W środę, 7 lutego, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, młodzi uczniowie mogli się wybrać w niezwykłą podróż. Prowadziła ona poprzez historię pieniądza a przewodniczką wyprawy była Aleksandra Kacprzak z Gminnego Centrum Informacji.
W niecodziennej lekcji historii i ekonomii udział wzięły trzy klasy mszczonowskiej Szkoły Podstawowej: Ia, IIa i IIIa. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. czym był barter, kiedy powstały pierwsze pieniądze oraz jakie monety były najcenniejsze. O swojej pasji, numizmatyce, opowiedział także Damian Sołtyk, który już od dwudziestu lat kolekcjonuje stare i pamiątkowe środki płatnicze. Do oszczędzania namawiały z kolei przedstawicielki lokalnego oddziału banku PKO BP – dyrektor Ewa Adamiak i koordynatorka SKO Agnieszka Ziemińska.
Oprócz ciekawych spotkań i dużej ilości wiedzy, uczniowie mogli także w praktyce poznać trudności wiążące się z wymianą bezgotówkową (barterem), zaprojektować swój własny pieniądz oraz obejrzeć ciekawe filmy edukacyjne. Wiele emocji wzbudziło także pojawienie się Rafała Kwaczyńskiego, pracownika Gminnego Centrum Informacji, który urządził pokaz wybijania monet za pomocą ręcznej mennicy na co dzień wystawionej w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Każdy z uczestników spotkania otrzymał na pamiątkę właśnie taki pieniążek – symbolicznego 1 mszczona. Wszyscy uczniowie opuszczali dawną kamienicę Maklakiewiczów uśmiechnięci i przejęci nowo zdobytą wiedzą o znaczeniu i wartości pieniędzy.
Dagmara Bednarek, GCI