Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”

„Jedzie, jedzie straż ogniowa”

Przed laty zespół Niebiesko-Czarni śpiewał piosenkę „Pożar w Kwaśniewicach”, w której znalazły się właśnie słowa z tytułu tego artykułu. Utwór ten był zresztą tak popularny, że jego wykonawcami były m.in. także zespoły No to Co, Farben Lehre oraz Piotr Janczarski. Piosenka powstała w 1967 roku i była wyrazem ogromnego społecznego szacunku. Uznania, które towarzyszy druhnom i druhom nie tylko 4 maja, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, z racji liturgicznego wspomnienia św. Floriana, patrona walczących z ogniem bohaterów.

Miejskie obchody święta mszczonowskich druhen i druhów zawsze powiązane były z celebrowaniem rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przemówienia, podziękowania, wręczenie odznaczeń zasłużonym a po części oficjalnej koncert Orkiestry Dętej OSP Mszczonów i pokaz ratowniczych umiejętności strażaków-ochotników. Niestety, stan epidemii sprawił, że w wiosennym kalendarzu wydarzeń zabrakło uroczystości, w których ludzie gromadzą się, by pokazać pamięć, patriotyzm, jedność i szacunek.

Nie oznacza to jednak, że lokalna społeczność zapomniała o święcie swoich bohaterskich ratowników. Podziękowania w liście od władz, życzenia od mieszkańców – nas strażacy mogli poczuć, że wszyscy doceniają ich ofiarną służbę i ryzyko z nią związane. Wyjeżdżając na akcję, druhny i druhowie nie wiedzą przecież, czy uda im się z niej szczęśliwie powrócić. Pożary, wypadki drogowe, groźne substancje chemiczne – to strażacka codzienność, o której często na co dzień zapominamy, widząc uśmiechniętych ochotników w galowych mundurach czy słuchając koncertu Orkiestry OSP.

Druhny i druhowie z mszczonowskiej jednostki w dniu swojego święta włączyli się w ogólnopolską akcję #SYRENADLASTRAŻAKÓW. Dokładnie w samo południe przed miejską remizą ustawiły się wszystkie pojazdy, którymi dysponują. Przez minutę zawyły umieszczone w nich syreny, które tym razem nie oznaczały groźnego zdarzenia, a jedność i solidarność strażackiej braci. Kolumna wozów strażackich na sygnale ruszyła następnie ulicami miasta, by w ten symboliczny sposób pokazać gotowość załogi i pojazdów do ochrony mieszkańców. Na zakończenie delegacja druhów udała się na mszczonowski cmentarz, by zapalić symboliczne znicze pamięci na grobach zmarłych członków jednostki. Myśląc o przeszłości, strażacy pielęgnują jednocześnie swoje tradycje i dbają, by nie zapomniano o kolegach, którzy odeszli.

W dniu Waszego święta, wszystkim Druhnom i Druhom nasza Redakcja życzy, by niebezpiecznych zdarzeń, które wymagają Waszej interwencji, było jak najmniej. Niech każda akcja kończy się szczęśliwym powrotem a społeczna służba niezmiennie przynosi Wam ogromną satysfakcję z czynienia dobra. Życzymy Wam wielu spokojnych chwil w remizach, pięknych koncertów oraz licznych wyrazów docenienia nie tylko w Dniu Świętego Floriana. Niech sprzyja Wam szczęście w życiu osobistym, zawodowym i strażackim a każda doba przynosi sukcesy na różnych polach życiowej aktywności.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: OSP Mszczonów, Dagmara Bednarek

  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”
  • „Jedzie, jedzie straż ogniowa”

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557776

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat