Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Śladami dzikich zwierząt

Śladami dzikich zwierząt

W piątkowe południe uczniowie Szkoły Podstawowej w Lutkówce mogli poczuć się jak tropiciele. Wszystko, za sprawą wycieczki zorganizowanej przez myśliwych z Koła Łowieckiego Jenot w Grójcu. Krzysztof Czarnecki i Juliusz Prytycki opowiedzieli uczniom w jakiś sposób myśliwi dbają o leśne zwierzęta.

Wystarczyło odjeść zaledwie kilkadziesiąt metrów od szkoły, by jednej z uczennic udało się znaleźć ślady sarny. Podczas wędrówki przez las natrafiono też na inne tropy. Uczniowie odwiedzili między innymi paśnik. Tam dowiedzieli się w jaki sposób i czym należy dokarmiać leśne zwierzęta.

- Wydaje się, że w tak małym lasku jak ten nie ma zwierząt. Tymczasem występują to wszystkie popularne, dzikie zwierzęta. Są sarny, jelenie, daniele, dziki, lisy, zające czy bażanty – wylicza myśliwy Krzysztof Czarnecki.

Uczniowie nie przyszli do lasu z pustymi rękami. Dla zwierząt przynieśli chrupiące marchewki, jabłka, chleb oraz siano i ziarna. Podczas wycieczki uczniowie poznali takie pojęcia jak lizawka, łowisko czy pojemność łowiska.

- Pojemność łowiska, to ilość zwierzyny, która da sobie radę, czyli wyżywi się, na danym terenie. Jeśli ta pojemność została przekroczona to zwierzyna migruje i wybiera sobie inne tereny.  Zwierzęta wyrządzają też wówczas szkody – wyjaśnia Juliusz Prytycki.

Dowodem była rozmowa ze spotkanymi w trakcie wycieczki sadownikami. Prosili myśliwych o interwencję i pomoc, bo nie radzą już sobie z plagą saren, które niszczą ich uprawy borówek i truskawek. Przeszkody dla saren nie stanowi tzw. pastuch, czyli ogrodzenie pod napięciem, które bez problemu przeskakują.

Jak wyjaśniali uczniom myśliwi jednym z ich zadań jest zachowanie równowagi w przyrodzie. W pewien sposób hodują leśne zwierzęta. Dokarmiają je zimą, gdy dostęp do pokarmu jest utrudniony.  Pozyskują też te gatunki, których przyrost jest zbyt duży. Uczniowie, poza wiedzą o myślistwie oraz ciekawym spacerze leśnymi ostępami, mieli okazję też zjeść kiełbaskę pieczoną przy ognisku. Chętnych nie brakowało. Uczniowie oraz myśliwi już umówili się na kolejne spotkanie. Tym razem wiosenne sprzątanie lasu.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • Śladami dzikich zwierząt
  • Śladami dzikich zwierząt
  • Śladami dzikich zwierząt
  • Śladami dzikich zwierząt

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865566

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat