Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

19.9.2021

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Radny Piotr Chyła

Mszczonów kulturą stoi

Z Piotrem Chyłą, wiceprzewodniczącym Komisji Oświaty i Spraw Społecznych rozmawia Łukasz Nowakowski.

Panie Przewodniczący, rok 2015 jest rokiem szczególnym dla gmin i powiatów bowiem przypada w nim rocznica 25-lecia powstania wolnych samorządów. Dla Mszczonowa i jego mieszkańców był to okres niezwykle ważny, gdyż gmina poprzez zrównoważony rozwój i odważnie prowadzoną politykę gospodarczą stała się liderem Mazowsza.
Proszę powiedzieć jak samorząd Mszczonowa podszedł do tego niecodziennego wydarzenia.

- Inicjatywa uczczenia w naszej gminie okrągłej rocznicy powstania wolnych samorządów pn. „Wolny-Samorządny” zrodziła się na początku bieżącego roku.
Podczas VI sesji Rady Miejskiej w imieniu wszystkich radnych, Łukasz Koperski, jako przewodniczący zgłosił stanowisko, aby uczcić w Mszczonowie obchody 25-lecia samorządności w Polsce.
W związku z tym Rada Miejska zaproponowała zorganizować uroczystości będące świętem wszystkich mieszkańców miasta i gminy Mszczonów.  
W celu przygotowania obchodów 25-lecia samorządności powołano Komitet Organizacyjny Obchodów pod kierownictwem Łukasza Koperskiego- przewodniczącego RM obecnej kadencji, w skład którego weszli: przewodniczący Rady Miejskiej kadencji 1990-1994, wiceprzewodniczący RM obecnej kadencji, radni, a także burmistrz Mszczonowa, przedstawiciele wszystkich organizacji pozarządowych, przedstawiciele duchowieństwa z parafii miasta i gminy Mszczonów, a także dyrektorzy trzech jednostek organizacyjnych: MOK, OSiR i GCI.

Tak wielkie przedsięwzięcie trwało przez miesiące maj i czerwiec zaś apogeum przypadło na 13 i 14 czerwca. Proszę przybliżyć co zostało zorganizowane dla mieszkańców.

- Od początku, czyli od momentu pierwszych ustaleń Komitetu Organizacyjnego priorytetem było przygotowanie takiej oferty kulturalno-rozrywkowej, żeby każdy z mieszkańców miasta i gminy Mszczonów mógł poczuć, że nie jest to święto władz samorządowych, lecz wszystkich mieszkańców.
W tym celu zorganizowanych zostało szereg wydarzeń pn. „Wolny Samorządny”, które rozpoczęły uroczystości związane z 224 Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 135-leciem OSP Mszczonów i 125-leciem Orkiestry Dętej OSP Mszczonów.
W ramach cyklu imprez „Wolny Samorządny” odbyły się liczne konkursy i atrakcje zorganizowane przez Mszczonowski Ośrodek Kultury, Gminne Centrum Informacji, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Termy Mszczonów oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.
Niecodziennym wydarzeniem było Karaoke z Radnymi Miasta i Gminy Mszczonów oraz występ teatru ulicznego pt. "Kuglarze". Dla bardziej aktywnych osób zorganizowano rajd rowerowy na orientację  "Śladami Chełmońskiego"i Questing po Mszczonowie.
Mieszkańcy mieli także możliwość obejrzenia wystawy: " Samorząd Terytorialny Mszczonowa na przestrzeni 25 lat” przygotowanej w małej galerii MOK.
Wielką atrakcją był także Mszczonowski Tydzień Termalny z promocyjną ceną biletu wstępu na TERMY oraz mecz towarzyski  Samorządowcy kontra Strażacy OSP Mszczonów zorganizowany przez Klub Sportowy Mszczonowianka.

Rozumiem, że organizowane przez blisko półtora miesiąca zróżnicowane imprezy w żaden sposób nie przerosły atrakcyjności wydarzeń przewidzianych podczas głównych obchodów 25-lecia.

- Tak jak wspomniałem wcześniej, rodzaj imprez był dobrany tak, żeby każdy z mieszkańców mógł poczuć się wyjątkowo. Każde z wydarzeń było inne i niespotykane.
Dlatego też, wyjątkowy w tym roku był XIX Jarmark Mszczonowski podczas którego mieszkańcy bawili się przy dźwiękach znanych przebojów The Beatles oraz zespołu Akcent- będącego tegoroczną gwiazdą Jarmarku.
Głównie uroczystości „Wolny Samorządny” przypadły na 14 czerwca.
W tym dniu nastąpiło swoiste apogeum wydarzeń. W programie imprezy odbył się zlot zabytkowych aut, festiwal świętojański, prezentacje kół łowieckich i sadowników, a także liczne konkursy, koncerty i poczęstunek dla Mieszkańców w postaci rocznicowego tortu.
Jako wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Społecznych pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, odpowiedzialnym i pracującym na rzecz zorganizowania tych wszystkich wydarzeń, które z pewnością utkwiły w pamięci naszych mieszkańców i zapiszą się w historii naszego miasta.

Dziękuję za rozmowę

- Ja również dziękuję

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7556199

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat