Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Paryskie klimaty

Paryskie klimaty

W połowie stycznia grupa młodzieży z mszczonowskiej Szkoły Podstawowej wzięła udział w niezwykłej wyprawie. Celem ich kilkudniowej wycieczki była stolica Francji – Paryż. Choć rozpoczęli ją prawie całodobowym przejazdem autokarem, to jednak nikt nie narzekał. Wszak na końcu drogi czekał magiczny Paryż ze wszystkimi swoimi atrakcjami.

Już pierwszego dnia uczestnicy wycieczki mogli podziwiać chyba najsłynniejszy obiekt położony w stolicy Francji. Wieżę Eiffla, bo to o niej mowa, zbudowano z okazji odbywającej się w Paryżu wystawy światowej w 1889 r. Miała ona upamiętniać setną rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej oraz być swego rodzaju pomnikiem ówczesnych osiągnięć w dziedzinie inżynierii. Nie wszyscy wiedzą, że po 20 latach konstrukcja miała być rozebrana. Uchroniły ją od tego eksperymenty naukowe, które odbywały się na jej szczycie. Dzięki temu mszczonowscy uczniowie mogli wraz z opiekunami wjechać na wieżę Eiffla, by stamtąd podziwiać panoramę Paryża.

Podróż po stolicy kraju obfitowała w poznawanie symboli miasta. Oprócz wieży Eiffla, młodzież mogła także podziwiać Łuk Triumfalny – paryski pomnik upamiętniający poległych w wojnach napoleońskich oraz podczas rewolucji francuskiej. Na budowli wyryte są nazwiska oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków.

Obowiązkowym punktem wycieczki musiał być także największy i najsłynniejszy paryski cmentarz Père-Lachaise. W nekropolii tej odnaleźć można groby m.in. Fryderyka Chopina oraz Jima Morrisona, lidera zespołu The Doors. Uczestnicy odwiedzili także Wersal – barokową rezydencję królów francuskich oraz Luwr – słynne muzeum sztuki. W tym ostatnim podziwiać mogli arcydzieła takie, jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, Nike z Samotraki czy Wenus z Milo.

Artystycznego natchnienia młodzież poszukiwała na wzgórzu Montmartre. Dzielnica ta przez wielu jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych w Paryżu. Na jej szczycie wznosi się romańsko-bizantyjska bazylika Sacré-Cœur, z której roztacza się piękna panorama francuskiej stolicy. Sama świątynia jest także nazywana „białą” za sprawą elewacji wykonanej z granitu w tym właśnie kolorze (trawertynu).

Na uczestników wycieczki czekał także wieczorny rejs po Sekwanie, podczas którego mogli oglądać bajkowy, pięknie rozświetlony Paryż. Szczególną uwagę zwracała wieża Eiffla, której kolor podświetlenia często zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji na świecie. Na zakończenie młodzież wybrała się do Eurodisneylandu - chyba najsłynniejszego parku rozrywki na świecie. Niezależnie od wieku wszyscy bawili się wspaniale a po południu zachwycali się cudowną paradą bajkowych postaci.

Stolica Francji pozostawiła w sercach uczestników niezapomniane wrażenia. Podziwiając atrakcje, poruszając się komunikacją miejską i chłonąc artystyczną atmosferę, mieli okazję zobaczyć, jak zgodnie na co dzień żyją mieszkańcy tego wielokulturowego miasta. W XVI w. król Henryk IV trochę cynicznie stwierdził, że „Paryż wart jest mszy” nawiązując do zmiany wyznania, która zagwarantowała mu władzę. Mszczonowska młodzież z pewnością może powiedzieć tak bez ironii, idealnie podsumowując wspaniały czas, który spędziła w mieście artystów i magicznej atmosfery.

na podst. informacji opiekun wycieczki Agaty Wiśniewskiej

oprac. Dagmara Bednarek, GCI

  • Paryskie klimaty
  • Paryskie klimaty
  • Paryskie klimaty
  • Paryskie klimaty

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865636

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat