Po raz kolejny przyznano wyróżnienia w projekcie „Solidny partner w środowisku lokalnym”. Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbyła się w dniu 23 października, podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska „POL-ECO-SYSTEM”, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Do tytułu rekomendował Mszczonów Urząd Marszałkowski Województwa mazowieckiego.
W ramach projektu „Solidny partner w środowisku lokalnym” są nagradzane oraz upowszechniane dobre i godne naśladowania praktyki samorządów oraz organizacji i jednostek samorządowych, mające na celu zrównoważony rozwój miast i gmin, przyjazny dla ich mieszkańców. Istotne jest też pobudzanie aktywności obywatelskiej w środowisku lokalnym oraz budowanie pozytywnych relacji pomiędzy samorządami, biznesem i nauką. Wyróżniane są również dobre przykłady rzetelnego działania i społecznej odpowiedzialności w praktyce firm, a także nagradzane inne podmioty podejmujące i wspierające inicjatywy promujące takie działania.
Celem programu „Solidny Partner” jest podejmowanie i wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz upowszechnianie zasad rzetelności i odpowiedzialności, jako istotnych wartości w procesie tworzenia i funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, a także wzmacnianie zaufania i pozytywnych relacji pomiędzy biznesem, nauką i administracją, m.in. poprzez realizację projektów upowszechniających dobre przykłady rzetelnej i efektywnej współpracy.
W tegorocznej edycji dyplomy uznania odebrało siedem samorządów z całego kraju. Wśród nich znalazł się Urząd Miejski w Mszczonowie. Do tytułu rekomendował go Urząd Marszałkowski w Warszawie. Co zostało docenione?
Zwrócono uwagę na tworzenie przyjaznych warunków do życia mieszkańców, w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych i ofiar przemocy w rodzinie oraz prowadzenie aktywnej i wieloletniej polityki prorodzinnej. Podkreślono realizację wielu projektów modernizacji infrastruktury komunikacyjnej oraz obiektów o charakterze społecznym. Znaczenie miała tez aktywizacja i integracja społeczności lokalnej poprzez systematyczne organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych oraz wspieranie inicjatyw lokalnych podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Na pierwszy miejscu wymieniano rozwój działalności gospodarczej wspierającej aktywizację zawodowa i wzmocnienie struktury społecznej, co przekłada się na wzrost poziomu życia mieszkańców. Jednym z przykładów jest powstający we Wręczy park wodny, który daje perspektywę utworzenia około 600 miejsc pracy.
W ocenie organizatorów wiele badań wskazuje, że brak zaufania stanowi istotną barierę, zarówno w biznesie, jak i dla bardziej efektywnych, niż dotąd, form współpracy pomiędzy biznesem, nauką i administracją, co jest szczególnie ważne dla właściwego wykorzystania środków unijnych i ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu roli innowacji (będących jednym z priorytetów długookresowej strategii rozwoju kraju) w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.
Projekt jest realizowany przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, administracją samorządową i rządową, związkami samorządowymi oraz innymi partnerami. Jest integralną częścią zainicjowanego w 1995 r. programu „Solidny Partner”. Był wówczas jedynym tego typu programem funkcjonującym w Polsce. W 2001 r. program otrzymał patronat honorowy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Narodowego Banku Polskiego, włączył się również w inicjatywę ONZ „Global Compact”.
Oprac. jp, GCI
Materiały prasowe: „Spolidny Partner”