Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Ks. Kan...

Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie

Dnia 19 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie rozpoczął się tydzień profilaktyki. W ramach tego programu w szkole odbywały się warsztaty profilaktyczne, którymi zostały objęte wszystkie klasy. Tydzień rozpoczął się spotkaniem z przedstawicielami policji.

Odwiedzili nas posterunkowa Monika Michalczyk z KPP w Żyrardowie oraz st. sierż. Arkadiusz Wójcik z Komisariatu Policji w Mszczonowie. Policjanci poprowadzili zajęcia „Narkotyki – dopalacze. Odpowiedzialność karna młodzieży”. Funkcjonariusze opowiadali nam o narkotykach i dopalaczach. Wyjaśnili różnice między tymi dwiema substancjami. Podczas prezentacji zaprezentowali kilka najbardziej znanych środków odurzających. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają i jak działają na ludzi, którzy je zażywają.

Rozmawialiśmy również o późniejszych skutkach zażywania, czyli różnego rodzaju powikłaniach i zagrożeniach zdrowia a także życia po ich zażyciu. Objaśniono nam, z czego zrobione są dopalacze. Funkcjonariusze przedstawili także rolę, za którą odpowiada dany składnik. Policjanci uświadomili wszystkim powagę sytuacji i to, że próbując tego raz, możemy stracić kontrolę nad całym naszym, jeszcze młodym i długim, życiem; możemy zmarnować sobie całą przyszłość; nasze plany i marzenia mogą nie doczekać realizacji przez jeden młodzieńczy wybryk.

Zostaliśmy także ostrzeżeni przed tym, czego mamy nie robić, na co uważać i czego się wystrzegać na różnego rodzaju imprezach i dyskotekach. Rozmawialiśmy o różnicach między nieletnimi a małoletnimi, o dwóch najczęściej popełnianych przez młodzież w naszym wieku przestępstwach, jak i o karach, które za nie czekają. Każdy słuchał z zaciekawieniem. Z chęcią braliśmy udział w rozmowie oraz zadawaliśmy pytania, które nas nurtowały.

Myślę, że to spotkanie dało nam bardzo dużo do myślenia. Pokazało, że mimo chwilowej zabawy, odstresowania i wyluzowania po takim środku, nie warto go zażywać. Trzeba dbać o życie i korzystać z niego z całych sił, korzystać ze wszystkich danych możliwości. Po co dobrowolnie pustoszyć i osłabiać swój organizm?

Nie warto już na starcie niszczyć sobie przyszłości, której jeszcze dobrze nie zaczęliśmy. Pamiętać trzeba, że towarzystwo, które będzie nas do tego namawiać, widocznie nie jest dla nas odpowiednie. Jeżeli jednak na takiej osobie nam zależy, należy o nią walczyć i pomóc jej zrozumieć błędy. Pomoc należy się każdemu. Nigdy nie znamy pełnego obrazu sytuacji drugiej osoby. Nie wiemy, z jakiego powodu zboczyła na tą złą ścieżkę. Kiedyś my możemy potrzebować wsparcia, takiej pomocy i naprowadzenia nas na dobrą ścieżkę… Dobro wraca. Nie zapominajmy o tym!

Nikola Siedlecka kl. IIa

 

W dniu 26 lutego w klasach VI-VII przeprowadzone zostały dwugodzinne warsztaty „Uzależnienia – przegrane życie”. Celem tych zajęć było wprowadzenie definicji pojęcia uzależnienie, przedstawienie konsekwencji uzależnień w sferze fizycznej, emocjonalnej i społecznej, poznanie przyczyn sięgania po alkohol, nauka odmawiania sięgnięcia po używki. Warsztaty zostały przeprowadzone przez trenera z Centrum Edukacji Profilaktyki „Dialog” z Krakowa.

W dniach 27-28 lutego w klasach drugich gimnazjum odbyły się pięciogodzinne warsztaty „Presja a pewność siebie” – profilaktyka uzależnień z naciskiem na kompetencje społeczne. Warsztaty zostały przeprowadzone przez trenerkę Katarzynę Góźdź z Pracowni Profilaktyki i Terapii Dzieci i Młodzieży „Perspektywa”.

Warsztat obejmował m.in. takie zagadnienia, jak radzenie sobie z presją i napięciem emocjonalnym. Podczas zajęć nacisk został położony na kształtowanie zachowań asertywnych, w tym mówienie „nie”, świadome podejmowanie decyzji, a także wzmocnienie poczucia wartości.

Celem warsztatu było pogłębienie umiejętności zachowań asertywnych oraz praca na wartościach, wzmocnienie umiejętności odmawiania oraz świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu środków odurzających, w szczególności alkoholu.

Koszty warsztatów pokryła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszczonowie, za co serdecznie dziękujemy.

Uzyskana podczas warsztatów wiedza pomogła nam w zgłębieniu i utrwaleniu informacji na temat środków uzależniających oraz skutków ich zażywania, co pozwoli nam w przyszłości dokonać właściwych wyborów.

D.S.

  • Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Ks. Kan...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6658931

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat