Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • „Odkurzyłem” Wandę Polańską

„Odkurzyłem” Wandę Polańską

- Podczas mojej pierwszej rozmowy z  Wandą Polańską powiedziała mi bym pamiętał o operetce –wspominał podczas spotkania w Bibliotece Publicznej w Mszczonowie, Paweł Świętorecki, autor książki „Cudowny czas Wanda Polańska”. Opowieści o legendzie polskiej operetki przeplatane były fragmentami jej występów.

- Jestem wariatem operetkowym – mówił o sobie Paweł Świętorecki.

Pasja szybko przerodziła się w miłość. Z miłości do operetki powstała książka „Cudowny czas Wanda Polańska”. Jej zadaniem było ocalić od zapomnienia jedną z największych śpiewaczek polskiej operetki. Książka pomogła też samej śpiewaczce.

- Wanda jest po czterech udarach. Dzięki rehabilitacji chodzi, ale nigdy już nie zaśpiewa. Jej rehabilitant powiedział mi, że praktycznie szykowała się już do trumny. Gdy spotkała się ze mną i dowiedziała, że piszę o niej książkę odzyskała chęć do życia – mówi Paweł Świętorecki.

Jak mówi, Wanda Polańska jest bardzo życzliwą i cudowną osobą. Przez koleżanki i kolegów z branży nie zawsze była jednak życzliwie traktowana, ze względu na swoje krytyczne uwagi. Nie lubi, gdy nadużywa się słowa „diwa”. Podczas operetek często dostawała większe brawa niż śpiewaczki grające główne role.  Od wczesnego dzieciństwa wiedziała, że chce zostać śpiewaczką.

- Na przesłuchanie udało się Wandzie dostać do profesora Józefa Gaczyńskiego. Gdy śpiewała powiedział – „Przestań mała, przestać, bo mi klawiatury nie starczy”. Był pod ogromnym wrażeniem możliwości wokalnych Wandy Polańskiej – mówił Paweł Świętorecki.

Wanda Polańska stałą się legendą polskiej operetki. Jej głos zachwycał przez wiele lat. Zdaniem autora książki, kariera Wandy trwała jednak za krótko. Dziś trudno już nawet mówić o zmierzchu operetki w Polsce. W miejscu dawnych operetek w najlepszym razie powstały teatry muzyczne. W najgorszym, jak w przypadku Gliwic, operetka została zlikwidowana.

- Twierdzi się, że musicale są nowocześniejsze. Zapotrzebowanie na operetkę jest. Zagraniczne zespoły dają w Polsce kilkanaście spektakli – przekonuje Paweł Świętorecki.

Uczestnicy spotkania uznali je za udane i interesujące. Opowieści Pawła Świętoreckiego przeplatane były utworami wykonywanymi przez Wandę Polańską. Autor czytał też fragmenty książki. Spotkanie zakończył jeden z ostatnich utworów śpiewanych przez Wandę Polańską „Ostatni walc”.

- Wspominajcie ciepło operetkę i Wandę. Niewielu zostało już artystów tego formatu – apelował do słuchaczy Paweł Świętorecki.

Tekstu i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • „Odkurzyłem” Wandę Polańską
  • „Odkurzyłem” Wandę Polańską

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6659077

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat