Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.11.2020

Imieniny

Wirgiliusza, Angeliki, Leonarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony

Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony

W centrum Mszczonowa, w parku pomiędzy kościołem i ratuszem, od lat stał niepozorny budynek stacji trafo. Niewiele osób znało jego historię. Ot, na pozór zwykła kanciasta budowla, a jednak… Niemy świadek lokalnych dziejów.

Stację postawiono w 1929 roku, podczas elektryfikacji Mszczonowa. To na jej tle pozował do pamiętnego zdjęcia ówczesny burmistrz Mszczonowa Zygmunt Kraszewski, wraz z osobami zaangażowanymi w to olbrzymie, jak na owe czasy przedsięwzięcie, dzięki któremu do mszczonowskich domów po raz pierwszy popłynął prąd. Tak naprawdę wtedy do Mszczonowa zawitała prawdziwa „nowoczesność”.

Później stacja cudem przetrwała wojenną zawieruchę. Wszystkie budynki okalające mszczonowski rynek zostały zniszczone, a ona dumnie, niepokonana, w samym centrum Placu Piłsudskiego trwała dalej. Niestety, mało brakowało, aby nie doczekała się swoich setnych „urodzin”. Zapadła decyzja o jej likwidacji.

W piątek, 21 lutego, rozpoczęto rozbiórkę. To, co się stało później, jest najlepszym przykładem na to, jaką siłę ma Głos Mieszkańców. Poprzez forum dyskusyjne na Fb, założone przez Grzegorza Bechcickiego („Mszczonów – forum mieszkańców miasta i gminy”) wiadomość o pracach rozbiórkowych podał Paweł Lasoń. Jeszcze w nocy z piątku na sobotę lokalni pasjonaci historii planowal,i jak ocalić obiekt. Pojawiła się nawet propozycja zorganizowanie pikiety.

Informację o rozpoczętych pracach rozbiórkowych zdecydowano się w końcu przekazać przewodniczącemu Rady Miejskiej Łukaszowi Koperskiemu. On, w sobotni poranek osobiście przyjechał pod stację i po zapoznaniu się ze sprawą nakłonił burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka do wspólnej interwencji u dyrektora Zakładu Energetycznego. Prace rozbiórkowe zlecone przez Zakład zostały wstrzymane. Niestety, dach i nadbudowa stacji już zostały zniszczone, ale na szczęście zachowała się cała jej podstawa. Zrzucona cegła w większości nie uległa nawet uszkodzeniu, gdyż była klejona jedynie na zaprawę wapienną, czyli wszystko da się jeszcze odtworzyć. Może obecny widok stacji nie nastraja pozytywnie, ale tak naprawdę obiekt jest do naprawienia.

Stacja trafo nie miała statusu zabytku i dlatego spotkał ją taki los. Zachowało się w mieście jeszcze kilka budynków, które także nie są zabytkowe, ale dla Mieszkańców mają olbrzymią wartość sentymentalną. Może dzięki temu, co stało się ze stacją, one w przyszłości ocaleją, aby świadczyć dla przyszłych pokoleń o burzliwej i dumnej historii Mszczonowa. Wraz z artykułem publikujemy kilka zdjęć. Na współczesnych ujęciach są: przewodniczący Rady Łukasz Koperski, twórca lokalnego forum dyskusyjnego Grzegorz Bechcicki oraz Paweł Lasoń, który interweniował w sprawie rozbiórki jako pierwszy.

Na fotografii historycznej z 1929 roku, wykonanej pod stacją trafo od lewej siedzą: pracownicy nadzoru, komendant mszczonowskiej policji, główny inżynier projektu elektryfikacji miasta, burmistrz Zygmunt Kraszewski (z laską i w meloniku), a następnie sekretarz magistratu Gemski.

Kolejne zdjęcie historyczne, to widok od strony zniszczonego ratusza na kościół. Widoczna jest na nim ocalała stacja trafo (datowanie ujęcia: okupacja, lata 40-te).

MM

  • Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony
  • Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony
  • Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony
  • Świadek historii Mszczonowa jednak ocalony

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6646797

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat