Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

17.5.2021

Imieniny

Sławomira, Weroniki, Brunona

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Wizyta gości z Ukrainy we Mszczonowie

Wizyta gości z Ukrainy we Mszczonowie

Na przełomie listopada i grudnia tego roku gmina gościła przedstawicieli ukraińskiego samorządu, którzy odbywali w Polsce wizytę studyjną. Organizatorem przyjazdów był Związek Miast Polskich, stowarzyszenie, do którego przynależy także Mszczonów. Delegatów z Ukrainy podejmowały także Kobyłka, Wieruszowa, Solec Kujawski oraz Nowy Tomyśl. Wizyty studyjne odbywały się w ramach projektu „Praktyka wdrażania strategii rozwoju gminy” i były kolejnym etapem współpracy z wschodnimi sąsiadami Polski.

Mszczonów gościł na swoim terenie Ludmylę Pavlenko oraz Allę Omelchuk - reprezentantki hromady (samorządu) Shumsk z obwodu tarnopolskiego. Podczas wizyty w gminie poznały one zasady funkcjonowania poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych, odbyły także spotkania w lokalnych Izbach Pamięci, Komisariacie Policji, ośrodku zdrowia a także w siedzibach gazety „Życie Żyrardowa” oraz radia Fama. Głównym celem gości było poznanie praktycznych zasad wdrażania strategii rozwoju gminy oraz możliwości ich wykorzystania w ukraińskich realiach. Wizyta studyjna była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poznania obiektywnej opinii innych samorządowców. Całość zakończyły warsztaty podsumowujące, które odbyły się w Warszawie. W panelach i dyskusjach, oprócz uczestników projektu, wzięli udział także przedstawiciele wszystkich goszczących ich gmin.

Reprezentantki Shumska były pod dużym wrażeniem Mszczonowa, funkcjonowania Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych. Szczególnie zainteresowała je, między innymi, gminna oświata. Goście z Ukrainy odwiedzili wszystkie placówki edukacyjne, także te z terenów wiejskich. Ogromnym zaskoczeniem była dla nich nie tylko sama działalność i poziom kształcenia w szkołach, ale także ich znaczenie dla lokalnej społeczności. Uczestniczki wizyty studyjnej zadały także wiele pytań dotyczących opieki społecznej na terenie Ziemi Mszczonowskiej. Szczególnie zainteresowały je wytyczne dotyczące przyznawania świadczeń oraz stypendiów edukacyjnych i sportowych. Gospodarka komunalna, a szczególnie kwestia śmieci, także stała się zagadnieniem, które dostarczyło gościom „dobrych praktyk”, możliwych do wdrożenia na ich terenie. Problem gospodarowania odpadami dotyczy wszystkich krajów, także Polski i Ukrainy. Właśnie dlatego goście szczególnie uważnie przyglądali się temu, jak został on rozwiązany w gminie Mszczonów. Uczestniczki zadeklarowały, że także w swoich instytucjach i placówkach oświaty wprowadzą zasady segregacji śmieci, które wdrożono na naszym terenie.

Ciekawym punktem wizyty była także wizyta na obiekcie mszczonowskich Term. Goście z Ukrainy mogli z bliska przyjrzeć się innowacyjnemu systemowi wykorzystywania wody geotermalnej na potrzeby rekreacji oraz ogrzewania mieszkań spółdzielczych. Na zakończenie odwiedzin na Termach, uczestniczki mogły także skorzystać z oferty obiektu, który przez cały rok zaprasza wszystkich do basenów, niecek, zjeżdżalni, sauny, groty solnej oraz innych atrakcji. Goście byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak Mszczonów potrafił wykorzystać swoje naturalne zasoby dla dobra mieszkańców, kreowania wizerunku, promocji regionu oraz przyciągnięcia turystów.

Delegację z samorządu Shumsk po Ziemi Mszczonowskiej oprowadzał burmistrz Józef Grzegorz Kurek oraz pracownicy Gminnego Centrum Informacji - dyrektor Beata Sznajder i specjalistka ds. promocji Magdalena Podsiadły. Uczestniczki wizyty studyjnej na jej zakończenie w ciepłych słowach podziękowały gospodarzowi i swoim przewodniczkom za umożliwienie odwiedzenia wielu obiektów i odpowiedzi na wszystkie pytania, a także za wskazanie możliwości wykorzystania mszczonowskich rozwiązań w ukraińskich samorządach. Ze swojej strony włodarz gminy i przedstawiciele GCI wyrazili nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkania oraz zaprosili do ponownych odwiedzin i kontaktu w przypadku pojawienia się dodatkowych pytań. Władze gminy są bowiem otwarte i chętnie wspierają tych, którzy chcą poznawać lokalne rozwiązania ważnych kwestii po to, by poprawiać jakość życia swoich mieszkańców.

Dagmara Bednarek, GCI

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230441

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat