Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

28.11.2020

Imieniny

Lesława, Grzegorza, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • „Bez nienawiści” dla mszczonowskich licealistów

„Bez nienawiści” dla mszczonowskich licealistów

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach XIV Tygodnia Bibliotek 12 maja zaprosiła na nietypowe warsztaty uczniów mszczonowskiego liceum ogólnokształcącego. Gościem uczestników spotkania był Zbigniew Bujak, reprezentujący organizatorów kampanii „Bez nienawiści”. Ich działania są częścią międzynarodowego projektu „No hate”. Jak wskazują już same nazwy, celem ogólnoświatowej kampanii jest walczenie z nienawiścią wszechobecną w internecie. Prowadzący spotkanie Zbigniew Bujak, to absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania w środowisku uchodźców w Polsce – Czeczenów i Rosjan. Od wielu lat jest zaangażowany w kampanię na rzecz eliminowania mowy nienawiści w sieci.

„No hate”, to projekt realizowany przez organizacje młodzieżowe współpracujące z Radą Europy. Czas jego trwania określono na lata 2012-2017, jednak efekty prowadzonych działań oraz zadania zainspirowane kampanią z pewnością będą trwały o wiele dłużej. Głównym celem programu jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie obecnej w sieci mowy nienawiści. Członkowie koalicji przeciwko hejtowi chcą tego dokonać poprzez edukację młodych, która to umożliwi im rozpoznawanie mowy nienawiści i reagowanie na łamanie praw człowieka. Kampania powstała po to, by szerzyć świadomość, zmieniać postawy i mobilizować ludzi do wspólnego działania, które zapewni przestrzeganie praw człowieka także w sieci. Organizatorzy chcą także zjednoczyć wszystkich, którzy sprzeciwiają się nienawiści i jej przejawom w internecie.

Podczas zrealizowanych w bibliotece warsztatów młodzi ludzie mieli okazję sami zdefiniować „mowę nienawiści” oraz obejrzeć jej przejawy zaprezentowane przez Zbigniewa Bujaka. Licealistami wstrząsnęły nie tylko antysemickie karykatury z okresu międzywojennego, ale też, być może nawet bardziej, komentarze użytkowników internetu a nawet rasistowskie obietnice wyborcze polityków. Zbigniew Bujak opowiadał także o wykluczeniu społecznym, którego przykładem były, co ciekawe, fragmenty filmu z cyklu X-men. Mutanci byli odrzuceni przez amerykańską społeczność, ponieważ byli inni. Nikt nie próbował ich poznać; nadzwyczajne moce sprawiały, że przez „normalnych” byli postrzegani jako niebezpieczne dziwadła. Argumenty polityków, którzy chcieli kontroli nad mutantami, do złudzenia przypominały te, których podczas II wojny światowej używali hitlerowcy po to, by uzasadnić zabijanie Żydów.

Zgromadzeni w bibliotece licealiści mogli na wiele sposobów prezentować swoje spostrzeżenia, między innymi poprzez wypowiedzi indywidualne oraz pracę w grupach. Luźna atmosfera, o jaką zadbał prowadzący, ośmielała ich do zadawania pytań i dzielenia się swoimi wątpliwościami. Również interesujące zadania, które stawiał przed nimi Zbigniew Bujak, skłaniały do refleksji o tolerancji i powodach wszechobecnej w internecie nienawiści.

Temat hejtu oraz anonimowych nagonek w sieci jest jak najbardziej aktualny i z pewnością przyczyniło się to do ogromnego sukcesu warsztatów. Zdecydowanie wielu ludzi sprzeciwia się temu, jak bezkarni czują się użytkownicy internetu. Tolerancja od zawsze jest ogromnym problemem społecznym, jednak hejt dotyka nie tylko osoby o innym kolorze skóry czy religii. Wiele znanych osób także jest krytykowanych, często zupełnie bezzasadnie. Hejt dotyka także młodych ludzi, którzy są na niego szczególnie nieodporni. Media niejednokrotnie opisywały przypadki samobójstw nastolatków, które odczuły niszczycielską moc publicznego linczu. Warto więc przed napisaniem złośliwego komentarza zastanowić się, co może poczuć jego adresat oraz czy jedno, głupie zdanie, nie zniszczy czyjegoś życia.

Dagmara Bednarek, GCI 

  • „Bez nienawiści” dla mszczonowskich licealistów
  • „Bez nienawiści” dla mszczonowskich licealistów
  • „Bez nienawiści” dla mszczonowskich licealistów
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6649563

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat