Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Straż potrzeba nam jest do życia

Straż potrzeba nam jest do życia

Około 130 dzieci przeszło kurs udzielania pierwszej pomocy. Wszystko dzięki druhom i druhnom z OSP Zbiroża oraz akcji „Ratujemy i uczymy ratować”. – To dopiero początek. Zamierzamy kursy w szkołach przeprowadzać dwa razy w roku – zapowiadają strażacy.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Propozycje przystąpienia do realizowanego wspólnie z orkiestrą programu „Ratujemy i uczymy ratować” dotarły do jednostek OSP. Strażacy ze Zbiroży postanowili wziąć w nim udział.

- Na początku stycznia zarejestrowaliśmy jednostkę w programie. Nasze działania w szkołach to właśnie tego efekt– mówi Łukasz Strojek, członek OSP Zbiroża.

Strażacy odwiedzili szkoły podstawowe w Lutkówce i Bobrowcach oraz w sąsiednim Karolewie (gmina Pniewy). W szkoleniach i pokazach ratowniczych wzięło udział łącznie około 130 dzieci – przedszkolaków, uczniów klasy „0” oraz klas I – III. Głównym założeniem była nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Mieliśmy fantomy niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej. Oprócz tego uczyliśmy pierwszej pomocy przy codziennych urazach – skaleczeniach, zadrapaniach, czy użądleniach przez owady – wylicza Łukasz Strojek. - Pokazaliśmy też na czym polega praca strażaków –dodaje.

Druhowie i druhny nie mają wątpliwości, że przeprowadzenie tego typu akcji w szkołach jest potrzebne.

- Warto uczyć dzieci już w tym wieku. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Im wcześniej, tym lepiej. Nie będzie blokady, obawy, że może zaszkodzimy próbując udzielać pierwszej pomocy – argumentuje Marta Sadowska, druhna z OSP Zbiroża.

Nawet jeśli dziecko nie będzie w stanie udzielić pomocy, być może podpowie osobie dorosłej, jak to zrobić.

- Dorośli ludzie boją się udzielać pierwszej pomocy. Wiemy to z doświadczenia. Albo panikują, albo się ulatniają – mówią strażacy.

Przyznają, że dzieci zaskoczyły ich zapałem i chęcią do udzielania pierwszej pomocy. Ustawiały się w kolejkach, by spróbować swoich sił na fantomach. Chętnie przymierzały też strażackie umundurowanie i sprzęt.

- Nawet aparat oddechowy zakładały. Za wszelką cenę chciały spróbować – mówi Patryk Skoneczny, druh z OSP Zbiroża.

- Dzieci próbują i niczego się nie boją. Mają też wiedzę co do numerów telefonów służb ratowniczych – dodaje Łukasz Strojek.

Jak dodaje, tegoroczna akcja to dopiero początek. Druhowie ze Zbiroży chcą, by podobne spotkania w tych szkołach odbywały się dwa razy w roku. Wszystko po to, by utrwalać wiedzę o pierwszej pomocy.

Praca strażaków ze Zbiroży z dziećmi zaczęła mieć wymierny efekt. W jednostce powstała młodzieżowa drużyna pożarnicza. Licząca początkowo 3-4 osoby dziś ma około 27 członków.

- Nasz największy, dotychczasowy sukces to wygrana przed drużynę MDP zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym. W tym roku będziemy uczestniczyć w eliminacjach wojewódzkich - mówi Łukasz Strojek, będący opiekunem MDP Zbiroża.

Szkoląc innych druhowie nie zapominają też o sobie. W ostatnim czasie zrobiło się o nich głośno za sprawą tzw. ronda. To nietypowy bieg, bo odbywający się po schodach. Ze Zbiroży wzięły w nim udział dwie drużyny, dwuosobowe.

- Wieża ma 38 pięter i trzeba w jak najkrótszym czasie wbiec na górę.  Wbiega się w pełnym umundurowaniu oraz masce i oddycha powietrzem z butli. Byliśmy tam 3-4 razy, by ćwiczyć – opowiada Damian Strojek, strażak OSP Zbiroża i uczestnik biegu. - Najgorsze są chyba pierwsze piętra. Kiedy wie się, że jeszcze ich tyle do końca. Potem już jeden drugiego wspiera, pogania. Udało się nam, obie pary weszły – dodaje.

Zdaniem strażaków tego typu zadanie pozwala pokonać swoje słabości. Na równi z mężczyznami walczą z nimi też kobiety. Marta Sadowska, w ostatnim czasie przeszła szkolenie w komorze dymowej.

- Na kursie było ponad 20 osób i część tej komory nie przeszła. A byli to duzi mężczyźni. Można by pomyśleć, gdzie ja, mała dziewczynka, na komorę się nadaję – przyznaje Marta. - Najtrudniejszy jest pierwszy moment, gdy wchodzi się i kompletnie nic nie widać. Trzeba przyzwyczaić wzrok, przemóc się i iść dalej.  Jest bardzo ciasno. To jedna, wielka klatka z różnymi przejściami. Czasem jest tunel przez, który trzeba się przecisnąć, a by to zrobić trzeba zdjąć butlę – dodaje.

Jak mówią druhowie z OSP Zbiroża, straż to ich świat. Jest im potrzebna do życia niczym krew. Zawsze znajdą dla niej czas.

Tekst. Jarosław Pięcek, GCI

Fot. OSP Zbiroża

  • Straż potrzeba nam jest do życia
  • Straż potrzeba nam jest do życia
  • Straż potrzeba nam jest do życia
  • Straż potrzeba nam jest do życia
  • Straż potrzeba nam jest do życia
  • Straż potrzeba nam jest do życia

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6659101

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat