Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Zimniczanki pokazują jak gotować

Zimniczanki pokazują jak gotować

Gotowanie, to podobnie, jak medycyna czy piłka nożna, jedna z tych dziedzin, na której podobno znają się wszyscy Polacy – a przynajmniej tak im się wydaje. Tak naprawdę nie jest jednak ważne, czy swoimi umiejętnościami dorównuje się Magdzie Gessler lub Robertowi Makłowiczowi. Najważniejsze jest to, by potrawy były smaczne oraz zdrowe - właśnie na tej myśli swój Projekt „Zdrowo, bo wiejsko” oparła grupa Zimniczanek – członkiń lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Panie, pod przewodnictwem liderki grupy, sołtysowej Zimnic Anety Szczepańskiej, postanowiły pokazać swoim sąsiadom i wszystkim mieszkańcom okolicznych wsi jak należy gotować. Za cel obrały sobie obalenie mitu, że zdrowe odżywianie jest niesmaczne, drogie i czasochłonne. Sukces zamierzały osiągnąć poprzez cykl pokazów gotowania połączonych z wystąpieniami dietetyka. Wszystkie one odbywały się w piątkowe wieczory w sali szkoły podstawowej w Piekarach, której dyrektorem jest jedna z członkiń Koła. Łącznie, tematyka gotowania objęła pięć spotkań dotyczących: dań z owoców, potraw z warzyw, wypieku chleba, dań z mięsa i ryb oraz przygotowania uroczystego obiadu. Członkinie Koła opowiadały o wartości odżywczej każdej z potraw, podpowiadały, jak wybrać najlepsze składniki a także na oczach zgromadzonej publiczności przygotowywały wszystkie dania. Każdy uczestnik spotkania również mógł się sprawdzić w takich czynnościach, jak krojenie warzyw, ocena świeżości owoców oraz dobieranie przypraw do mięs a także zadać dietetykowi i gospodyniom nurtujące pytania.

            Początkowo, Zimniczanki obawiały się o zainteresowanie swoim pomysłem. W końcu Polacy zwykle uparcie powtarzają żywieniowe błędy wyniesione z domu, a najlepsza kuchnia, to ta zgodna z przepisami mamy i babci. Tymczasem, jak podsumowuje liderka grupy, Aneta Szczepańska zainteresowanie pokazami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zamiast pustej sali, za każdym razem witała nas widownia, która wymuszała dostawianie dodatkowych krzeseł tak, by wszyscy mogli wygodnie zdobywać wiedzę o żywieniu. Uczestnicy byli bardzo otwarci, chętnie się uczyli i zadawali wiele pytań. Nie zabrakło też ochotników, nawet panów, którzy chcieli pomagać nam w gotowaniu, by od razu wrócić do domu z praktycznymi umiejętnościami. Nie ukrywam, że najprzyjemniejszą częścią każdego wieczoru była degustacja. Niektórzy goście śmiali się, że nasze potrawy smakiem i wyglądem na pewno nie ustępują tym w telewizji, więc może wśród nas jest następczyni Magdy Gessler. Komplementy sprawiły nam ogromną satysfakcję i radość oraz pokazały, że ludzie potrafią docenić bezinteresowność, której teraz na świecie jest tak niewiele.

            Projekt „Zdrowo, bo wiejsko”, który otrzymał dotację w wysokości 5000 zł z Programu FIO Mazowsze Lokalnie, zakończył się 19 września wyjazdem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich do Warszawy na biobazar. Gospodynie wesoło spędziły czas, ale przede wszystkim zaopatrzyły się na nim w ekologiczne produkty niezbędne do stworzenia kolejnych dzieł kulinarnej sztuki. Ich marzeniem jest bowiem dalsze zmienianie żywieniowych przyzwyczajeń oraz organizacja kolejnych spotkań, podczas których także uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje pomysły. Z pewnością uda im się to osiągnąć, ponieważ Zimniczanki pokazały, że gotowanie jest dobrą zabawą, ważnym elementem zdrowego życia oraz doskonałym sposobem na relaks; szczególnie wtedy, gdy przygotowuje się posiłki z oraz dla bliskich ludzi.

Dagmara Bednarek

  • Zimniczanki pokazują jak gotować
  • Zimniczanki pokazują jak gotować
  • Zimniczanki pokazują jak gotować
  • Zimniczanki pokazują jak gotować
  • Zimniczanki pokazują jak gotować

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557659

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat