Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

28.11.2020

Imieniny

Lesława, Grzegorza, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Mszczonów znów w czołówce Rankingu Samorządów...

Mszczonów znów w czołówce Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

W poniedziałek, 18 lipca, odbyła się uroczysta gala podsumowująca kolejną edycję elitarnego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. W tzw. „Złotej Setce” co roku klasyfikowane są najlepsze miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Oprócz kategorii głównej, opracowano także osobne rankingi terenów, które najefektywniej pozyskiwały dotacje unijne, wprowadzały innowacje lub realizowały znaczące projekty inwestycyjne.

Mszczonów już od wielu lat jest klasyfikowany w „Złotej Setce” najlepszych samorządów w kraju. Rokrocznie gmina zajmuje w zestawieniu wysoką pozycję, co świadczy o profesjonalnym zarządzaniu, stabilności gospodarczej oraz dynamicznym rozwoju. W 2011 r. Mszczonów został zwycięzcą konkursu w swojej kategorii. W tegorocznej edycji gmina uplasowała się na bardzo wysokim, szóstym, miejscu w klasyfikacji obszarów miejskich i miejsko-wiejskich, będąc najlepszym samorządem z terenu województwa mazowieckiego. Mszczonów, który osiągnął wynik 56,13 pkt, wyprzedziły jedynie Kołobrzeg (zwycięzca rankingu – 59,58 pkt), Zator (58,47 pkt), Uniejów (57,52 pkt), Biłgoraj (56,34 pkt) oraz Aleksandrów Łódzki (56,25 pkt). W kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce uzyskał Gdańsk (74,44 pkt), a najlepszym samorządem wiejskim zostały Zielonki (59,69 pkt). Warto dodać, że w ubiegłym roku Mszczonów uplasował się na dziesiątym miejscu, co oznacza nie tylko awans gminy, ale także ciągłe utrzymywanie się w czołówce najlepiej zarządzanych jednostek samorządu terytorialnego.

W tej edycji Rankingu uczestnicy byli oceniani dwuetapowo. Pierwszy z nich polegał na analizie danych finansowych samorządów. Uczestnicy, którzy pomyślnie przeszli tę część oceny, otrzymywali zawierającą 22 pytania ankietę, która miała dostarczyć informacji porównywanych w kolejnym etapie. Każdy samorząd musiał, między innymi, wskazać formy wspierania przedsiębiorczości, podać wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz wyniki testu szóstoklasistów w roku szkolnym 2015/2016, co pokazuje, jak wielu, różnorodnych obszarów funkcjonowania gmin dotyczy ocena.

Osobny ranking, Europejski Samorząd, klasyfikował gminy na podstawie wielkości przyznanego wsparcia z funduszy UE oraz unijnych funduszy przyznawanych z krajowych i regionalnych programów. Oceniano nie tylko łączną wartość pozyskanych dotacji, ale także jej przeliczenie na jednego mieszkańca oraz ilość podpisanych umów. W obecnym roku Mszczonów w tej kategorii zajął 15. miejsce uzyskując 195,1 pkt.

Klasyfikację innowacyjnych samorządów stworzono w oparciu o informacje z ankiety, które to dotyczyły m.in. ilości spraw załatwianych w urzędzie drogą elektroniczną czy też prowadzenia szkoleń dla mieszkańców. W rankingu tym Mszczonów zajął 11. miejsce zdobywając 22 pkt, co oznacza awans z ubiegłorocznej, szesnastej pozycji.

Kapituła Rankingu „Rzeczpospolitej” składała się z uznanych ekspertów wielu dziedzin życia społecznego; samorządowców i polityków. Najlepsze gminy i miasta w Polsce oceniali: Jerzy Buzek - Przewodniczący Kapituły, były Premier RP, Europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego;  Hanna Majszczyk – Wiceminister Finansów, odpowiedzialna m.in. za budżet państwa i jednostek samorządu terytorialnego;  Jerzy Stępień - Prawnik, Senator, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego; Michał Ptaszyński – wicedyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Rozwoju; Paweł Tomczak - Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP; Andrzej Porawski - Dyrektor Biura Związku Miasta Polskich (od 1991 r.), wieloletni działacz samorządowy; Adam Kowalewski – architekt, członek Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Mszczonów znów w czołówce Rankingu Samorządów...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6650751

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat