Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Czego nie robić podczas kontroli policji

Czego nie robić podczas kontroli policji

Czy wolno palić na ulicy? Kiedy policjant może nas wylegitymować? Co robić, gdy policjant próbuje zatrzymać samochód, którym jedziemy? Młodzież z Zespołu Szkół w Mszczonowie, kolejny raz spotkała się ze Sławomirem Zielińskim, dzielnicowym z Komisariatu Policji w Mszczonowie. To początek cyklu spotkań z mieszkańcami różnych grup wiekowych, które odbywać się będą przez najbliższe dwa lata.

- Policja to służba. To nie formacja, która ma z wami walczyć – mówił do maturzystów dzielnicowy.

Podczas spotkania przekazał podstawową wiedzę dotyczącą uprawnień policjantów. Wyjaśnił między innymi, kilka kwestii związanych z zatrzymaniem samochodu do kontroli przez policję.

- Policjant umundurowany może zatrzymać kierującego pojazdem na każdym obszarze i o każdej porze doby. Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie w obszarze zabudowanym – wyjaśniał Sławomir Zieliński. – Policjanci nieumundurowani najczęściej zakładają kamizelki odblaskowe z napisem policja. Samochód zatrzymują przy pomocy tarczy (tzw. lizak – przyp. red.)lub latarki – mówił.

Istnieje możliwość niezatrzymania się do kontroli, gdy mamy podejrzenia co do tego, czy zatrzymują nas policjanci, a nie osoby tylko podające się za nich. Wówczas należy jednak niezwłocznie zadzwonić pod numer 997, by zgłosić próbę zatrzymania.

Policjant duży nacisk kładł na wypełnianie poleceń policjantów, zarówno podczas kontroli samochodu i kierującego, czy podczas legitymowania.

- Jeśli policjant prosi byście wyjęli ręce z kieszeni, albo położyli je na podszybiu, lub zgasili silnik zróbcie to. My nie wiemy kogo zatrzymujemy. Nie wiemy kto i co trzyma w kieszeni – tłumaczył dzielnicowy. – Nie prowokujcie policjantów zmuszając do użycia środków przymusu bezpośredniego – dodawał.

Tych funkcjonariuszom nie brakuje – od kajdanek, poprzez pałkę typu tonfa, gaz żelowy lub w ostateczności broń. Dzięki spotkaniu udało się rozwiać kilka mitów krążących w Internecie – jak ten, czy policja ma prawo prowadzić kontrole trzeźwości.

- Mamy prawo badać alkomatem. Jeśli ktoś się nie zgadza jest zabierany na badanie krwi – mówi Sławomir Zieliński.

Nie brakowało pytań, ze strony młodzieży.

- Czy można nagrywać policjanta – pytał jeden z uczniów.

- Można. Nie poprawia to jednak komfortu pracy – mówił dzielnicowy.

Zdziwienie u niektórych wywołała też informacja, że palenie na ulicy nie jest zabronione. Zakazem objętych jest kilka miejsc, takich jak przystanki, szpitale, szkoły itp..

- Jeśli jednak wypalicie papierosa, a niedopałek wyrzucicie gdzieś obok dostaniecie mandat za zaśmiecanie terenu – ostrzegał policjant.

Podczas spotkania uczniowie mogli też dokładnie przyjrzeć się policyjnej legitymacji. Tę policjant umundurowany ma obowiązek okazać na żądanie osoby legitymowanej. Funkcjonariusz nieumundurowany musi okazać ją zanim podejmie te czynności. Dzielnicowy zachęcał do odwiedzin i poszerzania swojej wiedzy.

- Możecie przyjść do komisariatu, zapytać, porozmawiać. Czytajcie o prawie, przepisach, o tym co was dotyczy – proponował.

Zainteresowanych zachęcał też do wstępowania w szeregi policji. Jak mówił – to trudna praca, ale potrafiąca dać satysfakcję. Uczniowie mszczonowskiego zespołu szkół byli bardzo zadowoleni z czwartkowego (1.03) spotkania.

- Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Fajnie, że tego typu spotkania są – stwierdzają uczennice klasy maturalnej.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • Czego nie robić podczas kontroli policji
  • Czego nie robić podczas kontroli policji
  • Czego nie robić podczas kontroli policji

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6658867

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat