Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

28.9.2020

Imieniny

Marka, Wacława, Luby

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • Wybiła godzina „W”

Wybiła godzina „W”

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie zakończyło się nocą, z 2 na 3 października 1944 r., podpisaniem układ o zaprzestaniu działań wojennych.

Godzina „W”, bo taki kryptonim nosił moment rozpoczęcia walk, to chwila ważna dla wielu Polaków. W całym kraju kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętnia wycie syren alarmowych czy bicie dzwonów. Chwili zadumy i uhonorowania bohaterów, walczących o stolicę, nie zabrakło w Mszczonowie.

Podobnie jak rok temu, lokalne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowała nieformalna grupa „Legia-Mszczonów”, która skupia młodych kibiców stołecznego klubu piłkarskiego, pochodzących z terenu całej gminy. Pierwszym elementem upamiętnienia, który zaplanowała lokalna młodzież, było powstanie patriotycznego muralu. Członkowie grupy, korzystając z własnych środków, stworzyli okolicznościową grafikę na budynku, położonym przy ul. 3 Maja w Mszczonowie. Wszystko zaplanowano tak, by mural był gotowy już rano, 1 sierpnia.

Kulminacją świętowania 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było spotkanie na Placu Piłsudskiego. Już od kilku tygodni członkowie grupy „Legia-Mszczonów” promowali wspólne uczczenie stołecznego zrywu poprzez media społecznościowe. Na portalu Facebook pojawił się nawet okolicznościowy spot, zachęcający do pojawienia się 1 sierpnia na mszczonowskim placu.

Mieszkańcy nie zawiedli młodych kibiców. Na placu pojawiły się osoby w różnym wieku, często całe rodziny. Wielu z uczestników wydarzenia miało ze sobą biało-czerwone flagi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w tym roku na wspólną „minutę” zadumy zdecydowało się więcej osób niż w minionym. Przed mszczonowską remizą ustawiono pojazdy strażackie miejscowej OSP, przed którymi czekali ochotnicy, gotowi na wspólne uczczenie tej ważnej, historycznej rocznicy.

Punktualnie o godz. 17, podobnie jak w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe, oznajmiając wybicie godziny „W”. Tuż przed tym momentem młodzi kibice ustawili się w zorganizowanej kolumnie z wielkimi transparentami „Mszczonów Pamiętamy” oraz „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po zamilknięciu sygnału dźwiękowego młodzież odpaliła flary a cały Plac Piłsudskiego spowił gęsty, biało-czerwony dym. Wszystko to przy akompaniamencie wspólnie odśpiewanego „Mazurka Dąbrowskiego”. Po zakończeniu hymnu historię Powstania Warszawskiego zebranym przybliżyła radna Barbara Gryglewska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych, której towarzyszył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski.

- Media i starsze pokolenia ciągle narzekają „ach, ta dzisiejsza młodzież…” a tymczasem my, w Mszczonowie, możemy tak wzdychać, ale… z podziwem. Dla jej zaangażowania, patriotyzmu i bezinteresowności – napisał na facebookowym profilu Forum Samorządowego Organizacji Pozarządowych przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski, wyrażając podziw dla członków grupy „Legia-Mszczonów”, którzy podejmują starania, by upamiętniać ważne wydarzenia z historii Polski. Trudno nie zgodzić się z jego słowami. W tym roku młodzi kibice kolejny raz udowodnili, jak bliskie są im patriotyczne ideały. Pokazali, że pamiętają a wraz z nimi o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali także mieszkańcy Ziemi Mszczonowskiej. Wspólne upamiętnienie tej historycznej daty na chwilę przeniosło uczestników do lata 1944 roku i grozy okupowanej stolicy.

Dagmara Bednarek, GCI

 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”
 • Wybiła godzina „W”

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6460293

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat