Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

19.9.2021

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Najważniejsze jest pozytywne nastawienie

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie

Z Gabrysią Gołyńską, laureatką II miejsca w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie, cheerleaderą i młodym „człowiekiem z pasją” o prawie, stresie, radości i niedosycie rozmawia Dagmara Bednarek.

Jak wyglądała Twoja droga do stanięcia na podium Konkursu Wiedzy o Prawie?

Pierwszy etap odbywał się z szkole i był wyłącznie pisemny. Kolejny, już okręgowy, składał się z testu i odpowiedzi ustnej. W tym pierwszym, to z naszej szkoły przeszło dalej najwięcej osób. W etapie okręgowym do dalszego, ogólnopolskiego, z całego województwa zakwalifikowałam się tylko ja. Takie było założenie organizatorów. Z etapu okręgowego mógł przejść do kolejnego tylko jeden uczestnik.

Jak oceniasz poziom tegorocznego konkursu w stosunku do poprzedniego, w którym zajęłaś trzecie miejsce?

Myślę, że w tym roku konkurs był jednak trochę trudniejszy. Trzeba było opanować więcej materiału – etap centralny wymagał m.in. znajomości dwóch, obszernych konwencji. Oczywiście, nie można mówić o wiedzy z zakresu prawa, jeżeli nie zna się Konstytucji. Tego wymagano od uczestników i teraz, i rok temu.

Wiedzę można zdobywać w różny sposób i z różnych źródeł. Jak Ty przygotowywałaś się do konkursu i w jaki sposób pozyskiwałaś niezbędne materiały?

Co do samej nauki, to większość materiałów dala mi pani Łucja Michalska, moja nauczycielka historii. Między innymi teksty aktów prawnych. Jedną z lektur obowiązkowych zakupiłam sobie sama. Potem pozostało już tylko i aż nauczenie się całego materiału. Jego zrozumienie i zapamiętanie.

Bardzo ważne w przygotowaniach jest nastawienie. Na pewno nie można uważać, że będzie się ostatnim lub pierwszym. Trzeba jednak myśleć pozytywnie i wierzyć, że się uda. Chyba właśnie pewność siebie jest najważniejsza w przygotowaniach.

Skąd wziąć tę niezbędną pewność siebie?

Na pewno czujemy się spokojniejsi, gdy mamy poczucie, że wszystko przerobiliśmy, że nauczyliśmy się wszystkiego, czego było trzeba. Niepewność bierze się chyba z myśli, że można było zrobić coś więcej – jeszcze coś przeczytać, zrobić.

Czy ubiegłoroczny sukces dostarczył Ci więcej pewności siebie?

W tamtym roku też byłam spokojna, bo również uczyłam się wszystkiego, czego wymagano. Wiadomo, że teraz czuję się mocniejsza, bo pozostała wcześniej zdobyta wiedza a doszło doświadczenie. Ono też pomaga lepiej odnaleźć się podczas konkursu i zmniejszyć stres. Na pewno pewność siebie wzrasta też, gdy coś nam dobrze pójdzie. Wtedy wiemy, że strach ma tylko wielkie oczy. Przychodzi wiara, że i tym razem będzie dobrze.

Jakie uczucie towarzyszyło Ci po ogłoszeniu wyników konkursu i wiadomości, że zajęłaś drugie miejsce?

Bardzo się ucieszyłam. Chyba każdy sukces sprawia, że jesteśmy zadowoleni. Tym bardziej, że udało mi się poprawić lokatę z zeszłego roku. Oczywiście, oprócz radości był też pewien niedosyt, bo do wygranej zabrakło naprawdę niewiele – dokładnie jednego punktu. Zawsze gdzieś z tyłu głowy kołacze się taka myśl, że gdyby coś powiedzieć inaczej, może udałoby się mieć te dwa punkty więcej i zająć pierwsze miejsce. Zawsze można jednak spróbować jeszcze raz, za rok.

W jaki sposób wspierała Cię szkoła, nauczyciele?

Na pewno dużo zawdzięczam mojej nauczycielce historii, pani Łucji Michalskiej, która spotykała się ze mną po lekcjach i bardzo starała się mi pomóc zrozumieć pewne rzeczy. Znalazła się także grupa nauczycieli, którzy pozwalali mi pisać klasówki w późniejszym terminie, żebym mogła się spokojnie przygotowywać do udziału w konkursie.

A jak wspierali Cię rodzice?

Pomagali mi zgromadzić wymagane materiały, czasem coś tłumaczyli. Najfajniejsze było chyba jednak to, że po każdej nagrodzie w domu pojawiał się tort, balony i szampan. Rodzice zapraszali też babcie i wspólnie świętowaliśmy sukces. To było naprawdę miłe – poczułam się doceniona, co na pewno zmobilizowało mnie do kolejnych wysiłków.

Jak pogodzić przygotowania do konkursu z bieżącą nauką na szkolne zajęcia?

Na początku roku szkolnego trzeba zdobywać dobre oceny, żeby potem nie musieć ich poprawiać pod jego koniec. Wtedy, zamiast chodzić za nauczycielami, można się skupić na przygotowaniach do konkursu. Dobre oceny sprawiają też, że łatwiej jest się dogadać z nauczycielem, by jakąś klasówkę napisać w późniejszym terminie.

Jak na Twoje sukcesy reaguje otoczenie – nauczyciele, koledzy, rodzice?

Nauczyciele składają gratulacje i są bardzo dumni. Koledzy mają już różne podejście. Są tacy, którzy z sukcesów cieszą się razem ze mną, ale też i tacy, którzy zazdroszczą osiągnięć. Najgorsze jest to, że często to właśnie ci najbliżsi przyjaciele nie potrafią wspólnie świętować sukcesu, ale okazują się zawistnymi ludźmi. Rodzice, oczywiście, bardzo się cieszą i na pewno są dumni, co zresztą często podkreślają. Korzystając z okazji, chciałabym im podziękować za to, że są moim wsparciem i zawsze mogę na nich liczyć.

Dlaczego zainteresowałaś się prawem?

Chyba zawsze mnie ono pociągało. Udział w konkursie, zaproponowany przez panią Łucję, był doskonałą okazję, by poznać tajniki prawa – dzięki książkom, aktom prawnym, wyjaśnieniom nauczycielki i rodziców. Im więcej wiedziałam, tym więcej chciałam się jeszcze dowiedzieć.

Czy masz już jakieś plany na przyszłość? Czy myślisz, że będzie ona związana z tą tematyką?

Bardzo chciałabym zostać prawnikiem, choć wiem, że to bardzo trudny zawód. Czas pokaże, czy uda mi się zrealizować ten plan.

Nie pozostaje mi więc nic innego, niż życzyć Ci powodzenia w dalszej nauce i spełnienia marzenia o prawniczej todze.

Dziękuję bardzo.

Dagmara Bednarek, GCI

 

  • Najważniejsze jest pozytywne nastawienie

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7556418

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat