Z radnym Markiem Baumelem rozmawia Łukasz Nowakowski
Panie Marku, 24 lutego 2016 roku Rada Miejska Mszczonowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania Programu Rewitalizacji Miasta Mszczonowa na lata 2016- 2023.
Na czym polegać ma ten program i jakie będą jego korzyści dla mieszkańców?
- Może zacznę od wyjaśnienia znaczenia słowa rewitalizacja, które dosłownie oznacza „przywrócenie do życia, ożywienie” . W przypadku miast, osiedli, dzielnic dotyczy ono ożywienia zdegradowanych obszarów, które utraciły swoją pierwotną funkcję na skutek kryzysu, wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych. Program Rewitalizacji Mszczonowa ma obejmować działania w sferze społecznej, przestrzenno –funkcjonalnej, gospodarczej i środowiskowej, przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców miasta.
Żeby można było wyznaczyć zdegradowane obszary Mszczonowa przeprowadzane są szczegółowe diagnozy i analizy. Ponadto samorząd Mszczonowa cyklicznie organizuje spotkania z mieszkańcami, które przebiegają w formie konsultacji społecznych.
Czy to oznacza, że mieszkańcy mają realny wpływ na wyznaczenie kierunków i obszarów inwestycyjnych?
- Tak, na tym właśnie polegają konsultacje społeczne. Jako samorząd chcemy zaaktywizować społeczeństwo do wspólnego działania. Podczas spotkań przedstawiane są pomysły, koncepcje i plany inwestycyjne.
Mieszkańcy na bieżąco informowani są jakie inwestycje zostały zaplanowane przez samorząd w poszczególnych obszarach miasta.
Czy można już jasno określić jakie inwestycje są dla samorządu priorytetem?
- Listę potencjalnych inwestycji, o których dofinansowanie samorząd będzie zabiegał otwiera budowa parku miejskiego na przykościelnych błoniach. Ma to być sztandarowe przedsięwzięcie całego programu rewitalizacyjnego. Obszar o którym mówimy miałby znajdować się za kościołem farnym, zabudowaniami plebanii, wzdłuż rzeki Okrzeszy, aż do wysokości dworku państwa Czarneckich.
Chcemy, aby powstało tam swoiste centrum rekreacyjno-rozrywkowe z muszlą koncertową, fontannami, ławeczkami, gastronomią oraz obiektami sportowymi i miejscem zabaw dla dzieci. Mszczonowskie błonie będą pełnić funkcję integracyjną, gdzie mieszkańcy całymi rodzinami będą mogli miło, leniwie, ale i aktywnie spędzić swój wolny czas.
Dla melomanów organizowane będą liczne koncerty i występy artystyczne grup wokalno-muzycznych działających w Mszczonowskim Ośrodku Kultury.
Kolejnymi pożądanymi działaniami inwestycyjnymi mają być: termomodernizacja budynku OSP oraz czterech pozostających w gestii gminny mieszkalnych budynków komunalnych, podniesienie piętra na skrzydle B mszczonowskiej Szkoły Podstawowej (gdzie mają powstać sale przedszkolne), wybudowanie obiektów sportowych (boiska, stanowiska lekkoatletyczne oraz zewnętrzna siłownia) przy LO i Zespole Szkół, przebudowa ulic- Malinowej, Brzoskwiniowej, Jeżynowej, Północnej oraz Zarzecznej, przebudowa ulic Szkolnej i Dworcowej (tak, aby wzdłuż nich pojawiły się miejsca parkingowe), przebudowa i uatrakcyjnienie placu zabaw przy ulicy Jeżynowej, wybudowanie placu zabaw dla przedszkolaków pomiędzy skrzydłem „B” Szkoły Podstawowej, a obecną siedzibą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, w którym to zostaną w przyszłości umiejscowione siedziby organizacji emerytów i rencistów oraz Spółdzielnia Socjalna, zaadaptowanie budynku komunalnego przy ulicy Tarczyńskiej 31na potrzeby punktu rehabilitacji, domu dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci niepełnosprawnych, remont, przebudowę i termomodernizację budynku obecnego Komisariatu Policji, do którego przeniesiona zostanie Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, siedziba Hufca ZHP, a także utworzone zostanie centrum miejskiego monitoringu.
Jakie inwestycje w ramach Programu Rewitalizacji Miasta Mszczonowa na lata 2016- 2023 zaplanowane są do zrealizowania w Pańskim okręgu wyborczym?
- W pierwszej kolejności będzie to zmiana nawierzchni na ulicy Szkolnej oraz budowa dodatkowych miejsc parkingowych. Modernizacja tej ulicy jest efektem poczynionych zmian modernizacyjno- organizacyjnych o które wnioskowałem przed laty. Mam tu na myśli zmianę organizacji ruchu, tworząc ruch jednokierunkowy. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszyło się notoryczne korkowanie się tego odcinka drogi zwłaszcza w godzinach przywożenia dzieci do szkoły.
W planach gminy jest również przedłużenie ulicy Sportowej. W tym celu samorząd zabezpieczył środki na wykonanie nawierzchni tłuczniowej, co pozwoli na swobodny przejazd tą ulicą. Zmodernizowany odcinek wkomponuje się w wykonane już przedłużenie chodnika przy tej drodze.
Będąc przy temacie ulic warto wspomnieć także o planie budowy łącznika pomiędzy ulicą Szkolną a Sportową.
Warto podkreślić, że pomimo negatywnej decyzji w roku 2008, to w roku bieżącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego nastąpiło refinansowanie w kwocie 1 797 536.80 złotych inwestycji z lat 2008-2013 dotyczącej budowy nawierzchni i chodników w ulicach: Bagno, Spokojnej, Sportowej, Bocznej, Poniatowskiego, Kościuszki.
Z kolei ze środków projektu Weekend z Termami dofinansowano budowę miejsc parkingowych i chodnika w ulicy Warszawskiej.
Korzystając z okazji chciałbym zachęcić mieszkańców naszej gminy do aktywnego uczestnictwa w organizowanych konsultacjach społecznych dotyczących lokalnej strategii rozwoju naszego Mszczonowa.
Dziękuję za rozmowę
- Dziękuję również
Rozmawiał Łukasz Nowakowski