Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Kapliczka i tablica

Święta czuwająca nad najpiękniejszym zakątkiem Ziemi Mszczonowskiej

W ostatnich dniach maja nad malownicze stawy Świętej Anny powróciła ich patronka. Kapliczka z figurą Świętej Anny została wykonana dzięki projektowi, wykonanemu przez Urząd Miejski w Mszczonowie, a   współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W realizację projektu zaangażowane było Gminne Centrum Informacji. Kapliczka, jaka do niedawna stała nad brzegiem stawów była poważnie zniszczona, a znajdująca się  w niej figura, nie przedstawiała Świętej Anny, a jej córkę, czyli - Matkę Boską.  Historyczna figura, która pierwotnie strzegła jednego z najpiękniejszych zakątków Ziemi Mszczonowskiej  zachowała się jedynie na zdjęciach z lat dwudziestych ubiegłego wieku,  które przechowane zostały do dziś w albumie państwa Polaków z pobliskich Badowo- Mścisk. Znane są  też zdjęcia kopii rzeźby, wykonanej na zlecenie członków Koła Łowieckiego „LIS” w latach 80-tych.  Autorem obecnej kapliczki jest artysta rzeźbiarz z Żyrardowa  Adam Drela.

Do naszych czasów nie zachowały się  informacje kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów. Istnieje jedynie teoria, zgodnie z którą kapliczkę postawiono na pamiątkę bitwy, z okresu Konfederacji Barskiej, w której wojska polskie pod wodzą generała Sawy (z pochodzenia Kozaka) starły się z wojskami carskimi. Generał został w niej ranny, a później ukrywał się w okolicach Mszczonowa. Historię tę hrabia Henryk Rzewuski opisał w swoim opowiadaniu „Sawa”, zamieszczonym w zbiorze zatytułowanym „ Pamiątki Soplicy”. Ile prawdy jest w tej opowieści trudno orzec. Wiadomo natomiast, że do dziś  w okolicach wsi Gnojna ziemia oddaje pamiątki, które świadczyć  mogą, że faktycznie doszło na tych terenach do znaczącego zbrojnego starcia.

Jak wieść gminna niesie pierwsza kapliczka Świętej Anny postawiona została w tym miejscu w XVIII wieku. Obecnie nie ma już po niej nawet śladu. Zabytkowa figura została skradziona pod koniec lat 60-tych XX wieku, a sama kapliczka uległa zniszczeniu. 26 lipca 1982 roku rekonstrukcji figury dokonali członkowie Koła Łowieckiego LIS z Mszczonowa. Nie przetrwała ona  jednak nawet do końca roku. Już 10 listopada 1982 roku nieznani wandale spalili kapliczkę. Ponownej jej  rekonstrukcji myśliwi dokonali 26 lipca 1985 roku. Jako swoistego rodzaju wyrzut, pod adresem osób niepotrafiących uszanować miejsca kultu,  pozostawili wtedy nadpalony cokół, na którym stała Święta Anna. Nie pomogło to  jednak na tyle, aby zapobiec późniejszej kradzieży figury. Przez wiele lat w kapliczce Świętej Anny znajdowała się  następnie figura Najświętszej Maryi Panny i to ona w imieniu swojej matki roztaczała pieczę nad malowniczo położonymi stawami.  Warto odwiedzać  Stawy Świętej Anny i nad nimi wypoczywać. Warto też  poznać  całą okolicę,  obfitującą  w inne przepiękne zbiorniki wodne, otoczone lasami i terenami, na których zachowały się urokliwe krajobrazy, typowe dla Mazowsza. Stawy św. Anny   zasilają  ze swych źródeł  przepływającą obok Pisię Gągolinę, której źródła znajdują się w nieodległym Dwórznie. Udając się  na przechadzkę ze „Świętej Anki” wzdłuż rzeczki dojdziemy po około kilometrze  do równie pięknych stawów Grzegorzewickich. Niedaleko są też położone stawy Gnojna, na terenie których w 2004 roku utworzono rezerwat faunistyczny.

PD

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557698

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat