Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE

WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE

CODEWEEK

8 października 2018 zainaugurowano w naszej szkole Europejski Tydzień Kodowania. To inicjatywa, w której po raz kolejny braliśmy udział. W ramach obchodów CodeWeek 2018 były organizowane wydarzenia mające na celu popularyzować i promować naukę programowania.

Programowanie, to nie tylko siedzenie przed komputerem. Wydarzenia, które odbywały się w ramach CodeWeek, to debaty, warsztaty, lekcja z grami planszowymi opierającymi się na logicznym myśleniu, nauka programowania, praca z robotami edukacyjnymi. Z kodowaniem uczniowie spotykali się na lekcjach, zajęciach pozalekcyjnych, a w czasie przerw organizowane były eventy kodowania. Szkolnymi koordynatorami programu były Małgorzata Woźniak i Lidia Figat.

Klimat to temat

W szkole realizujemy program „Klimat to temat”, który ma na celu przybliżenie konsekwencji zmian klimatycznych na świecie i w naszym otoczeniu. Łączy elementy edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej i klimatycznej. 

Program realizowany jest pod kierunkiem Elżbiety Banaszkiewicz i Jolanty Korcz we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Wycieczka do lasu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

2 października 2018 r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę edukacyjną do lasu w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Korzystając ze świetnej opieki leśników – przewodników, mogli pogłębić wiedzę zdobytą podczas zajęć szkolnych i przy okazji miło spędzić czas.

Ponieważ pogoda dopisała znakomicie, dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w ścieżce edukacyjnej, wypełniały tablicę z warstwami lasu i poszukiwały ich w naturalnym środowisku, oglądały starorzecze, dawne siedlisko bobrów z pozostałościami żeremi, kilka potężnych mrowisk, znalazły dużo maślaków i jeszcze więcej grzybów niejadalnych, piękne okazy huby, porosty, szyszki i żołędzie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych wszyscy uczestniczyli w pieczeniu kiełbasek z ogniska oraz bawili się na placu zabaw i boisku w ośrodku edukacji ekologicznej i wypoczynku „Grabskie Sioło” w Budach Grabskich. Wszystko, co dobre, szybko się kończy – nasza edukacyjna leśna przygoda też musiała mieć swój finał. W wyśmienitych humorach i ze śpiewem na ustach trzecioklasiści powrócili do Mszczonowa.

#SuperKoderzy

Rok szkolny 2018/19 rozpoczął się bardzo dobrze dla młodych entuzjastów programowania i robotyki ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Dostaliśmy dotację, dzięki której grupa uczniów z klas IV-VI pod opieką p. Małgorzaty Woźniak realizuje program #SuperKoderzy – Majsterkowicze 2.0. Za uzyskaną dotację zostało zakupionych 5 zestawów robotów LOFTI.

Dzięki kolejnemu grantowi pozyskanemu przez tę nauczycielkę informatyki, baza robotów edukacyjnych powiększyła się o kolejne. Dash, Dot, Ozobot, Doc, mBot i teraz Loffi, to spore zaplecze pomocy dydaktycznych najnowszej generacji, którym dysponuje nasza szkoła. Roboty świetnie sprawdzają się do nauki programowania, ale także mogą wspomagać proces dydaktyczny podczas każdej lekcji.

#SuperKoderzy, to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. W czasie trwania programu Młodzi Koderzy dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii. Rozwijają też kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Być może w młodych programistach rozbudzą się przyszłe zainteresowania zawodowe. Programista to przecież zawód przyszłości!

„Młodzi Koderzy” z mszczonowskiej podstawówki realizują różnorodne zadania programistyczne. Rozpoczęli od poznania środowiska Scratch. Pierwsze stworzone projekty wywołały wiele emocji. A to dopiero wstęp do bardziej rozbudowanych animacji. Duszki, kostiumy, sceny, programowanie coraz bardziej złożonych programów to wspaniała przygoda podczas tych zajęć. Po zdobyciu wiedzy o podstawach pracy z programem Scratch i poznaniu zasad tworzenia algorytmów, przyjdzie czas na największą atrakcję tych zajęć, składanie a potem programowanie robotów LOFTI.

Uczniowie biorący udział w zajęciach dodatkowych z programowania i robotyki włączyli się w Europejski Tydzień Kodowania, współorganizując szkolne wydarzenie, w którym mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie szkoły i przekonać się, że „kodować każdy może…”. Działania odbywały się podczas lekcji informatyki oraz w czasie długich przerw.

Obecnie przygotowujemy aplikację będącą odpowiedzią na konkurs „CodeWeek 2018 Code for the Planet”. Zadanie konkursowe polega na wybraniu jednego z trzech zadań programistycznych - każde z nich jest związane z ekologią. Organizator Konkursu przewidział nagrody główne w postaci Robota edukacyjnego PHOTON.

Photona jeszcze nie mamy w „szkolnym zestawie robotów edukacyjnych” a bardzo chcielibyśmy go mieć. Uczniowie przykładają się, starając się z całych sił i pamiętając, że ważne są złożoność skryptu, oryginalność, kreatywność i walory estetyczne. Trzymamy kciuki za osiągnięcia „Młodych Koderów”.

Wizyta w banku

Uczniowie klas III a i III c Szkoły Podstawowej w Mszczonowie kontynuują edukację finansową w ramach projektu „Myślę, decyduję, działam”. Po lekcji na temat finansów przyszedł czas odwiedzin w banku. W dniu 12 października 2018 r. dzieci wraz
z wychowawcami odwiedzili Filię Banku Pekao SA w Mszczonowie.

Pracownicy banku przybliżyli dzieciom tematykę związaną z jego funkcjonowaniem. Uczniowie z wielką ciekawością przyglądali się urządzeniom do zliczania pieniędzy i oglądali nowe wzory kart płatniczych oraz nowy banknot  o nominale „500 zł”.

Przeprowadzili również wywiad z pracownikiem banku. Uczniowie pytali o różnice pomiędzy parabankiem a bankiem, w jaki sposób są przechowywane pieniądze na karcie płatniczej, co należy zrobić, by pracować w banku? Największą atrakcją jednak okazała się kopuła – drzwi, przez które dzieci wchodziły  i wychodziły. Do szkoły dzieci wróciły pełne wrażeń i z postanowieniem o konieczności oszczędzania.

„Promieniowanie-Ojcostwa”

14 października w całym Kościele obchodzona była Niedziela Papieska. W parafii pw. św. Ojca Pio uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie, należący do scholii w tej parafii, pod opieką katechetki Anny Matyjas przygotowali krótkie wspomnienie o św. Janie Pawle II. 16 października, to także 40. rocznica wyboru bp Karola Wojtyły na papieża. W Szkole Podstawowej zostały przygotowane wystawy - gazetki na temat „Promieniowanie-Ojcostwa” - hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. 

Zajęcia z projektu finansowego

Trzecioklasiści, będąc w trakcie realizacji projektu III „Gospodarstwo domowe”,
 a dokładnie tematów „Leczenie” i „Ubezpieczenia”, nie korzystali dosłownie
z przygotowanych pakietów, tylko powtórzyli zagadnienia z ubiegłego roku w formie praktycznych zajęć z dbania o zdrowie.

Samodzielnie zrobili ulubione jesienne surówki i wspólnie je spożyli. Wykorzystali czasopisma i gazetki reklamowe, aby przygotować w grupach piramidy zdrowia - to był sposób „ubezpieczenia” na zdrowe życie. Przy okazji szczepień ochronnych w szkole (dlaczego za darmo i po co w ogóle się szczepić?) porozmawiali na temat składki zdrowotnej odprowadzanej od pensji rodziców i celowości szczepień.

Taka forma zajęć - o finansach inaczej - zdecydowanie przypadła wszystkim do gustu. Poprzez praktyczne warsztaty mogliśmy powtórzyć wcale niełatwe zagadnienia finansowe.

Uroczystość poświęcona Ojczyźnie

Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie zaprezentowali społeczności uczniowskiej, a 11 listopada mieszkańcom Mszczonowa program artystyczny „Pisk Białego Orła” według scenariusza Adama Szafrańca.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, wszyscy zgromadzeni oddali go tym wszystkim Polakom, którzy w różnych momentach historycznych walczyli i ginęli za Ojczyznę.

Dla Polaków dzień 11 listopada 1918 r. był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa.

Spektakl opowiadał historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

Przedstawienie uświetniły pełne emocji i nastroju pieśni oraz taniec ilustrujący trzeci rozbiór Polski. Wydarzenie przygotowane przez: Łucję Michalską, Beatę Pietrzyk, Monikę Kurowską, Jacka Zielonkę, Janinę Woźniak, Katarzynę Malinowską, Małgorzatę Sokołowską i Małgorzatę Jakubiak stało się prawdziwą i głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.

Program artystyczny wykonano w dwóch obsadach. Oto ich składy:

pierwsza obsada                                                                 druga obsada

Poeta                     Szymon Wróblewski                            Agata Drozdowska

Dziadek                      Wiktor Kołacz                                    Wiktor Kołacz

Babcia             Daria Wiśniewska                                      Natalia Wiechowska

Mama Hanka Natalia Wieszczycka                                     Aleksandra Wieteska

Tata Jan                 Kamil Swaczyński                                Kamil Swaczyński

Franek    Filip Kociszewski                                                Filip Kociszewski

Joszko    Mateusz Wąsiewski                                            Mateusz Wąsiewski

Jagnisia  Vivian Wiśniewska                                              Vivian Wiśniewska

Jędrek    Michał Opałka                                                    Daniel Żaboklicki

Ania       Eliza Zajączkowska                                             Eliza Zajączkowska

Kot         Maciej Nalej                                                      Łukasz Tomaszewski

Strofy:   Oliwia Gontarz, Weronika Domańska, Kacper Szustkiewicz, Kuba Gręda, Agata Kubis, Krzysztof Kok, Amelia Draniak

Śpiew: Olga Smulska, Natalia Wiechowska, Daria Wiśniewska, Kuba Gręda, Oliwia Gontarz, Aleksandra Dropińska

Taniec: Katarzyna Hanszke, Anna Ziółkowska, Julia Scisłowska, Amelia Draniak

Oprawa sceniczna i techniczna: Kacper Fedorowicz, Kajetan Kaczmarek, Gabriela Sosnowska, Oliwia Ośka

Prowadząca program artystyczny: Natalia Jabłońska

Informacje zebrała: Beata Pietrzyk

  • WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE
  • WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE
  • WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE
  • WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MSZCZONOWIE

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865657

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat