Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.1.2021

Imieniny

Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Przeciwdziałanie przemocy i plany OSiR

Przeciwdziałanie przemocy i plany OSiR

Podczas wtorkowego (12.02) posiedzenia komisji oświaty i spraw społecznych radni zajęli się dwoma, skrajnymi tematami. Pierwszy dotyczył uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinnie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w gminie Mszczonów na lata 2018-2021. Drugi spraw związanych z tegorocznym funkcjonowaniem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mszczonowie.

Pierwszą sprawą, którą zajęli się członkowie komisji była uchwała w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinnie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w gminie Mszczonów na lata 2018-2021. Temat przybliżyła członkom komisji, Barbara Ciszewska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

- Przemoc w rodzinach rośnie niestety coraz bardziej. Najbardziej w rodzinach klasy średniej. To nadal temat tabu – mówi Barbara Ciszewska.

Świadczą o tym badania, oraz liczba niebieskich kart. W ubiegłym roku było ich 19. Kierownik przekonywała, że utrudnieniem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest bardzo wąski ich zakres uprawnień pracowników MOPSU. Pracownicy, w przypadkach przemocy w rodzinie, mogą jedynie zapraszać na spotkania do ośrodka. Nie mają uprawnień takich jak policja. Nie mogą nikogo wzywać. Na spotkaniach nie pojawiają się zarówno sprawcy jak i ofiary. Główną przyczyną powstawania przemocy nadal jest alkohol. Nie jest to jednak jedyny powód. Zdarzają się też przypadki, gdy niebieska karata nie musi być zakładana.

- Patrolowi czasem trudno ocenić, czy wezwany jest do konfliktu rodzinnego, czy też chodzi o przemoc, która trwa dłużej – stwierdza Barbara Ciszewska.

- Karta czasem staje się orężem podczas spraw rozwodowych – mówi Robert Głąbiński, radny Rady Miejskiej w Mszczonowie.

Zdaniem Barbary Ciszewskiej, takich przypadków jest już coraz mniej, choć jak przyznaje, kiedyś faktycznie prawnicy podpowiadali, by takie karty zakładać. W jej opinii, od razu wyczuwa się z jakiego powodu założona jest karta.

- Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że mają prawa, że nie wolno ich bić – podkreśla kierownik.

Wszyscy członkowie jednogłośnie poparli projekt uchwały.

Drugim z referentów był Michał Szymański, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przedstawił harmonogram tegorocznych imprez.

- Styczniowe już się odbyły. OSiR ponownie wspierał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy obiektami i zaangażowaniem pracowników. Była też akcja Zima w Mieście. Staraliśmy tak dopasować godziny, by młodzież się wyspała i jeszcze pograła w piłkę i pojeździła na łyżwach – mówi Michał Szymański.

Jak przyznaje coraz trudniej zachęć młodzież do aktywnego wypoczynku. Lodowisko cieszyło się zainteresowaniem, lecz nie w godzinach 9-13, kiedy korzystanie z niego kosztowało uczniów zaledwie złotówkę za godzinę. Lodowisko działać jeszcze będzie przez kilka tygodni. W tym czasie odbędą się na nim dwie imprezy sportowe. Ostatniego dnia lutego zaplanowano Mistrzostwa Gminy Mszczonów w Łyżwiarstwie Szybkim Szkół Podstawowych. Na początku marca, już po raz siódmy, odbędą się Amatorskie Mistrzostwa w Hokeju na Lodzie o Puchar Dyrektora OSiR Mszczonów. Tytułu mistrza bronić będą Diabły Grabce.

W ciągu całego roku nie zabranie imprez sportowych. Zawody lekkoatletyczne przeplatać się będą z turniejami siatkówki, tenisa stołowego, piłki nożnej i ręcznej, czy rajdami rowerowymi. Większość imprez weszła już na stałe do kalendarza sportowych wydarzeń w gminie Mszczonów.

Jak podkreśla Michał Szymański obiekty sportowe na terenie gminy cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza sportowców – amatorów.

- Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnia swoje obiekty stowarzyszeniom i klubom sportowym, działającym na terenie miasta i gminy Mszczonów, celem organizacji wszelkiego rodzaju imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym – mówi dyrektor OSiR.

Lodowisko, po godzinach jego zwykłego funkcjonowania, okupują hokeiści, którzy chętnie na nim trenują do późnych godzin wieczornych. Podobnie jest z boiskiem orlik czy halą sportową. Takie wykorzystanie obiektów oznacza też dodatkowe wpływy do budżetu OSiR.

Ten rok, to również jubileusz Term. Mija dziesięć lat od ich uruchomienia. Obiekt zyskał pozycję w regionie, o czym świadczą liczby. Co roku z Term w Mszczonowie korzysta około 180 tysięcy osób. Z racji jubileuszu 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w planach jest organizacja nocnego rajdu pieszego.

Radni bez uwag przyjęli zarówno harmonogram wydarzeń sportowych jak i sprawozdanie z funkcjonowania OSiR.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6839089

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat