Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Dzień Myśli Braterskiej 2018

Dzień Myśli Braterskiej 2018

22 lutego każdego roku przypada nietypowy dzień. Wtedy właśnie harcerze i skauci z całego świata obchodzą swoje Święto Przyjaźni. Dzień Myśli Braterskiej upamiętnia datę narodzin sir Roberta Baden-Powella (1857 r.) i jego żony Olave Baden-Powell (1889 r.). Ten brytyjski wojskowy i pisarz był założycielem skautingu. Właśnie dlatego datę jego urodzin co roku upamiętniają harcerze z całego świata.

Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się podczas 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów dołączyli także chłopcy. Obecnie na świecie w skautingu działa ponad 40 mln osób ze 163 państw. W Polsce członkiem WOSM (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego) jest Związek Harcerstwa Polskiego.

Tak duża liczba skautów sprawia, że większość z nich nigdy nie miała okazji się spotkać. Dzień Myśli Braterskiej przypomina im, że wszyscy są dla siebie braćmi – bez względu na wiek, kolor skóry i narodowość. Z okazji tego święta harcerze składają sobie życzenia, przesyłają okolicznościowe kartki oraz organizują spotkania w duchu łączącej ich przyjaźni.

Hufiec ZHP Mszczonów również przygotował uroczyste obchody Dnia Myśli Braterskiej dla swoich członków. Rozpoczęły się one 24 lutego i zakończyły okolicznościowym apelem o poranku kolejnego dnia. Harcerski biwak w siedzibie mszczonowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów był doskonałą okazją do integracji, przemyśleń a także snucia planów na najbliższe miesiące.

Impreza rozpoczęła się pod lokalną harcówką od gry terenowej zorganizowanej w godzinach popołudniowych. Zabawa sprawdzała wiedzę dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy, historii oraz symboliki związkowej. Młodzi harcerze musieli się także wykazać umiejętnością układania ognisk oraz ich zabezpieczania i odpalania. Kolejnym sprawdzianem było odkodowanie listu zaszyfrowanego za pomocą alfabetu Morse`a. Każdy harcerz musiał także spełnić jeden dobry uczynek dla mieszkańca Mszczonowa.

Dalsza część imprezy odbywała się już w siedzibie mszczonowskiego Liceum Ogólnokształcącego, gdzie na wszystkich czekała ciepła herbata, która rozgrzała uczestników po zimowych spacerach. Harcerski wieczór rozpoczął się od występów kabaretowych „DMB na wesoło”, które przygotowali członkowie ZHP. Po nich nastąpiła wspólna kolacja oraz tradycyjny „kominek”, podczas którego przybliżono ideę Dnia Myśli Braterskiej. Oczywiście, nie mogło także zabraknąć gawęd, które są nieodłącznym elementem harcerskich spotkań. Podczas „kominka” każdy z uczestników napisał także list „do samego siebie z przyszłości”, co również jest już tradycją takich wydarzeń.

Na zakończenie tego obfitującego we wrażenia dnia harcerze obejrzeli film niespodziankę a po nim młodsi druhowie udali się na odpoczynek. Kadra hufca wykorzystała ten czas, by podczas odprawy omówić ważne sprawy oraz plany na przyszłość. Podczas nocnych rozmów nie zabrakło tematów związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, ponieważ rocznica ta wiąże się również ze stuleciem ZHP. Właśnie dlatego Senat RP ustanowił 2018 Rokiem Harcerstwa.

Biwak mszczonowskiego hufca zakończył się w godzinach porannych następnego dnia uroczystym apelem podsumowującym. Odczytano wówczas specjalny rozkaz komendanta, rozdano dyplomy oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie zawiązano harcerski krąg. Tym symbolem przyjaźni druhowie zakończyli obchody swojego święta, które w tym roku, dzięki uprzejmości dyrekcji, odbywały się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.

tekst: Dagmara Bednarek, GCI

foto.: ZHP Mszczonów

  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018
  • Dzień Myśli Braterskiej 2018

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865544

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat