Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

7.12.2021

Imieniny

Ambrożego, Marcina, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Z miłości do drzew

Z miłości do drzew

„Drzewa moi przyjaciele” pod takim hasłem odbyła się konferencja Grupy Drewsmol, poświęcona właściwej uprawie i ochronie drzew. Część teoretyczna odbyła się w Pałacu w Radziejowicach. W szkółce Drewsmol odbyła się prezentacja możliwości firmy, w tym pokaz sadzenia drzew.

- Generalna zasada jest taka, że sadzimy zielonym do góry – mówiła z uśmiechem Anna Malik, która rozpoczęła konferencję.

Opowiadała o możliwości przesadzania drzew. W tym temacie wypowiadał się też Józef Smolorz, właściciel firmy Drewsmol i organizator konferencji. Zwracał uwagę, że wiele drzew, które obecnie się wycina, można by przesadzać.

- Dziś 99 procent drzew ze szkółek się przyjmuje – mówił Józef Smolorz.

Zwracał uwagę, że kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie bryły korzeniowej. Dzięki regularnemu jej formowaniu staje się ona gęsta i ułatwia adaptację drzewa w nowym miejscu.

- Najlepszym czasem do przesadzenia drzewa jest moment po pierwszych przymrozkach – mówił Józef Smolorz.

Wspominał jednak o „cudzie” w Mszczonowie. Na potrzeby filmu dokumentalnego przesadzony został kilkumetrowy świerk. Pomimo niekorzystnego okresu przyjął się, co w ocenie Józefa Smolorza było efektem dobrej pracy szkółkarzy.

- Jakie są wady drzew? Gubią liście, które trzeba garbić, stanowią zagrożenie, bo mogą im łamać się gałęzie  - wyliczała Agnieszka Żukowska z Agencji Promocji Zieleni.

Podkreślała jednocześnie rolę dużych drzew. Jak mówiła, jedno duże drzewo zastępuje nawet 1500 małych drzewek. Aspekty prawne związane z ochroną drzew omówił Jarema Rybiński. Zwracał uwagę na zapisy prawne, które często są pomijane przez urzędników a mogą skutkować np. cofnięciem wydanej decyzji a nawet postępowaniem prokuratorskim. Podczas konferencji odbyła się też promocja książki Józefa Smolorza, „Poradnik dla mojego pracownika – sadzenie drzew”. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli zdobyć autograf autora.

Druga część spotkania odbyła się w siedzibie firmy Drewsmol w Badowie Górnym (gmina Mszczonów). Uczestnicy mieli okazję zobaczyć  pokazy pracy bezzałogowego ciągnika czy maszyny likwidującej chwasty parą wodną. Nie mogło zabraknąć pokazu największej w Polsce maszyny do wykopywania i balotowania drzew. Punktem kulminacyjnym było sadzenie potomka słynnego Dębu Bartek wspólnie z aktorką Kamilą Baar Kochańską. Każdy mógł też własnoręcznie zasadzić drzewo w szkółce. Wielką gratką było spotkanie z nestorami polskiego szkółkarstwa – Lucjanem Grusztynem i Lucjanem Kurowskim.

Konferencją organizatorzy bezsprzecznie dowiedli, że drzewa są ich przyjaciółmi.

- Drzewo trzeba traktować tak, jak człowieka – mówił Józef Smolorz.

tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • Z miłości do drzew
  • Z miłości do drzew
  • Z miłości do drzew

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7876555

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat