Podczas wtorkowego (12.02) posiedzenia komisji oświaty i spraw społecznych radni zajęli się dwoma, skrajnymi tematami. Pierwszy dotyczył uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinnie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w gminie Mszczonów na lata 2018-2021. Drugi spraw związanych z tegorocznym funkcjonowaniem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mszczonowie.
Pierwszą sprawą, którą zajęli się członkowie komisji była uchwała w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinnie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w gminie Mszczonów na lata 2018-2021. Temat przybliżyła członkom komisji, Barbara Ciszewska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Przemoc w rodzinach rośnie niestety coraz bardziej. Najbardziej w rodzinach klasy średniej. To nadal temat tabu – mówi Barbara Ciszewska.
Świadczą o tym badania, oraz liczba niebieskich kart. W ubiegłym roku było ich 19. Kierownik przekonywała, że utrudnieniem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest bardzo wąski ich zakres uprawnień pracowników MOPSU. Pracownicy, w przypadkach przemocy w rodzinie, mogą jedynie zapraszać na spotkania do ośrodka. Nie mają uprawnień takich jak policja. Nie mogą nikogo wzywać. Na spotkaniach nie pojawiają się zarówno sprawcy jak i ofiary. Główną przyczyną powstawania przemocy nadal jest alkohol. Nie jest to jednak jedyny powód. Zdarzają się też przypadki, gdy niebieska karata nie musi być zakładana.
- Patrolowi czasem trudno ocenić, czy wezwany jest do konfliktu rodzinnego, czy też chodzi o przemoc, która trwa dłużej – stwierdza Barbara Ciszewska.
- Karta czasem staje się orężem podczas spraw rozwodowych – mówi Robert Głąbiński, radny Rady Miejskiej w Mszczonowie.
Zdaniem Barbary Ciszewskiej, takich przypadków jest już coraz mniej, choć jak przyznaje, kiedyś faktycznie prawnicy podpowiadali, by takie karty zakładać. W jej opinii, od razu wyczuwa się z jakiego powodu założona jest karta.
- Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że mają prawa, że nie wolno ich bić – podkreśla kierownik.
Wszyscy członkowie jednogłośnie poparli projekt uchwały.
Drugim z referentów był Michał Szymański, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przedstawił harmonogram tegorocznych imprez.
- Styczniowe już się odbyły. OSiR ponownie wspierał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy obiektami i zaangażowaniem pracowników. Była też akcja Zima w Mieście. Staraliśmy tak dopasować godziny, by młodzież się wyspała i jeszcze pograła w piłkę i pojeździła na łyżwach – mówi Michał Szymański.
Jak przyznaje coraz trudniej zachęć młodzież do aktywnego wypoczynku. Lodowisko cieszyło się zainteresowaniem, lecz nie w godzinach 9-13, kiedy korzystanie z niego kosztowało uczniów zaledwie złotówkę za godzinę. Lodowisko działać jeszcze będzie przez kilka tygodni. W tym czasie odbędą się na nim dwie imprezy sportowe. Ostatniego dnia lutego zaplanowano Mistrzostwa Gminy Mszczonów w Łyżwiarstwie Szybkim Szkół Podstawowych. Na początku marca, już po raz siódmy, odbędą się Amatorskie Mistrzostwa w Hokeju na Lodzie o Puchar Dyrektora OSiR Mszczonów. Tytułu mistrza bronić będą Diabły Grabce.
W ciągu całego roku nie zabranie imprez sportowych. Zawody lekkoatletyczne przeplatać się będą z turniejami siatkówki, tenisa stołowego, piłki nożnej i ręcznej, czy rajdami rowerowymi. Większość imprez weszła już na stałe do kalendarza sportowych wydarzeń w gminie Mszczonów.
Jak podkreśla Michał Szymański obiekty sportowe na terenie gminy cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza sportowców – amatorów.
- Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnia swoje obiekty stowarzyszeniom i klubom sportowym, działającym na terenie miasta i gminy Mszczonów, celem organizacji wszelkiego rodzaju imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym – mówi dyrektor OSiR.
Lodowisko, po godzinach jego zwykłego funkcjonowania, okupują hokeiści, którzy chętnie na nim trenują do późnych godzin wieczornych. Podobnie jest z boiskiem orlik czy halą sportową. Takie wykorzystanie obiektów oznacza też dodatkowe wpływy do budżetu OSiR.
Ten rok, to również jubileusz Term. Mija dziesięć lat od ich uruchomienia. Obiekt zyskał pozycję w regionie, o czym świadczą liczby. Co roku z Term w Mszczonowie korzysta około 180 tysięcy osób. Z racji jubileuszu 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w planach jest organizacja nocnego rajdu pieszego.
Radni bez uwag przyjęli zarówno harmonogram wydarzeń sportowych jak i sprawozdanie z funkcjonowania OSiR.
Tekst i fot. Jarosław Pięcek, GCI