Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.9.2021

Imieniny

Ireny, Stefanii, Irmy

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Reportaż dla Przyjaciół Słowa

Reportaż dla Przyjaciół Słowa

W dniu 9 maja razem z dwójką moich koleżanek z klasy (Julką Smulską i Pauliną Siedlecką) wyruszyłyśmy do Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Naszą opiekunką była wychowawczyni, pani Dominika Jankowska. Na miejscu wręczyła nam po egzemplarzu „Gazety Kulturalnej” i wszystkie udałyśmy się na salę. Zajęłyśmy miejsca i skupiłam swoją uwagę na czytaniu czasopisma. Przerwałam je, gdy do mych uszu dobiegł głos kobiety, która stała na środku sali z mikrofonem przed ustami.

- Witam wszystkich na Konkursie Poetyckim Przyjaciół Słowa imienia Wojciecha Juliusza Siemiona.

Wszyscy zebrani zaczęli klaskać. Kobieta kontynuowała przemówienie. Powiedziała kilka słów o panu  Siemionie. Gdzie się urodził, kim był i jak zginął.

Zerknęłam na Julkę i Paulinę. Szeptały coś między sobą, uśmiechając się. Wróciłam wzrokiem na środek sali. Akurat zobaczyłam, jak biały ekran zjeżdża w dół.

- Teraz wyświetlimy krótki film o panu Siemionie. - ogłosiła kobieta z uśmiechem, odsuwając się na bok.

Na ekranie wyświetlono pokaz slajdów. Oglądałam je z zainteresowaniem, gdy nagle zamiast zdjęć pokazał się film z tak zwanych Siemionaliów. Zaskoczona nagłym pojawieniem się projekcji, wbiłam się w fotel, by chwilę potem cieszyć oczy video o małych i większych dzieciach, które ubrane w piękne stroje, tańczyły i śpiewały.

Po filmie nadeszła wyczekiwana przeze mnie część spotkania - recytacja wierszy napisanych przez dzieci. Kobieta zaprosiła na scenę aktorów, którzy mieli czytać i interpretować wiersze. Nachyliłam się do przodu czekając na pierwszy utwór.

Aktorzy rozpoczęli czytanie. Naturalnie, jedne wiersze uważałam za lepsze od drugich. Jedne się rymowały, a drugie były wierszami białymi. Po tej i po tej miałam swoich faworytów. Osoby czytające naprawdę wspaniale interpretowały każde słowo.

Kiedy jedna z aktorek skończyła czytać, czekałam niecierpliwie na kolejny wiersz. Usłyszałam jednak coś, od czego mimowolnie spojrzałam na swoje towarzyszki. Kobieta zaczęła czytać jeden z wierszy Pauliny. Julka uśmiechnęła się najpierw do niej, a potem do mnie. Pani Jankowska poklepała Paulinę przyjacielsko po plecach. Zauważyłam na policzkach naszej wychowawczyni kilka łez. Kiedy zauważyła, że jej się przyglądam, powiedziała:

- Ja tak mam zawsze przy poezji…

Przyznać muszę, że i ja wzruszyłam się przy niektórych poematach.

Gdy zakończono recytacje, aktorzy wrócili na swoje miejsca, a prowadząca ponownie podeszła do mikrofonu.

- Dziękujemy za piękne czytanie. Teraz pora, aby i dzieci wyszły na scenę. - kobieta uśmiechnęła się w stronę dzieci siedzących nieopodal nas.

Na środek wyszedł elegancko ubrany chłopiec. Zaczął recytować wiersz, a robił to prawie równie pięknie, co aktorzy. Po jego występie na scenę wszedł drugi chłopiec. On również recytował bardzo pięknie, lecz najbardziej spodobał mi się występ dziewczynki, która weszła po nim w ciemnoniebieskiej sukience.

Po zakończeniu występów prowadząca ponownie weszła na scenę.

- Dziękujemy dzieciom za tak piękne recytacje. - skinęła głową.

- Teraz podamy wyniki konkursu, bo, jak wiecie, dzieci wysyłały swoje wiersze i wszystkie były wspaniałe, ale jednak musieliśmy wybrać te najlepsze.

Serce zabiło mi mocniej i zacisnęłam palce na gazecie, zastanawiając się, które miejsce zajmie Paulina. Prowadząca rozpoczęła czytanie listy zwycięzców. Nie umknęło mojej uwadze, że wszyscy nominowani, to dziewczyny. Pani Jankowska pokazała nam gest trzymania się za ręce i od niej zaczynając, złapałyśmy się za ręce w geście wsparcia i jedności. W końcu padło nazwisko Pauliny. Zajęła pierwsze miejsce! Ja, Julka i pani Jankowska zaczęłyśmy klaskać i gratulować koleżance. Już po chwili reprezentantka naszej szkoły stała na scenie ściskając w dłoniach torbę z nagrodami i dyplom. Pani Jankowska również ruszyła na scenę, więc zostałyśmy tylko ja i Julka. Po rozdaniu nagród i wyróżnień, nastąpiło krótkie pożegnanie i cała nasza czwórka ruszyła w stronę wyjścia.

Cała uroczystość trwała niewiele ponad dwie godziny. Po niej wróciłyśmy do szkoły i jeszcze przez kilka następnych godzin przeżywałyśmy zwycięstwo Pauliny.

Agnieszka Lenard, kl. 5

 

Zwycięski wiersz autorstwa Pauliny Siedleckiej

 

Dziadek i wnuczka

Przy kominku z gorącą herbatą,

dziadek i wnuczka.

Przy kominku z gorącą herbatą,

starość i młodość.

Przy kominku z gorącą herbatą,

uśmiech i zabawa.

Przy kominku z gorącą herbatą,

Był dziadek i była wnuczka.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7556147

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat