysław Gołędowski. Niemcy bestialsko pozbawili go życia w chwili, gdy opatrywał rannego.

Świadkiem tych wszystkich, tragicznych wydarzeń, był plac, który po zrewitalizowaniu zyskał nowe oblicze i stał się miejscem zadumy, refleksji oraz modlitwy. Niedawno oddany pierwszy etap upamiętnia przeszłość, której jest swoistym, zielonym pomnikiem. Trawniki, ławki, altany i stoliki zachęcają do spokojnego wypoczynku, z książką, rodziną czy przyjaciółmi. Wszelkie wprowadzone ograniczenia wynikają z historycznego znaczenia tego miejsca oraz jego obecnego, refleksyjnego charakteru.

Dla miłośników aktywności

Mieszkańcom, spragnionym czynnego wypoczynku, dedykowany jest drugi etap inwestycji parkowej, na którego wykonanie wkrótce zostanie ogłoszony przetarg. Co będzie zawierał? Dla najmłodszych znajdą się w nim specjalna miejsca – dwa, rozbudowane place zabaw. Jeden z nich będzie naturalistyczny, czyli zbudowany wyłącznie z naturalnych materiałów, głównie drewna. Na terenie nowego placu znajdą się atrakcje, wykonane właśnie z tego surowca, m.in. domek i sklepik. Dzieci będą mogły pokonywać także tory przeszkód, składające się z pniaków i konarów drzew.

Do dyspozycji najmłodszych będzie również ścieżka sensoryczna, wiklinowy tunel – idealna kryjówka do zabawy w chowanego a także specjalne, wyłożone kamiennymi płytami, miejsce do gry w klasy. Całość ozdobią drewniane rzeźby zwierząt. Wszystko to powstanie z myślą o najmłodszych, którzy są przyszłością Ziemi Mszczonowskiej.

Oprócz naturalistycznego planowane jest także powstanie dużego, standardowego placu zabaw. Znajdą się w nim tradycyjne elementy takie jak bujawki, huśtawki czy karuzela. Oprócz nich najmłodsi będą mogli również skorzystać z atrakcji sprawnościowych, zjazdu linowego, równoważni i toru przeszkód. Na placu tym znajdzie się też ogromny zestaw zabawowy z wieżami, zjeżdżalniami, drabinkami, rurą strażacką czy też tubami.

Rekreacyjny etap rewitalizacji parku to również propozycja dla młodzieży. Na przykościelnym terenie powstanie pumptrack. Co kryje się pod tą obcobrzmiącą nazwą? Specjalnie przygotowany niewielki tor do jazdy np. rowerem, który składa się z zakrętów i rowów z okrągło wyprofilowanym dnem. Atrakcja taka pozwala na ćwiczenie refleksu, zmysłu równowagi i kondycji. Na takim torze jeździć mogą i dorośli, i dzieci. Można też rozgrywać zawody z pomiarem czasu pokonania wyznaczonej trasy.

Zarówno dla młodzieży jak i dorosłych przeznaczona będzie również kolejna strefa aktywności, czyli zewnętrzna siłownia. Choć nie będzie ona pierwszą, która powstanie w Mszczonowie, to jednak idealnie wpisze się w rekreacyjny charakter przykościelnego parku. Wśród rozmaitych urządzeń, jakie zostaną zamontowane, znajdą się m.in. orbitrek, wahadło i nożna prasa. Wszystko, co posłuży miłośnikom ćwiczeń na otwartej przestrzeni.

Aktywność fizyczna wymaga także stworzenia miejsc odpoczynku. W tej fazie realizacji inwestycji znajdzie się więc duża altana, większa niż te powstałe w pierwszym etapie, która będzie sprzyjać nie tylko przerwom w ćwiczeniach, ale również zachęcać do spędzania czasu w większym gronie. Kiedy temperatura stanie się za wysoka lub ćwiczenia pozbawią energii, będzie można ochłodzić się w pobliżu pięknej fontanny dyszowej. Dzięki nowoczesnemu WC relaksu nie będzie trzeba przerywać krótkimi wizytami w domu. Dla mam i ich pociech zamontowane zostaną z kolei przewijaki, które również pozwolą na dłuższe cieszenie się odpoczynkiem na powietrzu.

Drugi etap rewitalizacji mszczonowskiego parku to także infrastruktura, niezbędna dla jego gości. Przebudowany zostanie przykościelny parking a dzięki temu możliwe będzie komfortowe zostawienie samochodu w pobliżu miejsca odpoczynku. W planach jest także montaż oświetlenia, które umożliwi korzystanie z wypoczynku także po zmroku, oraz monitoringu, który zapewni spokój odpoczywającym oraz powstrzyma przed próbami wandalizmu.

Dla przyrody bliskości

Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe trzeciego etapu rewitalizacji parku, które zostaną sfinalizowane do końca października. Skąd ten brak numerologicznej chronologii? Ta faza inwestycji jest realizowana na terenach użyczonych przez parafię – znajdują się one za mszczonowską świątynią. Dzięki temu możliwe było prowadzenie robót jednocześnie nad dwoma etapami – pierwszym i trzecim. Ten ostatni będzie skierowany do miłośników przyrody i wspólnego relaksu.

Co znajdzie się w ostatniej części parku? Przede wszystkim urokliwy zbiornik retencyjny, który zapewni odrobinę wytchnienia wszystkim chcącym choć na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku. Nie zabraknie też elementów małej architektury, które uatrakcyjnią pobyt w tym miejscu. Oprócz standardowych ławek, w trzecim etapie pojawią się również leżaki, budki dla ptaków oraz widokowa luneta. Przede wszystkim jednak na tym terenie znajdą się trawniki i rodzime rośliny, w tym różnokolorowe kwiaty.

Ta faza inwestycji z pewnością zasłuży na miano „błoni”, czyli znacznej przestrzeni trawiastej, które będą zapraszały do spacerów z ukochanymi, kontemplacji piękna przyrody, beztroskiego odpoczynku czy też zorganizowania grilla z przyjaciółmi. Wszystkie te atrakcje będą dostępne już wkrótce i z pewnością zrekompensują ograniczenia, wprowadzone w etapie pierwszym, będącym pamiątką tragicznych kart historii Ziemi Mszczonowskiej.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Plac Piłsudskiego w roku 1924
  • Sadzenie parku przez mieszkańców Mszczonowa w latach 40
  • Mieszkańcy Mszczonowa podczas procesji w 1919, w tle...
  • Park Miejski w Mszczonowie - widok ławek, drzew, w tle...
  • Fontanna w kształcie kuli z metalu znajdująca się w Parku...
  • Pomnik Papieża Jana Pawła II znadujący się w Parku Miejskim
  • Altana w Parku Miejskim
  • Widok na Błonia znajdujące się za Kościołem św. Jana...
  • Zbiornik retencyjny znajdujący przy kościele Świętego

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6964130

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat