Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Świętowanie w czasach zarazy

Świętowanie w czasach zarazy

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja były, z konieczności, inne niż te, do których mieszkańcy gminy Mszczonów byli przyzwyczajeni. Nie było uroczystego przemarszu z pocztami sztandarowymi, wciągnięcia flagi państwowej na maszt ani koncertu niezawodnej Orkiestry Dętej OSP. Były za to flagi powieszone przy domach, ulice rozbrzmiewające patriotycznymi pieśniami oraz modlitwa za Ojczyznę.

Kolejną, już 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uczcili Strzelcy Rzeczypospolitej z Komponentu 21 oraz członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Wraz z delegacją samorządową wzięli oni udział w patriotycznej mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Po niej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wszyscy modlili się przy kapliczce, położonej na terenie mszczonowskiej fary. Strzelcy zaciągnęli także wartę honorową przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, chcąc zachować choć jeden z elementów zwyczajowych obchodów majowego święta.

W kameralnej uroczystości, zainicjowanej przez Strzelców, uczestniczyli: starosta Beata Sznajder, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Barbara Gryglewska, prezes Zarządu Powiatowego OSP RP druh Waldemar Suski (wiceprzewodniczący RM) a także prezes Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Marek Wardak.

Po okolicznościowej mszy świętej w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela obchody Święta Konstytucji 3 Maja co roku kontynuowane były na Placu Piłsudskiego, gdzie następowało wygłoszenie krótkich przemówień i uhonorowanie strażaków, którzy nazajutrz celebrują dzień swojego patrona. Oczywiście, stan epidemii uniemożliwił zorganizowanie także i tego elementów wspólnego świętowania. Przemówienia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mszczonowie Łukasza Koperskiego oraz Burmistrza Józefa Grzegorza Kurka pojawiły się w formie listów w przestrzeni wirtualnej, do której od kilku tygodni przeniesionych zostało wiele spraw życia codziennego.

- Dzień 3 maja co roku był okazją do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia pierwszej, polskiej Konstytucji. Zbieraliśmy się na Placu Piłsudskiego, przed siedzibą Urzędu Miejskiego, by wspólnie celebrować tę ważną dla naszego kraju datę. Rok 2020 przejdzie z pewnością do historii jako ten, w którym nasze dotychczasowe życie uległo zmianie – napisał w swoim wystąpieniu burmistrz Mszczonowa, apelując jednocześnie o uhonorowanie tego dnia poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi przy domu lub na balkonie.

Przewodniczący Łukasz Koperski w swoim liście podziękował strażakom za ich ofiarną służbę. - Swoje ogromne wyrazy wdzięczności kieruję do wszystkich strażaków-ochotników z obszaru gminy. Każda z działających na naszym terenie remiz, to gwarancja większego bezpieczeństwa, to symbol ofiarności i patriotyzmu zawartego w Waszym strażackim haśle „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. (…) Dziękuję także naszej wspaniałej Orkiestrze Dętej OSP Mszczonów, która jest jedną z wizytówek gminy. Mam nadzieję, że wkrótce znowu będziemy mogli cieszyć się Waszą muzyką, podczas lokalnych i państwowych obchodów oraz innych wydarzeń.

Z ogromnym entuzjazmem mieszkańców spotkała się inicjatywa, którą podjęli właśnie strażacy z miejskiej jednostki wraz z Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury. W godzinach południowych okrążali miasto swoim wozem, z którego rozlegały się dźwięki najbardziej znanych pieśni patriotycznych. Mieszkańcy chętnie włączyli się w tę artystyczną część nietypowego świętowania klaszcząc i śpiewając. Wielu z nich uwieczniło muzyczne przejazdy strażackiego wozu na swoich telefonach. Akcję koordynował naczelnik OSP Mszczonów druh Marcin Wiśniewski oraz pracownicy MOK.

Lokalne uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja były w tym roku wyjątkowe i tak też można określić wygląd miasta w pierwszych dniach miesiąca. Już od ostatniego dnia kwietnia Mszczonów stał się biało-czerwony, ponieważ narodowe flagi zawisły na obiektach użyteczności publicznej, słupach a także przy domach i na balkonach mieszkańców. Warto zauważyć, że co roku coraz więcej osób w ten sposób podkreśla dumę ze swojej tożsamości i patriotyzm. Także i podczas majowych świąt mieszkańcy poprzez wywieszenie flag pokazali, że duch wspólnoty jest obecny w naszej społeczności nawet w trudnych czasach panującej zarazy.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: Dagmara Bednarek, Marek Wardak

  • Świętowanie w czasach zarazy
  • Świętowanie w czasach zarazy
  • Świętowanie w czasach zarazy
  • Świętowanie w czasach zarazy
  • Świętowanie w czasach zarazy

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557686

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat