Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Nie jesteśmy nieśmiertelni

Nie jesteśmy nieśmiertelni

Jakie mamy prawa, a jakie obowiązki? Jak powinniśmy zachowywać się na drodze prowadząc samochód, a jak będą pieszymi? Czy w samochodzie można pić alkohol? W czwartek (15.02) z uczniami Zespołu Szkół w Mszczonowie spotkał się Sławomir Zieliński, dzielnicowym Komisariatu Policji w Mszczonowie, który pomógł znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.  Marcin Wiśniewski, naczelnik OSP Mszczonów pokazał, z kolei na fantomie, jak właściwie prowadzić resuscytację.

Spotkanie z uczniami mszczonowskiego zespołu szkół to pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło 8.02 w Walerianach, na drodze pomiędzy Puszczą Mariańską i Żyrardowem. Z piątki uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej, jadących autem, jedna uczennica nie żyje. Jej koleżanka walczy o życie. Z ciężkimi obrażeniami skończyli też dwaj, z trzech pozostałych, pasażerów.

- Najbardziej zależało nam na spotkaniu z uczniami klas maturalnych, którzy posiadają już prawo jazdy. Kierująca samochodem w Walerianach prawo jazdy posiadała od dwóch tygodni  – wyjaśnia Sławomir Zieliński.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak się okazało, z kilkudziesięciu uczestników spotkania tylko jeden, nie posiadał jeszcze uprawnień do prowadzenia samochodów. Policjanci oraz strażacy chcieli uświadomić młodym kierowcom, jak wielką odpowiedzialnością jest bycie uczestnikiem ruchu.

- W wypadku w Walerianach brali udział wasi koledzy. Uczniowie klasy maturalnej, jak wy. Mieli plany, marzenia – mówił policjant.

Zwracał uwagę na przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierowców. W powiecie żyrardowskim gmina Mszczonów niestety przoduje w tym zakresie w statystykach. W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej wskazywaną, z tego powodu, jest ulica Grójecka.

- W gminie Mszczonów jest ponad 200 zgłoszeń przekroczeń prędkości – informuje Sławomir Zieliński.

Jak mówi, wystarczyło kilkanaście minut obserwacji kierowców przejeżdżających obok szkoły, by wskazać najczęstsze braki - jazda bez pasów, wątpliwy stan pojazdów. Nie wszyscy kierowcy starają się też odśnieżać auta i dbają o dobrą widoczność.

- Samochód to nie czołg. Nie wystarczy przetarcie kreski na szybie. Za nieodśnieżenie samochodu jest mandat – ostrzega dzielnicowy.

Wypadek w Walerianach, był też pretekstem na rozwianie mitu niezapiętych pasów. Najmniejsze obrażenia odniósł bowiem jeden z pasażerów tylnego siedzenia, który z powodu niezapiętych pasów wypadł z samochodu.

- To sytuacja jedna na milion. Złożyło się na to wiele czynników. Kiedy pasażer wypadał z samochodu ten, na skutek uderzenia w drzewo, nie miał już drzwi i przedniej szyby. Chłopak nie uderzył więc w pierwszą przeszkodę, która zwykle doprowadza do uszkodzeń kręgosłupa. Miał też olbrzymie szczęście nie uderzając w żadne drzewo – wyjaśnia policjant.

Równie dużą uwagę radził przykładać uczniom do bezpieczeństwa, gdy poruszają się jako piesi. Korzystanie z przejść dla pieszych, zwłaszcza na drogach dwujezdniowych powinno się zachowywać szczególną ostrożność.

- Nie liczcie na to, że będąc na pasach macie pierwszeństwo. Co z tego, że potwierdzi to policja przy wypadku, jeśli wy w nim ucierpicie lub zginiecie – stwierdza Sławomir Zieliński.

By poprawić widoczność, zwłaszcza po zmroku, każdy z uczniów otrzymał odblask. Dzięki Marcinowi Wiśniewskiemu, naczelnikowi OSP Mszczonów, uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Jak pokazały ćwiczenia na fantomie, każdy z maturzystów wiedział co należy zrobić w przypadku zatrzymania krążenia.

- Zasada to dwa wdechy i trzydzieści uciśnięć. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wykonywać wdechów, możemy robić tylko uciskanie klatki piersiowej – wyjaśnia Marcin Wiśniewski.

Strażacy i policjanci wielokrotnie uczestniczą w pomocy ofiarom wypadków drogowych. Wiedzą jak ważne są pierwsze minuty. Zwykle pierwszej pomocy udzielają świadkowie. Niestety nie brakuje osób, które wolą nagrywać wypadek telefonem niż udzielić pierwszej pomocy. Za takie zachowanie grozi jednak odpowiedzialność karna.

- Kiedy widzicie wypadek podajcie dokładną lokalizację byśmy mogli szybko dotrzeć na miejsce – apeluje strażak.

Najlepiej podać numer słupka drogowego, który znajduje się najbliżej miejsca wypadku.

Maturzyści poważnie potraktowali spotkanie. Nie brakowało pytań związanych z obowiązującym prawem. Również kontrowersyjnych.

- Czy można pić alkohol w samochodzie zaparkowanym przy drodze. Albo jadąc jako pasażer – dopytywali uczniowie.

Przepisy jasno to regulują. Spożywanie alkoholu w zaparkowanym przy drodze publicznej aucie jest traktowane jako picie w miejscu publicznym. Podobnie, gdy alkohol spożywa pasażer w jadącym drogą samochodzie. Policja w takich przypadkach może ukarać mandatem.

- Za chwilę skończycie szkołę. Wejdziecie w dorosłe życie. Będzie zakładać rodziny. Myślcie co robicie – apelował do młodzieży Sławomir Zieliński.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

  • Nie jesteśmy nieśmiertelni
  • Nie jesteśmy nieśmiertelni
  • Nie jesteśmy nieśmiertelni
  • Nie jesteśmy nieśmiertelni

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865504

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat