Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

7.12.2021

Imieniny

Ambrożego, Marcina, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza

W świecie Jana Adama Maklakiewicza

Pięć godzin świetnej zabawy, szósta edycja imprezy i 120 lat mijające od narodzin Jana Adama Maklakiewicza. W tle muzyka, rewia i historyczna ścieżka pachnąca ziołami i brzmiąca muzyką kataryniarza. Właśnie tak najkrócej można by opisać świat, do którego Gminne Centrum Informacji przeniosło uczestników Festiwalu Świętojańskiego zorganizowanego 16 czerwca w jednym z mszczonowskich parków.

Motywem przewodnim szóstej edycji były lata 20-te, 30-te i 40-te XX wieku, czyli  czasy, w jakich żył i komponował Jan Adam Maklakiewicz. Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy narodzin artysty, park przy ul. Sienkiewicza „przeniesiono w czasie”, by pokazać codzienność patrona mszczonowskiej szkoły podstawowej. Nic tak nie pozwala bowiem utożsamić się z drugim człowiekiem, jak spojrzenie na świat „jego oczami”.

VI Festiwal Świętojański uroczyście otworzyła dyrektor Gminnego Centrum Informacji Magdalena Podsiadły, która powitała zebranych i życzyła wszystkim niezapomnianej zabawy. Potem mikrofon przejęli prowadzący imprezę – współtwórczyni mszczonowskich izb pamięci Barbara Gryglewska i wiceprezes Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Piotr Dymecki. Towarzyszyli mu dwaj strzelcy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej a trzej panowie ubrani byli w mundury, nawiązujące do klimatu tamtych czasów.

Pierwszym punktem festiwalowego programu był koncert uczestników zajęć umuzykalniających, które GCI prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, kontynuując tradycje zapoczątkowane przez sławny ród. W tym roku na scenie rozbrzmiewały utwory ludowe oraz przeboje z czasów międzywojennej Polski. W ramach pierwszej tematyki publiczność mogła usłyszeć m.in. „Polkę Dziadek”, „Czerwone jabłuszko” oraz „Hej, szalała, szalała”. Ze sceny rozbrzmiewały również znane piosenki – „Umówiłem się z nią na dziewiątą” oraz „Już taki jestem, zimny drań”.

Na zakończenie koncertu uczestnicy zajęć umuzykalniających zaśpiewali i zagrali utwór „Siedem czerwonych róż”, słynne tango skomponowane przez Jana Adama Maklakiewicza do słów Eugeniusza Żytomirskiego. Trudno sobie wyobrazić lepsze zakończenie koncertu upamiętniającego mszczonowski, artystyczny ród.

Na tegorocznej scenie festiwalowej zaprezentowali się: Milena Bechcicka, Kaja Dębowska, Maja Dębowska, Agata Kasprowicz, Natalia Kasprowicz, Patrycja Kośnik, Judyta Książek, Michalina Malik, Patrycja Młynarska, Amelia Piotrowska, Agata Stańczak, Kinga Strzelecka, Amelia Sulewska, Laura Wasilewska, Sara Wasilewska, Gabriela Zabłocka, Bartek Cieplak, Krystian Grzelak, Filip Korzonkowski, Łukasz Kośnik, Nikodem Kowalski, Kacper Kurzepa, Franciszek Młynarski, Dawid Potyra, Karol Siniarski, Maciej Szustkiewicz, Wojciech Zdrojewski, Mariusz Liszewski, Michał Kiejrys, Anita Jakubiak, Maciej Piwowarczyk, Olaf Chmielewski i Aleksandra Sokołowska. Młodych muzyków przygotowali instruktorzy zajęć umuzykalniających – Dariusz Kołtuniak, Tomasz Ziułek i Daniel Strojczyk.

Kiedy zakończył się muzyczny pokaz najmłodszych mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej, prowadzący zaprosili na scenę wyjątkowego gościa. Stylową rikszą na teren festiwalu wjechał sam Jan Adam Maklakiewicz. W artystę wcielił się Wiktor Szustkiewicz, który niezwykle przypomina kompozytora. Po krótkim wstępie Jan Adam zaprosił zebranych do korzystania z atrakcji czekających na festiwalową publiczność. Podczas krótkiego spaceru pomiędzy stoiskami opowiadał o tym, jak wyglądał świat w czasach jego życia.

W ten sposób Jan Adam otworzył również konkurs polegający na przebyciu „ścieżki Maklakiewicza”, czyli odwiedzeniu trzech stanowisk: garncarza, plecenia wianków i starej drukarni. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 80 dzieci. W trakcie imprezy na scenie wylosowano numery szczęśliwców, którzy swoją „ścieżkę Maklakiewicza” zamienili na atrakcyjne nagrody przekazane przez przedstawicieli organizatora.

W niedzielne popołudnie nie tylko muzyka przeniosła festiwalową publiczność do lat 20-tych, 30-tych i 40-tych XX w. Cały teren miejskiego parku wypełniały ciekawe stoiska a ich tematyka nawiązywała do klimatu tamtych czasów oraz zainteresowań samego Jana Adama Maklakiewicza.

Co więc czekało na uczestników zabawy? Ziołowy zakątek był miejscem, w którym zmęczeni festiwalowymi wrażeniami mogli ukoić pragnienie zimną wodą z cytryną i miętą oraz posilić się pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem. Na najmłodszych czekało stoisko z watą cukrową.

„W starej drukarni” można było sprawdzić swoją umiejętność pisania gęsim piórem a także dowiedzieć się, jak wyglądała „prasa wczoraj i dziś”. Przedstawiciel redakcji „Merkuriusza Mszczonowskiego” uczył najmłodszych, jak działa maszyna do pisania a starszym opowiadał o początkach gminnego biuletynu. Na tym stoisku można również było zobaczyć reprinty pierwszych numerów lokalnej gazety, z których teksty budziły ogromne zaciekawienie i przypominały sprawy ważne dla dawnych mieszkańców.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, ogromnym powodzeniem cieszyło się stanowisko plecenia wianków. W namiocie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego” można było nie tylko otrzymać niezbędne materiały, w tym piękne rośliny, ale także nauczyć się wykonywania kwiecistych diademów. Co ciekawe, kolorowe wianki tworzyły nie tylko dzieci i panie, ale nawet panowie, którzy chętnie zaglądali do pachnącego roślinami namiotu.

Do wspólnej zabawy najmłodszych zaprosił również mistrz garncarstwa. Z jego drobną pomocą dzieci mogły wykonać gliniane naczynka i wazoniki. Doskonałym pomysłem było też zaproponowanie najmłodszym malowania okolicznościowych magnesów. Oczywiście, także wykonanych z gliny. Praca plastyczna dostarczyła radości nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, którzy dopingowali swoje pociechy a czasem też pomagali rozwiązywać dylematy dotyczące wyboru koloru.

Długa kolejka ustawiała się do fotobudki retro, w której można było zrobić sobie stylizowane zdjęcie „z dawnych lat”. Wszyscy chętni mogli ucharakteryzować się i na fotografii zaprezentować np. stylowe nakrycie głowy, oczywiście, w klimacie lat będących motywem przewodnim festiwalu.

W okresie przed- i powojennej Polski ulice Warszawy, w której mieszkał Jan Adam Maklakiewicz, tłumnie przemierzały riksze. W Mszczonowie również nie mogło więc zabraknąć tych pojazdów. Trzy riksze, którymi można było się przejechać ulicami przylegającymi do parku, wzbudziły ogromne zainteresowanie i dużych, i małych. Na przejażdżki tymi nietypowymi pojazdami udawały się całe rodziny a pamiątkami z jazdy na pewno będą liczne fotografie wykonywane na „rikszowej stacji”.

Przechadzając się parkowymi alejkami można było także usłyszeć muzykę i to nie tylko tę dochodzącą ze sceny. Podczas festiwalu dla publiczności zagrał Kataryniarz Warszawski, któremu towarzyszyła kolorowa papuga ara. Melodie, które wygrywała maszyna, również powstały w okresie między- i powojennym. Dawne przeboje wywoływały uśmiech szczególnie starszych uczestników imprezy, którzy przy stanowisku kataryniarza wspominali lata swojej młodości.

Drewniana skrzyneczka, szczotka, pasta, ściereczka i niskie krzesełko – takie atrybuty towarzyszyły pucybutowi, z którym można było sobie zrobić zdjęcie oraz poprosić o przetarcie zakurzonego obuwia. Duże zainteresowanie wzbudzali także dwaj szczudlarze, którzy rozdawali stylizowane na dawne numery „Merkuriusza Mszczonowskiego” oraz bardzo chętnie pozowali do wspólnych zdjęć z uczestnikami festiwalu. Ponad głowami publiczności przechadzali się członkowie grupy Jo Art Show.

Dwudziestolecie międzywojenne zasłynęło, między innymi, z rozwoju kabaretów, kina i teatrów rewiowych. To właśnie one urozmaicały życie towarzyskie Polaków w latach 30-tych i 40-tych XX wieku. Podczas VI Festiwalu Świętojańskiego program rewiowy zaprezentowali wokaliści i tancerze z Agencji Artystycznej „Niedźwiedź”. Nie zabrakło w nim przebojów takich, jak „Baby, ach te baby” czy „Na pierwszy znak”, tanecznych choreografii oraz opowieści o kulturze i artystach z tamtego okresu. Występujący zaprosili także publiczność do wspólnej zabawy – nauki charlestona, który był bardzo popularny w powojennej Polsce. Śmiałkowie mogli poznawać jego kroki na scenie. Na zakończenie zabawy publiczność wybrała spośród nich najlepszego tancerza, a w zasadzie tancerkę.

Kiedy nad parkiem powoli zapadał zmierzch, rozpoczęła się tradycyjna potańcówka. Dansing retro zainicjowały przeboje okresu międzywojennego. Nie mogło też jednak zabraknąć współczesnych hitów, które porwały do tańca młodych i trochę starszych. O dobrą zabawę zadbali pracownicy Mszczonowskiego Ośrodka Kultury i niezastąpiony wodzirej, Waldemar Suski, który chętnie przyjmował od publiczności dedykacje i zamówienia na kolejne utwory.

VI Festiwal Świętojański, zorganizowany przez Gminne Centrum Informacji, przyciągnął całe rodziny, które zdecydowały się na wspólną podróż w czasy przed- i powojennej Polski. Impreza okazała się świetną zabawą dla dużych i małych a zaplanowane atrakcje sprawiły, że każdy mógł znaleźć wśród niech coś interesującego.

Nie dziwi więc fakt, że po zakończeniu dansingu retro publiczność domagała się bisów, ponieważ nie miała ochoty opuszczać tak znakomitej zabawy. Wspólna podróż w przeszłość okazała się być pouczającą lekcją historii, która na pewno pozostawi po sobie wiele wspomnień i niezwykłych fotografii.

Więcej zdjęć na naszym fanpage`u na Faceboku:

https://www.facebook.com/pg/Merkuriusz-Mszczonowski-Gminny-Biuletyn-Informacyjny-118943292057926/photos/?ref=page_internal

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: GCI

Zespół Gminnego Centrum Informacji składa ogromne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację VI Festiwalu Świętojańskiego:

-  zespołowi Mszczonowskiego Ośrodka Kultury - Markowi Baumelowi i pracownikom MOK;

- instruktorom i uczestnikom zajęć umuzykalniających odbywających się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów;

- wodzirejowi Waldemarowi Suskiemu;

- pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej;

- konferansjerom - przedstawicielom Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego: Barbarze Gryglewskiej i Piotrowi Dymeckiemu a także młodym strzelcom.

"Merkuriusz Mszczonowski" w wersji retro

 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza
 • W świecie Jana Adama Maklakiewicza

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7876589

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat