Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?

Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?

Projekt „Zabawa uczy i doskonali”, który jest realizowany przez Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 1, to nie tylko nowe, ciekawe zajęcia, które rozwijają najmłodszych. Działanie to polega również na zakupie specjalistycznych i nowatorskich pomocy dydaktycznych. W połączeniu z wykwalifikowaną kadrą i bogatą ofertą różnorodnych zajęć sprawiają one, że dzieci mają doskonałe warunki edukacyjne. Mogą też najlepiej przygotować się do wyzwania, jakim będzie późniejsza nauka w szkole.

W ramach projektu zakupione zostały pomoce dydaktyczne do wielu rodzajów zajęć - korekcyjno-ruchowych, muzyczno-rytmicznych, logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, plastycznych, arteterapii, terapii sensorycznej oraz treningu umiejętności społecznych. Profesjonalne wyposażenie zyskał także gabinet terapeutyczny.

Jednym z innowacyjnych urządzeń jest magiczny dywan - interaktywna pomoc dydaktyczna, która jest wykorzystywana do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Niezwykły przedmiot w znacznym stopniu uatrakcyjnia zajęcia przedszkolne. Wirtualne plansze mogą być tłem dla toru przeszkód, zabaw koordynacyjnych na materacu oraz ćwiczeń proponowanych przez terapeutę. Zestaw posiada wiele interaktywnych gier, które łatwo można dostosować do poziomu funkcjonowania i wieku dziecka. Kształcą one u przedszkolaków koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

Kształtki rehabilitacyjne są wykorzystywane m.in. podczas ćwiczeń, których celem jest poprawa zdolności ruchowej. Są atrakcyjne dla dzieci ze względu na różnorodność kolorystyczną oraz lekki materiał, z którego są wykonane. Materace i podłoże piankowe służą do zapewnienia bezpieczeństwa przedszkolaków (amortyzują upadki) i komfortu podczas wykonywania ćwiczeń. W ramach Projektu zakupiono również maty rehabilitacyjne do masażu stóp, które wzmacniają mięśnie oraz kształtują mechanizmy równoważne. Wykorzystywane są one podczas układania dotykowego toru przeszkód. Specjalna piaskownica pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność najmłodszych. Można przy niej chwilę odetchnąć, pobawić się lub zakopać jakiś przedmiot. Zabawa w piaskownicy stymuluje układ dotykowy, wpływa także na rozwój zmysłów i wycisza.

Dotykowe domino, fakturowe obrazki i litery, drewniany zestaw o zjawiskach pogodowych – wszystkie one rozwijają wizualno-dotykowe skojarzenia oraz doskonalą sprawność manualną. Uczą nazywania i określania wrażeń dotykowych. Można je wykorzystywać podczas stymulacji przedsionkowej na huśtawkach terapeutycznych. Kolejną innowacją przedszkolną jest projektor Mathamos, który służy do wyświetlania na ścianie nieruchomych (slajdy) i ruchomych efektów świetlnych za pomocą płynnych tarcz żelowych. Jego wykorzystanie pomaga dzieciom rozwijać wyobraźnię, prowokuje je także do ekspresji słownej. Podczas zajęć terapii sensorycznej wykorzystywane są także duże piłki z dzwoneczkami w środku, piłeczki sensoryczne z kuleczkami oraz ringo – służą one do leżenia, przetaczania, toczenia, siedzenia, łapania i rzucania. Znajdują również zastosowanie podczas zabaw słuchowych i dotykowych.

Podczas zajęć przedszkolaki korzystają także z innych zakupów dydaktycznych dofinansowanych z Unii Europejskiej. Farby, kredki, plastelina, bibuła, arkusze kolorowego bloku, teczki, kolorowanki, flamastry czy stempelki – wszystko to czeka na najmłodszych uczestniczących w terapii poprzez sztukę oraz w innych zajęciach. Zakupione przybory pozwalają dzieciom na poznawanie różnych technik plastycznych. Przedszkolaki mogą eksperymentować, tworząc ciekawe i pomysłowe prace.

Pomoce, sfinansowane dzięki realizacji projektu, służą także podczas różnego rodzaju gimnastyki. Przedszkolaki ćwiczą na matach piankowych oraz wykorzystują takie akcesoria, jak wiosło treningowe, bieżnia, stepper czy rowerek stacjonarny. Oprócz tego, w ramach Projektu, zakupiono również zestaw akcesoriów sportowych, które czynią zajęcia gimnastyki jeszcze atrakcyjniejszymi. Najmłodsi korzystają więc też m.in. z woreczków gimnastycznych, szarf, piłek, wałeczków z kolcami, kamieni rzecznych, kółek „geo balance” i fakturowego toru. Wszystkie one wzmacniają mięśnie wysklepienia stóp, wyrabiając nawyk prawidłowej postawy oraz odruch właściwego stawiania stopy.

Oczywiście, to nie wszystkie pomoce dydaktyczne, które zostały zakupione w ramach Projektu. W codziennej pracy z dziećmi nauczyciele wykorzystują także programy i tablicę multimedialną, laptopa, drukarki, pacynki oraz wiele gier dydaktycznych. Projekt „Zabawa uczy i doskonali”, to także zakupy zabawek, które będą dopełnieniem edukacji najmłodszych. Wykorzystywane przedmioty edukacyjne nie utrwalają stereotypów płci – są użytkowane zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców.

Wszystkie zakupione pomoce i urządzenia sprawiają, że mszczonowskie przedszkole zapewnia swoim podopiecznym wszechstronny rozwój oraz pomoc w walce z różnego rodzaju problemami, charakterystycznymi dla tego okresu życia.

Dagmara Bednarek

  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?
  • Co przedszkolakom pomaga się rozwijać?

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557582

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat