Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

28.11.2020

Imieniny

Lesława, Grzegorza, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Debiutancka powieść dwunastoletniej Ingi

Debiutancka powieść dwunastoletniej Ingi

Na początku maja 2016 r. ukazała się debiutancka powieść Ingi Popławskiej „Nieśmiertelna od kołyski”. Książka ta, inspirowana sagą „Zmierzch”, wpisuje się w bardzo popularny wśród młodzieży nurt literatury fantastycznej, w której pojawiają się ludzie, wampiry, miłość i walka dobra ze złem. Dwunastolatka swoją powieść kieruje przede wszystkim do rówieśników, jednak także dorośli odnajdą w niej bliskie sobie wątki i ponadczasową opowieść o najważniejszych wartościach. Z Ingą Popławską rozmawia Dagmara Bednarek.

Jesteś jeszcze bardzo młoda. Kiedy i w jaki sposób odkryłaś swoje zdolności pisarskie?
Kiedy byłam w piątej klasie i uczęszczałam na zajęcia chóru, okazało się, że jedna z moich koleżanek pisała opowiadania. Pomyślałam, że ja też spróbuję, ale miałam tak wiele pomysłów, że zamiast krótkiej opowieści wyszła powieść.

Jak powstawała Twoja książka?
Na początku piątej klasy zaczęłam spisywanie pomysłów na kartkach. Cały tekst powieści powstał w lipcu, ponieważ w okresie wakacyjnym jest więcej wolnego czasu. Kolejny miesiąc lata spędziłam poprawiając tekst i wygładzając poszczególne wątki. Zmieniłam też początek i zakończenie. Czytając swoje słowa po upływie jakiegoś czasu nabiera się dystansu i dopiero wtedy można je skonfrontować z początkową wizją. Potem książka przeszła także korektę. Ostatnim etapem było półroczne czekanie na wydruk. 

Wydanie książki w tak młodym wieku jest dość rzadkim zjawiskiem, młodzi ludzie zwykle piszą do tzw. „szuflady”. Co skłoniło Cię do tego, by spróbować wydać swoją powieść?
Pisząc powieść nie planowałam jej wydania. Gotowy tekst przypadkowo znalazł mój tata i rodzice przekonali mnie, że warto zaprezentować „Nieśmiertelną od kołyski” szerszej grupie odbiorców. To oni przejęli na siebie rolę organizacji procesu wydawania za co jestem im bardzo wdzięczna. Zawsze wspierali mnie i moją siostrę w realizacji naszych pasji. Tylko dzięki ich determinacji moja powieść mogła się ukazać. Byli też pierwszymi czytelnikami i redaktorami tekstu – ich pomoc była nieoceniona.

Czym jest dla Ciebie pisanie: jednorazową przygodą czy pomysłem na przyszłość?
W tej chwili pisanie jest dla mnie przede wszystkim chwilą wytchnienia, oderwania się od rzeczywistości. Na pewno zawsze będzie moją pasją, ale jak większość osób pewnie nie zdołam się utrzymać z tego zajęcia – na to mogą sobie pozwolić jedynie autorzy bestsellerów. Z pewnością jednak nie porzucę pisania, ale czas pokaże, czy będzie ono tylko zabawą, czy sposobem na życie.

Gdzie można dostać Twoją książkę?
Powieść została na razie wydana w niewielkim nakładzie. Jesteśmy ciekawi, z jakim odbiorem się spotka i od tego uzależniony będzie ewentualny dodruk. Książkę można wypożyczyć w lokalnych bibliotekach – w Mszczonowie: w gminnej i w Szkole Podstawowej, a także w wypożyczalni w Radziejowicach, w budynku gimnazjum. Zachęcam wszystkich do przeczytania i podzielenia się opinią z paniami bibliotekarkami, które przekażą ją mojej rodzinie. Każda uwaga będzie dla mnie bardzo cenna. Właśnie dlatego pod koniec czerwca w Szkole Podstawowej moja wychowawczyni, Małgorzata Woźniak, zorganizowała spotkanie autorskie, które pokazało, że książka spotkała się z ciepłym przyjęciem i zmotywowało mnie do napisania drugiej części, którą obecnie kończę. 

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu literackich sukcesów.
Dziękuję bardzo.

  • Debiutancka powieść dwunastoletniej Ingi
  • Spotkanie autorskie w Szkole Podstawowej

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6650606

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat