Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

19.9.2021

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Klasa, czyli co?

Klasa, czyli co?

Czym jest szkolna pracownia, wie chyba każdy. Czym jest jednak „klasa” pojmowana metaforycznie? Taka, która przesądza o atmosferze i funkcjonowaniu szkoły? Tego można było się dowiedzieć podczas czerwcowego festiwalu, jaki odbył się w osuchowskiej „podstawówce”.

Okazja do świętowania była nie byle jaka. Placówka w Osuchowie po raz kolejny uzyskała tytuł „Szkoły z Klasą 2.0”. Zasłużyć na niego wcale nie było łatwo. Wymagało to całorocznej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W skład zespołu, który w tym roku realizował program „Szkoły z klasą” weszła dyrektor Urszula Gowin wraz z pedagogami: Dominiką Jankowską (j. polski), Ewą Termeną (matematyka, zaj. komputerowe), Anną Dębską (j. ang.), Ewą Ludwiak (przyroda), Anną Saiki (zaj. artystyczne i techniczne), Anetą Piasecką (nauczanie wczesnoszkolne) i Krzysztofem Kurzepą (wychowanie fizyczne).

Celem tegorocznego programu było motywowanie uczniów do nauki poprzez organizację działań rozwijających ich pasje, które stworzą możliwość osiągnięcia sukcesu i zachęcą uczniów do systematycznej nauki (np. konkursy wewnątrzszkolne, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi). Osuchowska „Szkoła z Klasą 2.0”, to aktywne, angażujące uczniów metody nauczania, motywowanie do samorozwoju, szkolenie nauczycieli do korzystania z nowych metod pracy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, zapraszanie gości, którzy podzielą się swoją pasją z uczniami, nauka poprzez działania oraz organizowanie „zielonych” szkół.

W jaki sposób realizowano to w Osuchowie? Wśród przeprowadzonych działań znalazły się m.in. Dzień Nowych Technologii, lekcje odwrócone, piknik edukacyjny „Internet bez hejtu”, warsztaty logopedyczne, dziennikarskie, twórczego pisania i tańców. W osuchowskiej szkole zorganizowano także dwie, kilkudniowe „zielone” szkoły – do Zakopanego i nad Morze Bałtyckie.

Festiwal, będący podsumowaniem całorocznego programu „Szkoły z Klasą 2.0”, rozpoczęła dyrektor placówki, Urszula Gowin. Następnie, oddała głos prowadzącej imprezę, polonistce Dominice Jankowskiej, która tego dnia przeprowadziła uczestników przez przygotowane niespodzianki. Pierwszą z nich był wywiad oraz krótkie warsztaty dziennikarskie z Dagmarą Bednarek, redaktorem „Merkuriusza Mszczonowskiego” i pracownikiem Gminnego Centrum Informacji. Zgromadzona publiczność mogła również wysłuchać reportaży o szkolnym Dniu Rodziny, których autorkami były Patrycja Nalej i Weronika Melon.

Warsztaty tańców ludowych dla uczniów poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego, Krzysztof Kurzepa. Swoich podopiecznych wspierała także Dominika Jankowska, która często ma okazję edukować młodzież w zakresie muzycznych pląsów. Prowadząca przeprowadziła także kolejny punkt obchodów, jakim były zabawy językiem polskim i oddechem, które odbyły się pod nazwą Pobudź swoją wyobraźnię. Oprócz, na przykład, dmuchania w wyimaginowane piórko i napinania mięśni twarzy, uczestnicy wzięli także udział w ćwiczeniach artykulacyjnych. Na zakończenie festiwalu Natalia Syndybał z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie – filia w Osuchowie, przeprowadziła z uczniami warsztaty twórczego pisania Loesje. Zabawa polegała na poszukiwaniu skojarzeń i tworzeniu z nich zdań a nawet całych fraz. Wszyscy uczestnicy musieli się więc „wspiąć na szczyt” własnej kreatywności.

Festiwal, będący podsumowaniem projektu „Szkołą z Klasą 2.0”, był krótkim przekrojem tego, co udało się dokonać w osuchowskiej placówce w przeciągu całego roku. Jak można się było domyślić, było intensywnie, naukowo i twórczo. Doskonałym podsumowaniem „Szkoły z Klasą” w Osuchowie były słowa Ryszarda Kapuścińskiego, będące mottem festiwalu: każdy barwi rzeczywistość po swojemu… Rzeczywiście, w tej placówce uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy mają właśnie taką możliwość. W Osuchowie każdy człowiek, to jednostka, a nie szary, zunifikowany, tłum. Właśnie dlatego, po raz kolejny, Szkole im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego, nadano tytuł „Szkoły z Klasą”. Klasa, w jej przypadku, to nie tylko przedmiotowa pracownia, ale przede wszystkim duch współpracy, działania i odnajdywania wspólnych barw w taki sposób, by nie zlały się one w zwykłą szarość.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: KB

  • Klasa, czyli co?
  • Klasa, czyli co?
  • Klasa, czyli co?
  • Klasa, czyli co?
  • Klasa, czyli co?
  • Klasa, czyli co?

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7556331

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat