Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

28.11.2020

Imieniny

Lesława, Grzegorza, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

Na początku trzeciego, majowego tygodnia, Miejska Biblioteka Publiczna gościła niezwykłego gościa. Na spotkanie z uczniami lokalnych szkół podstawowych przybył Arkadiusz Niemirski – pisarz, kontynuator serii kultowych książek o Panu Samochodziku. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz powieściopisarstwa, autor w przeszłości był także satyrykiem i dziennikarzem. Właśnie w takiej atmosferze utrzymane było biblioteczne spotkanie – niby poważnej, ale jednak lekkiej i kpiącej.

Arkadiusz Niemirski rozpoczął dość nietypowo – od przedstawienia statystyk dotyczących czytelnictwa oraz… picia wódki. Okazało się, że przeciętny Polak co roku czyta 0,5 książki, ale wypija aż 10 litrów spirytusu. Pisarz poprosił więc zgromadzonych uczniów, by podnieśli ręce ci, którzy w minionym roku przewyższyli statystyki. Ku jego zdumieniu okazało się, że każdy uczestnik w 2016 r. przeczytał więcej niż pół książki a dodatkowo – nie zawsze były to lektury.

Pisarz opowiedział także krótką historię swojego życia. Właśnie wtedy okazało się, że swoją artystyczną działalność rozpoczął on od szkolnego kabaretu, który założył z kolegami w czasach licealnych. Zespół przetrwał cały okres nauki w szkole średniej a nawet studia. Po zakończeniu edukacji koledzy dawali występy sceniczne oraz nagrywali swoją audycję dla Programu 3 Polskiego Radia. Arkadiusz Niemirski przez wiele lat pracował ze zwierzętami, ponieważ właśnie tytuł zootechnika zdobył podczas edukacji na studiach. Mając 37 lat porzucił jednak zarówno perspektywiczne stanowisko, jak i karierę akademicką i rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Jak sam podkreślał, jest żywym dowodem na to, że w każdym wieku można podążyć za swoim powołaniem i osiągnąć sukces.

Literackie początki Niemirskiego zdecydowanie nie były banalne, ponieważ już na samym starcie kariery przyszło mu się zmierzyć z prawdziwą legendą, którą w świecie polskich pisarzy był Zbigniew Nienacki – autor kultowej serii o Panu Samochodziku. Gość mszczonowskiej biblioteki był jednym z kontynuatorów dzieła. W sumie napisał aż 16 powieści o przygodach Tomasza N. N. - historyka sztuki, poszukiwacza przygód oraz detektywa. Oprócz nich Niemirski wydał także wiele książek według autorskich pomysłów. Część z nich także dotyczy historycznych tajemnic i detektywistycznych przygód. Żyję z ciekawości – tak sam o sobie mówi Niemirski wyjaśniając potrzebę pisania i zainteresowanie nierozwiązanymi zagadkami. Jednak słowa, to nie jedyna pasja pana Arkadiusza. Kolejną jest muzyka, a w szczególności zespół Procol Harum, na którego koncerty pisarz jeździł nawet do odległych krajów. Na zakończenie spotkania Arkadiusz Niemirski pomógł jeszcze we wręczaniu nagród w konkursie czytelniczym, który był zorganizowany dla uczniów gminnych szkół podstawowych.

Kontynuator książek o przygodach pana Samochodzika okazał się zupełnym zaprzeczeniem stereotypowego pisarza. Z poważną miną komentował rzeczywistość oraz swoje życie i twórczość w sposób kpiarski oraz autoironiczny. Choć wśród młodej części publiczności próżno było szukać osób znających przygody Pana Samochodzika, to jednak żarty pisarza rozbawiły nawet najbardziej zblazowanych. Spotkanie okazało się więc przyjemną i niezobowiązującą wyprawą w świat literatury nie tylko dla młodzieży. Pozostaje mieć nadzieję, że poznanie Arkadiusza Niemirskiego sprawi, że choć niektórzy uczniowie lokalnych szkół podstawowych sięgną po przygody detektywa Tomasza. Wszak to książki, na których wychowało się już niejedno pokolenie młodych Polaków. Z pewnością nie brakuje więc w nich opowieści mogących z powodzeniem konkurować z treściami publikowanymi na facebooku i w popularnych serwisach.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
  • Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6649549

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat