Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Lokalne zarządzanie kryzysowe w dobie pandemii

Lokalne zarządzanie kryzysowe w dobie pandemii

Z panem Grzegorzem Antolakiem - inspektorem ds. obrony cywilnej z Urzędu Miejskiego w Mszczonowie rozmawia Mateusz Milczarek.

Obecną sytuację, niewątpliwie należy ocenić jako kryzysową. Z powodu pandemii wszystkie służby działają na najwyższych obrotach. Na pewno w tych trudnych chwilach powinny być wspierane przez ogół społeczeństwa. To chyba jest też czas wyzwań dla obrony cywilnej? Stanowisko inspektora do spraw OC w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie objął Pan w lutym tego roku i od razu trafił pan na „wirusowy front”. Co w tym szczególnym okresie należy do zadań specjalisty z zakresu obrony cywilnej?

Przez cały okres służby wojskowej przygotowywałem się do wojny, więc „front” nie jest dla mnie czymś obcym. Niemniej jednak wróg, z którym przychodzi nam walczyć, nie jest typowy. Póki co, nie znamy jego zwyczajów i słabych punktów a najlepszą jak na razie metodą na jego unicestwienie jest izolacja i zachowanie bezpiecznego dystansu człowieka od człowieka.

W takich okolicznościach działanie Obrony Cywilnej nieco się komplikuje. Zgodnie bowiem z tym co „mówi” ustawa, głównym zadaniem OC jest ochrona ludności. Pyta Pan, jak wypełniać to zadanie w tych specyficznych warunkach? Przede wszystkim poprzez rzetelne informowanie, czyli przekazywanie mieszkańcom sprawdzonych, wartościowych informacji o realnym zagrożeniu, jego objawach i skutkach ale też jak unikać zarażenia, gdzie szukać pomocy, pod jakie numery telefonu dzwonić i w jakich przypadkach itd. Realizujemy to zadanie wykorzystując stronę internetową Urzędu, redagowaną przez Gminne Centrum Informacji, i plakaty informacyjne umieszczane rękami pracowitych Harcerzy w pobliżu najczęściej odwiedzanych sklepów, aptek i punktów komunikacyjnych.

Zadaniem inspektora OC jest przede wszystkim koordynowanie wszelkich działań służących opanowaniu sytuacji kryzysowej i przejęciu nad nią kontroli. Ważnym elementem jest także gromadzenie danych o bieżącej sytuacji na terenie gminy oraz siłach i środkach, którymi można dysponować, analiza tych danych i wypracowywanie wniosków. Działania te są niezbędne, aby szef Obrony Cywilnej Gminy, czyli Burmistrz Mszczonowa, miał rzeczywisty obraz sytuacji i na tej podstawie podejmował najlepsze w danych uwarunkowaniach decyzje.

Moim zadaniem jest również przekazywanie informacji o sytuacji w naszej gminie do Starostwa Powiatowego.

Ma Pan olbrzymie doświadczenie wojskowe. Czy oficerskie umiejętności i wiedza okazują się pomocne w tym specyficznym momencie?

W czasie studiów w Wojskowej Akademii Technicznej uczono mnie, że każde działanie powinno być poprzedzone analizą sytuacji i wnioskami z niej wynikającymi. W czasie dalszej, wieloletniej służby doskonaliłem te umiejętności i pogłębiałem swoją wiedzę. Dziś to wszystko procentuje i bardzo pomaga w obecnej pracy. Pozwala mi patrzeć na wydarzenia „z dystansu” i bez niepotrzebnych emocji, które czasem pomagają w podejmowaniu decyzji, ale częściej przeszkadzają, zaciemniając nieco rzeczywisty obraz sytuacji.

Jak ocenia Pan zdyscyplinowanie mieszkańców gminy w okresie narodowej kwarantanny?

Powiedziałbym, że zdyscyplinowanie mieszkańców nie jest najgorsze, ale wymaga poprawy. W mojej ocenie najmniej zdyscyplinowani są, niestety, Seniorzy. Bardzo trudno im pogodzić się z ograniczeniami, jakie na nas nałożono. Może trochę bagatelizują zagrożenie sądząc, że jest przesadzone. Może powoduje nimi ciekawość, co tak naprawdę dzieje się w sklepach i na ulicach. A może po prostu obawiają się, że zabraknie im podstawowych artykułów żywnościowych. Z tych czy innych powodów od wczesnych godzin porannych spacerują „po mieście” i wystają przed sklepami.

Jeśli mi wolno, to chciałbym zaapelować do Seniorów. Szanowni Państwo, jesteście nam, młodszym potrzebni. Chcemy zachować Was jak najdłużej  w dobrym zdrowiu po to, aby korzystać z Waszego doświadczenia, Waszej rady  i pomocy. Pozwólcie nam sobie pomóc. Nie musicie teraz chodzić na zakupy, zrobią je dla Was Harcerze, sąsiedzi, rodzina i przyniosą pod drzwi. ZOSTAŃCIE W DOMU. Pomyślcie też, proszę, o młodszych, którzy śpieszą się do pracy i chcieliby w miarę szybko zrobić poranne zakupy.

Czy mieszkańcy gminy wykazują się umiejętnościami współpracy w czasie kryzysu?

Umiejętność współpracy to między innymi respektowanie zasad i poleceń, a z tym, jak już mówiłem wcześniej, bywa różnie. Współpraca to również rozumienie sytuacji, w której się znajdujemy oraz możliwości i ograniczeń z niej wynikających. Z tym też bywa różnie.

Jestem bardzo zbudowany postawą ludzi młodych, zwłaszcza Harcerzy, którzy zgłosili się niemal natychmiast, deklarując swoją pomoc. Pod kierownictwem Pani Magdaleny Podsiadły, dyrektor GCI, chętnie realizują zakupy dla Seniorów, rozwieszają plakaty informacyjne i są gotowi do wykonywania innych zadań, oczywiście na miarę ich możliwości.

Pani Magdalena nie poprzestaje na współpracy jedynie z harcerzami. Zorganizowała np. mszczonowskie szwaczki, które uszyły już tysiące maseczek
i przekazały je szpitalom w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Wirtualne targowisko to również dzieło Pani Dyrektor.

Godna podziwu i naśladowania jest również postawa mszczonowskich „Strzelców”. Podziwiam ich pomysłowość, zaangażowanie, a także chęci do niesienia pomocy współmieszkańcom i do budowania poczucia ich bezpieczeństwa. Strzelcy poświęcają swój czas, ale też i własne, podkreślam własne fundusze na wyposażenie się w sprzęt oraz środki ochronne. Moja współpraca ze Strzelcami układa się bardzo dobrze. Wyrażam nadzieję, że w przyszłości również będziemy działać razem.

Korzystając z okazji pragnę również podziękować komendantowi mszczonowskiego posterunku policji, Panu komisarzowi Krzysztofowi Puszczowi a także pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za dotychczasową, bardzo dobrą współpracę.

Jakie są teraz potrzeby gminy? Co powinno się jeszcze zrobić, aby jak najlepiej zabezpieczyć jej mieszkańców?

To trudne pytanie, ale postaram się na nie odpowiedzieć. Moim zdaniem obecnie prowadzone działania są wystarczające do zminimalizowania zagrożenia. Ważnym jest, aby te działania znalazły zrozumienie i akceptację społeczeństwa. Ogromnie istotnym jest też respektowanie przez obywateli wszystkich ograniczeń, zarówno tych, obowiązujących w całym kraju, jak i tych lokalnych.

Otrzymuję od mieszkańców sygnały, że gmina nic nie robi, nie chroni swoich obywateli, bo np. nie rozdaje darmowych rękawiczek i maseczek, tak jak to robią inne gminy. Szanowni Państwo, może wielu nie spodoba się to, co powiem, ale rozdawanie „jednorazówek” to, w mojej ocenie, nienajlepszy sposób na ochronę mieszkańców. Takie maseczki zużywają się w krótkim czasie. Ich dezynfekowanie, tym bardziej w domowych warunkach, jest właściwie niemożliwe.

Nasi samorządowcy zamiast okazywać takie iluzoryczne wsparcie zdecydowali się dofinansować produkcję maseczek wielorazowych, w którą zaangażowali się miejscowi wolontariusze, szyjących w ramach akcji #MszczonówSzyjeDlaMedykow. Maski, wykonane w ramach tych działań, trafiły później do mieszkańców. Na terenie gminy były one dystrybuowane przez trzy dni. Mszczonowskie wielorazówki trafiły też do: najbliższych szpitali, przychodni zdrowia oraz DPS-ów. Dwie ich partie przekazane ponadto zostały funkcjonariuszom policji.

Samorządowcy konkretne środki przekazali też na bezpośrednie wsparcie szpitali i ratowników medycznych. Skierowanie pomocy, do placówek i osób bezpośrednio zaangażowanych w działania na rzecz przeciwdziałania pandemii, było efektywniejszym rozwiązaniem. Pyta Pan, co powinno się jeszcze zrobić, aby jak najlepiej zabezpieczyć mieszkańców? Uważam, że dobre planowanie to droga do sukcesu. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkańców będzie stworzenie im warunków i możliwości do jak najłagodniejszego w skutkach „przejścia” przez epidemię i funkcjonowania po jej ustaniu. To wszystko jeszcze przed nami. Czas pokaże, jakie skutki przyniesie pandemia. Szczególnie w kwestiach gospodarczych dokonanie właściwej oceny będzie możliwe dopiero z odpowiedniej perspektywy.

Swego czasu w każdej gminie działał oddział Obrony Cywilnej, czy Pana zdaniem, obecna sytuacja nie skłoni rządzących do powrotu do takiego rozwiązania, a być może gminy powinny same na swoje potrzeby organizować ochotników/wolontariuszy, do zabezpieczania takich kryzysowych sytuacji?

Trudno powiedzieć, czy Obrona Cywilna, a właściwie zbudowanie jej niemal od podstaw, stanie się dla rządzących jednym z zadań. Dlatego myślę, że nie ma na co czekać tylko docenić i właściwie spożytkować zapał ochotników/wolontariuszy, tworząc formacje OC na poziomie gminnym. Pracując na stanowisku inspektora OC/ZK zaledwie nieco ponad 2 miesiące zdążyłem się zorientować, że w naszej gminie drzemie ogromny potencjał „pozytywnie zakręconych pasjonatów”. Są to zarówno ludzie bardzo młodzi, jak Harcerze, ale też nieco starsi, jak chociażby wspominani już przeze mnie członkowie GRH „Strzelcy”. Nawiązaliśmy fajną współpracę i będę dążył do tego, by w przyszłości „przyniosła” ona owoce w postaci przygotowanej do działań i dobrze funkcjonującej formacji.

MM

  • Lokalne zarządzanie kryzysowe w dobie pandemii

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557612

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat