Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Nie każdy może malować

Nie każdy może malować

Kilkadziesiąt obrazów przepełnionych kolorami można oglądać w galerii Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Wystawę swoich prac zaprezentował Andrzej Maria Lipski, artysta z Żyrardowa. - Wtedy jest dobra wystawa, gdy jeśli się z niej wyjdzie jakiś obraz zostaje w pamięci – mówił podczas otwarcia wystawy malarz. Prace można oglądać do 13 kwietnia.

- Za sens swojego życia i twórczości obrałem ekspresjonizm. Śmiałe zestawienia kolorystyczne, kontrasty barw. Chcę zrobić taki obraz, który będzie przyciągał oczy człowieka. By go wręcz zatrzymywał – mówił o swojej twórczości Andrzej Maria Lipski.

Urodził się w Warszawie, rok przed wybuchem II wojny światowej. Do sztuki zamiłowanie wyniósł z rodzinnego domu. Mama była polonistką, tata malarzem.

- Dzięki niej odziedziczyłem talent do pisania, a dzięki ojcu do malowania – wyjaśniał artysta.

Z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie. Pracował w Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie oraz jako projektant plastyczny działu reklamy w Zakładach Tkanin Technicznych w Żyrardowie. Uczył plastyki w szkołach podstawowych i średnich.

– Jest stałym bywalcem na naszych wernisażach. Dziś prezentuje własne malarstwo w indywidualnej wystawie – mówiła podczas otwarcia wystawy Anna Broda, pracownik MOK.

Artysta chwalił MOK za organizację wystawy. Jak mówił, pani Anna, zestawiając obrazy czytała w jego myślach. Publiczność może oglądać stare, drewniane zabudowy Żyrardowa, obrazy marynistyczne oraz przyrodę.

- Kocham przyrodę, jestem dzieckiem przyrody. Przyroda na świecie jest coraz bardziej zagrożona. Uwieczniamy ją na obrazach. Kieruję się kolorystyką. Po to są kolory, by malarz z tego korzystał, by szukał nowych rozwiązań kolorystycznych. Staję przed białym płótnem z przestrachem i potem jest ono przeze mnie zagospodarowane. Nie mogę spać spokojnie. Nazajutrz patrzę czy wszystko mi się udało, czy trzeba coś poprawić. To są moje dzieci – mówił Andrzej Maria Lipski. - Nienawidzę dużych miast. Nie lubię współczesnego malarstwa. Lubię ekspresjonizm i jemu pozostaję wierny. Wydaje mi się, że to bliżej każdego człowieka. Chciałem malować obrazy, które będą uspokajały, dawały zadowolenie – dodaje.

Andrzej Maria Lipski, nie boi się nie tylko śmiałych zestawień kolorystycznych ale i śmiałych tez. Jak mówił podczas wernisażu – nie każdy może malować.

- Trzeba mieć do tego predyspozycje. Można je zagubić, zniszczyć lub rozwinąć – wyjaśniał artysta.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz pana wystawa mogła być w naszej galerii zrealizowana – mówiła Grażyna Pływaczewska, dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. – To jest Polska, piękna, kolorowa. Oczy się cieszą – mówiła o wystawie.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • Nie każdy może malować
  • Nie każdy może malować
  • Nie każdy może malować
  • Nie każdy może malować

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6659213

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat