Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Osiedlowe inwestycje

Osiedlowe inwestycje

 

Z najmłodszym stażem radnym  Rady Miejskiej w Mszczonowie Robertem Głąbińskim  rozmawia Jarosław Pięcek.

Panie Robercie dobiega końca obecna kadencja samorządowa.  Jakie ma pan spostrzeżenia po, już prawie, czterech latach działalności w samorządzie naszego miasta? Czy udało się zrealizować wcześniej wyznaczone cele?

Na wstępie naszej rozmowy chciałbym przywołać pewne powiedzenie – „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.  To motto,  które staram się realizować w swoim życiu osobistym, zawodowym, jak również w tym, które zacząłem cztery lata temu, czyli w życiu samorządowym. Chciałbym podziękować mieszkańcom osiedla Dworcowa III za zaufanie którym obdarzyli mnie i Panią Barbarę Gryglewską. Razem, według przywołanej wyżej zasady, zabiegaliśmy przez te cztery lata o inwestycje na naszym osiedlu. Tylko wspólne działanie mogło przynieść konkretne efekty.

Nasze bloki  mają już ponad 30 lat, w związku z czym nadszedł czas na modernizację infrastruktury która nas otacza, z której korzystamy każdego dnia. Nie każdy wie, że w skład naszego osiedla wchodzą tereny spółdzielni mieszkaniowej i tereny miasta. Za utrzymanie każdego z nich odpowiedzialny jest ich właściciel.

W niektórych przypadkach ciężko skoordynować działania przy większej liczbie właścicieli. Jak udaje się to we Mszczonowie?

Należy podziękować Panu Burmistrzowi  Józefowi Grzegorzowi Kurkowi za przyjęcie kilka lat temu  w skład mienia komunalnego miasta Mszczonowa ulic - Jeżynowej, Brzoskwiniowej i Malinowej. Było to korzystne działanie dla każdego mieszkańca naszego osiedla, ponieważ uwolniło nas - mieszkańców z obowiązku uczestniczenia w kosztach utrzymania i modernizacji tych ulic. Gdyby te ulice pozostały w zasobach spółdzielni mieszkaniowej mieszkańcy osiedla  uczestniczyliby w kosztach ich modernizacji. Nie mamy jednak tego problemu na głowie. Za budowę tych ulic, bo tak trzeba powiedzieć, zapłaci Urząd Miasta Mszczonowa. Mówię budowę ponieważ ulice te  zostaną wykonane od nowa. Pierwszym etapem tych inwestycji  jest już zakończona przebudowa ulicy Malinowej. Zerwano starą nawierzchnię asfaltową i położono trzymetrowej szerokości pasaż z kostki brukowej. Zainstalowano pięć nowych latarń, dzięki którym wieczorem możemy bezpiecznie i komfortowo wrócić z miasta do swoich mieszkań.

To jednak nie jedyne inwestycje na osiedlu.

Zgadza się. W maju rozpoczęto modernizację sieci wodno- kanalizacyjnej. Wymieniono na nową kanalizację, która przechodzi pod ulicą Jeżynową. Rozpoczęto wymianę głównej magistrali wodociągowej, która zasila w wodę nasze osiedle.  Wodociąg ten położony jest wzdłuż całej ulicy Jeżynowej.  W chwili obecnej do nowego wodociągu podłączane są kolejne bloki. Każdy z nich będzie podłączony nowym wodociągiem. Mam nadzieję że nowe rury PE, które zastępują dzisiaj  stare,  skorodowane rury żeliwne przyczynią się do  lepszej jakości wody odbieranej przez mieszkańców. Wymiana rur na nowe o odpowiednim przekroju zagwarantuje mieszkańcom sprawne, bezawaryjne doprowadzenie i odprowadzenie wody  na wiele lat.

Po zakończeniu prac związanych z wymianą sieci wodno-kanalizacyjnej przyjdzie czas na rozpoczęcie drugiego etapu przebudowy naszych ulic. Przeprowadzane obecnie prace wymuszają kolejność. Następną ulicą budowaną od podstaw będzie ulica Jeżynowa.

Czy został już rozstrzygnięty przetarg na budowę tej ulicy i czy byli chętni do realizacji tej inwestycji?

Przetarg został rozstrzygnięty i wykonawca został wybrany. Jest to firma która realizowała przebudowę ulicy Sienkiewicza w naszym mieście. Mamy więc gwarancję  że nasza ulica Jeżynowa będzie równie okazała.  Znikną,  wszystkie dzisiejsze chodniki, nawierzchnia asfaltowa, latarnie jak i zatoczki parkingowe. Powstanie zupełnie nowy układ chodników, nowe,  ledowe latarnie staną w dotychczasowych miejscach, powstaną zupełnie nowe zatoki parkingowe, w miejscach obecnych i zupełnie nowych. Wykorzystany zostanie każdy wolny metr kwadratowy, tak aby każdy mógł zaparkować samochód w pobliżu bloku, w którym mieszka.

Panie Robercie, jak wygląda sprawa dofinasowania programu Rewitalizacji przez Urząd Marszałkowski? Przecież wszystkie inwestycje na waszym osiedlu miały być finansowane w większości ze środków unijnych.

Do dnia dzisiejszego nie ma decyzji o przyznaniu naszemu miastu tych dotacji. Została rozdysponowana pierwsza transza środków pieniężnych, niestety bez naszego udziału. Jesteśmy bardzo wysoko na liście rezerwowej i mam nadzieję, że w drugim rozdaniu środki te uzyskamy.

Dlatego została podjęta decyzja  o sfinansowaniu tegorocznych inwestycji na naszym osiedlu w stu procentach z budżetu miasta. Wszystkie tegoroczne prace modernizacyjne na osiedlu  to koszt ponad dwóch i pół miliona złotych.

Co jeszcze będzie wykonane?

Jeżeli chodzi o trzeci etap przebudowy naszych ulic, czyli o ulicę Brzoskwiniową, decyzja o jej przebudowie zostanie podjęta niezwłocznie po uzyskaniu dotacji  unijnej w planie Rewitalizacji. Jeżeli decyzji takowej nie będzie w roku 2018, mamy obiecane że w budżecie na rok 2019 zostaną zabezpieczone środki finansowe na pokrycie tej inwestycji w całości z budżetu miasta. Przypomnę że projekt przebudowy ulicy Brzoskwiniowej został  już opracowany i czeka na realizację. W ciągu tej ulicy, od ronda przy cmentarzu, do studni przy bloku Północna 20, powstanie 154 miejsc parkingowych. Plac przed klubem Mszczonowianka zostanie wyłożony kostką.

Wzdłuż naszych głównych ulic powstanie również instalacja odprowadzająca wody opadowe.  Mam nadzieję że zjawisko zalewania piwnic nie będzie już występować.

A co z ofertą dla najmłodszych mieszkańców? Czy zadbaliście o maluchów?

Tak, w czasie tych czterech lat sukcesywnie wzbogacaliśmy wyposażenie placu zabaw dla dzieci. Zostały usunięte stare urządzenia i zamontowane nowe. Dobierając ich rodzaj, staraliśmy się aby każde dziecko w zależności od wieku znalazło coś dla siebie. Zdajemy sobie sprawę że najmłodsi  czekają na zupełnie nowy plac zabaw. Jest on ujęty w planie Rewitalizacji Miasta Mszczonowa. Projekt wyceniany jest na prawie milion złotych. Mam nadzieję że w ramach Rewitalizacji dostaniemy dofinansowanie i najmłodsi będą mogli bawić się  w zupełnie innym miejscu. Na to jednak niestety musimy zaczekać.

Czy w związku z powyższym nastąpi  rozbudowa obecnego placu zabaw?

Tak, zapadła decyzja, aby na razie pójść w kierunku dalszej rozbudowy obecnego placu zabaw. Teren zostanie powiększony dwukrotnie, przybędą nowe urządzenia do zabawy dla dzieci, zainstalowane zostanie też nowe ogrodzenie.

Czy już wiadomo o jakimś terminie realizacji tego zadania?

Dzięki operatywności Pana Artura Jankowskiego i Pani Kasi Tomaszewskiej, pracowników Urzędu do spraw przetargów, jest już rozstrzygnięty przetarg na to zadanie. Wykonawca jest wybrany i na początku lipca będzie realizował zadanie ,, Rozbudowa obecnego placu zabaw ,,.  Efekty zobaczymy już w tegoroczne wakacje. Za ogrodzeniem placu zabaw zamontowanych zostanie również 10 urządzeń siłowni zewnętrznej jak i dwa stoliki do gry w szachy.

Panie Robercie, nie wspomina Pan o nowym boisku, które powstało za trybuną Mszczonowianki, a przecież z tego co pamiętam bardzo zabiegaliście z Panią Barbarą Gryglewską o tą inwestycję.

Ma Pan rację, ale wspomnę że bardzo duży wkład w budowę tego obiektu ma Pan Andrzej Ceremużyński i Zarząd Mszczonowianki. To klub przygotował murawę tego boiska. My dołożyliśmy starań, aby miasto sfinansowało montaż bramek i  siatek bocznych.  Warto wspierać się wzajemnie, wtedy łatwiej jest coś osiągnąć. Przypomnę,  że obiekt ten również znajduje się w Planie Rewitalizacji Miasta. Chcielibyśmy zainstalować tam sztuczną murawę jak i oświetlenie. Marzy nam się również zadaszenie. Dzisiaj z tego boiska korzystają dzieci i młodzież z osiedla i całego miasta. Przeprowadzane są  też treningi najmłodszych roczników klubu Mszczonowianka.

Ostatnim razem gdy rozmawialiśmy wspominał Pan o marzeniach co do Osiedlowych Inwestycji. Wierzył Pan wtedy, że mogą się zrealizować, spełnić?

Gdybym w to nie wierzył nie byłoby sensu kandydować do Rady Miasta. Rzeczywiście, większa część tych marzeń dzisiaj się spełnia, realizuje. Ale wspomnę jeszcze raz, że bardzo duży udział w tym wszystkim ma Pani Basia Gryglewska. Wspieraliśmy się wzajemnie w dążeniu do celu. Efekty naszej Pracy zobaczycie Państwo już w tym roku.

Czy uważa Pan że spełniliście oczekiwania swoich wyborców?

Mam nadzieję, że nasi wyborcy będą zadowoleni z naszej samorządowej działalności.

Czy w związku z powyższym wystartuje Pan w tegorocznych wyborach samorządowych?

Tak, wystartuję. Wzajemny szacunek obecnych radnych, bardzo dobre relacje z Panami Burmistrzami, utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto poświęcić swój czas na rzecz rozwoju naszego osiedla, miasta i gminy. Jeszcze raz powtórzę – „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.

Panie Robercie jest to Pana pierwsza kadencja samorządowa. Widzę że współpraca z Panią Basią Gryglewską była trafną decyzją.  Życzę zatem, aby mieszkańcy osiedla  w nadchodzących wyborach samorządowych postawili na ludzi sprawdzonych a sądzę że za takich można Was uważać.

Bardzo dziękuję za te słowa. Nic bardziej nie napędza do działania jak zadowolenie osób które się reprezentuje. Radny musi myśleć o rozwoju swojej małej ojczyzny jaką jest miasto i gmina Mszczonów ale też musi pamiętać  i zabiegać o,, interesy,, swoich wyborców.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Również bardzo dziękuję.

Rozmawiał Jarosław Pięcek

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557790

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat