Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie

Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie

„Nie dajmy zginąć poległym” - taki tytuł nosił uroczysty koncert, zorganizowany w Mszczonowskim Ośrodku Kultury z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Odbył się on w niedzielę, 4 marca. Jego gośćmi honorowymi była trójka kombatantów: pułkownik Weronika Sebastianowicz ps. „Różyczka”, kapitan Franciszek Szamry i kapitan Alfred Szota. Słowo wstępne przed koncertem wygłosił mecenas Andrzej Siedlecki. Mówił on o heroicznej postawie Żołnierzy Wyklętych, zwanych też coraz częściej Żołnierzami Niezłomnymi. Przedstawił też gości honorowych, opisując ich wojenne losy. Pułkownik Sebastianowicz ps. Różyczka, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, to uczestniczka narodowego powstania antykomunistycznego z lat 1944–1963. Za udział w walce z sowieckim okupantem została zesłana na Syberię. Obecnie jest przewodniczącą Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi oraz bardzo aktywną działaczką polską, kultywującą na Białorusi tradycje narodowe. Za swoją patriotyczną postawę została udekorowana Orderem Odrodzenia Polski i jako kombatantka awansowana do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. Urodziła się w 1931 roku w Pacewiczach, a teraz zamieszkuje w mieście Skidel. Kapitan Franciszek Szamry, mieszkaniec Szczuczyna, to żołnierz II Batalionu KRYSI - Jana Borysewicza. Kapitan Alfred Szota, był żołnierzem Zgrupowania Północ 77 pułku piechoty Ziemi Nowogródzkiej. Obecnie mieszka w Lidzie, gdzie – jak zaznaczył mecenas Siedlecki - wciąż blisko połowa mieszkańców ma polskie korzenie.

Koncert ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany został w Mszczonowskim Ośrodku Kultury przy współpracy z Fundacją Ave Patria, a poprowadził go prezes tej Fundacji - Piotr Białek. Wystąpili w nim zespół instrumentalny SUWENIR z Mińska na Białorusi oraz kapela SONORUS – również z Białorusi.

Wydarzenie, jakie odbyło się w MOK-u w dniu 4 marca, miało podwójny wymiar. Druga część koncertu została zadedykowana wszystkim Paniom z okazji zbliżającego się ich święta, jakie co roku obchodzone jest 8 marca. W „Muzycznym bukiecie dla Pań” śpiewali: Lidia Kitlińska - śpiewaczka, sopranistka z Opery Narodowej oraz Aleksander Kamedulski – baryton. Akompaniowała im Oksana Svekla.

Po zakończeniu obu koncertów do zebranych przemówiła pułkownik Weronika Sebastianowicz. W krótkich, żołnierskich słowach przybliżyła, jak wyglądało jej wstąpienie w szeregi Armii Krajowej, a także jak wyglądały losy tych, którzy nie wyrzekli się polskości i za swoją postawę zostali zesłani. Mszczonowianie po tym przemówieniu powstali i odśpiewali Pani Pułkownik „Sto lat”. Na sali rozległy się też okrzyki – „cześć i chwała Bohaterom!”.

Uroczystościom, jakie odbyły się w MOK-u, patronował Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Podczas koncertu reprezentował go Artur Jankowski (Urząd Miejski Mszczonów). Wśród obecnych w sali widowiskowej Ośrodka Kultury nie zabrakło też oczywiście: dyrektor MOK-u Grażyny Pływaczewskiej i kierownika Marka Baumela. Radę Miejską reprezentowała przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury - radna Barbara Gryglewska. W wydarzeniu uczestniczyła ponadto dyrektor GCI Beata Sznajder. O oprawę historyczną mszczonowskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych zadbali rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK.

Po koncercie wykonana została pamiątkowa fotografia, do której wspólnie zapozowali kombatanci, organizatorzy koncertu, zaproszeni goście i rekonstruktorzy.

MM

  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie
  • Żołnierze Niezłomni w Mszczonowie

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6658941

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat