Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • „Są dowódcy, na których nie pada pył zapomnienia” cz. 1.

„Są dowódcy, na których nie pada pył zapomnienia” cz. 1.

„Są dowódcy, na których nie pada pył zapomnienia, bierze ich na swoje skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek kościoła” – tak napisał o Władysławie Andersie jego podwładny, Tomasz Skrzyński. Dziś mija dokładnie 50 lat od śmierci generała, którego wszyscy kojarzą głównie z bitwą o Monte Cassino. Tymczasem, życiorys tego wybitnego dowódcy jest o wiele barwniejszy i zasługuje na więcej miejsca w społecznej świadomości.

Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 r. a jego rodzicami byli Elżbieta (z domu Tauchert) i Albert Anders. Sam, już jako dorosły człowiek, określał korzenie swojej rodziny jako niemiecko-szwedzko-węgierskie. Po zakończeniu II wojny światowej, komunistyczne władze wykorzystały nietypowość jego nazwiska do podważania polskiej narodowości generała.

Przyszły wybitny dowódca był wychowywany w luterańskim duchu szacunku do pracy i dyscypliny. Z pewnością zaważyło to na wyborze jego dalszej, życiowej drogi. Zarówno on, jak i jego trzej bracia, zdecydowali się na kariery wojskowe. Młodzieńcze lata Władysław spędził na wsi, ponieważ jego ojciec z zawodu był zarządcą majątków ziemskich. Właśnie tam narodziła się u przyszłego generała miłość do koni, której wyrazem był udział w licznych, międzynarodowych zawodach jeździeckich w trakcie studiów.

Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum realnego Anders podjął naukę na Wydziale Mechanicznym Politechniki w Rydze. Sześć semestrów, które tam spędził, przeplatane było żołnierską służbą. Ostatecznie, studia Władysława przerwało powołanie do wojska w związku z przygotowaniami do nadchodzącej pierwszej wojny światowej.

Władysław Anders początkowo został przydzielony do służb aprowizacyjnych 2 Korpusu, ale 25 października 1914 r. na własną prośbę przeszedł do macierzystego 3 Pułku Dragonów. W walkach okazał się świetnym kawalerzystą, toteż jego odwaga osobista i umiejętności dowódcze szybko zyskały uzna­nie przełożonych. Za czyny bojowe otrzymał łącznie siedem rosyjskich odzna­czeń wojennych.

Znakomite kwalifikacje dowódcze Andersa zostały dostrzeżone przez prze­łożonych, którzy skierowali go na kurs do Akademii Sztabu Generalnego w Pe­tersburgu. Mimo iż ze względu na toczącą się wojnę był on skrócony i trwał tylko sześć miesięcy, umożliwił mu przydział do wyższych dowództw. Pełna poświęcenia służba Władysława Andersa w armii rosyjskiej była wyra­zem jego niezwykłego poczucia żołnierskiego obowiązku. Wynikała też z cech osobistych – okazał się nie tylko urodzonym kawalerzystą, ale także uzdolnionym dowódcą liniowym.

Pomimo licznych dowo­dów uznania ze strony swoich przełożonych i uzyskania szlifów rosyjskiego ofi­cera czuł się przede wszystkim Polakiem. Kiedy rewolucja lutowa i utworzenie Komisji Likwidacyjnej do spraw Królestwa Polskiego umożliwiły formowanie wojsk polskich w Rosji, natychmiast wystąpił z armii zaborczej i 6 września 1917 r. wstąpił do I Korpusu Polskiego. W trakcie walk w czasie pierwszej wojny światowej został trzykrotnie ranny. W kwietniu 1919 r. objął dowództwo 15 Pułku Ułanów Poznańskich, które piastował w czasie wojny polsko-bolszewickiej aż do końca września 1921 r.

Po demobilizacji pułk przystąpił do regularnej pracy w warunkach pokojo­wych, w której ppłk Anders okazał się nie tylko dobrym dowódcą polowym, ale też skutecznym organizatorem i szkoleniowcem, co wcale nie jest częste. Dowo­dzenie jednostką w warunkach wojennych wymaga od przełożonego zupełnie innych umiejętności niż kierowanie garnizonem. Anders sprawdził się jednak także i na tym polu, utrzymując wśród swoich podkomendnych żelazną dyscyplinę, zaangażowanie i systematyczność pracy.

Zasługi w walce i talent dowódczy Władysława sprawiły, że w 1921 r. został przeniesiony na wyższe stanowisko – zastępcy szefa Oddziału III Sztabu Generalnego. Rok ten był pewnym przełomem w życiorysie późniejszego generała. Kilka miesięcy po awansie, w październiku 1921 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej w Paryżu oraz staż liniowy we Francji. Już trzy lata później został odkomenderowany do Biura Ścisłej Rady Wojennej w Warszawie. Pół roku później, 15 lipca 1924 r. został przydzielony do Generalnego Inspektora Kawalerii na stanowisko I oficera sztabu. Tam rozwijała swoją wiedzę i umiejętności pod kierunkiem gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Władysław był także członkiem Towarzystwa Hodowli Konia Arabskiego w Polsce.

Podczas zamachu stanu, jakiego dokonał w maju 1926 r. Józef Piłsudski, Anders wraz ze swoim przełożonym gen. Rozwadowskim, opowiedział się za wiernością konstytucji i rządowi. O dalszym losie Władysława przesądził wynik uzyskany podczas gry sztabowej prowadzonej przez samego marszałka. 13 października 1926 r. Piłsudski powierzył Andersowi dowództwo nad 2 Samodzielną Brygadą Kawalerii.

Kilka lat później, w uznaniu zasług dowódczych, dokładnie 1 stycznia 1934 r. Władysław Anders otrzymał nominację na stopień generała brygady. Miał wtedy zaledwie 41 lata, co czyniło go jednym z najmłodszych członków Korpusu Generalskiego Wojska Polskiego. 1 maja 1937 r. został przeniesiony na stanowisko dowódcy Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Kierował tą jednostką aż do wybuchu wojny i bił się na jej czele w 1939 r.

Dalsze losy generała Władysława Andersa przedstawimy 19 maja, w dniu rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino.

Dagmara Bednarek, GCI

Foto.: Wikipedia

Bibliografia

  1. Markert W., Generał broni Władysław Anders 1892-1970, Wydawnictwo Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2012.
  2. Siemaszko Z., Generał Anders w latach 1892-1842, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2012.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557658

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat