Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Łukasz Koperski, przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie

25 lat Wolnego Samorządu- mamy powody do dumy

Z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Koperskim rozmawia Mateusz Milczarek.

Panie Przewodniczący, od wyborów samorządowych minęło pół roku, a dopiero teraz jest okazja, aby się  spotkać i porozmawiać  na tematy dotyczące zarówno właśnie rozpoczętej kadencji, jak też –na co mam nadzieję-   podsumować  w końcu wyborcze wyniki.

Zgadza się, że od wyborów minęło już sporo czasu, ale dla nas w samorządzie był zaledwie chwilą. Nie poczuliśmy go w natłoku codziennej, intensywnej  pracy.  Nasz samorząd dzięki zaufaniu mieszkańców gminy Mszczonów nie odczuł wyborczego tąpnięcia, które w przypadku wielu polskich gmin przewraca ogólne kierunki rozwoju do góry nogami. W Gminie Mszczonów nie ma przewrotów, jest ciągłość pracy i działań samorządowych. Mamy, to szczęście, że stabilność w naszych władzach samorządowych trwa już  od całego ćwierćwiecza. W tym roku obchodzić będziemy święto związane z 25-leciem utworzenia Wolnych Samorządów w naszym kraju. My lokalnie świętujemy też  25-lecie ciągłości samorządowych działań. Sukces Mszczonowa nie jest przypadkowy. To właśnie dlatego, że zachowujemy konsekwencję w  pracy dla dobra gminy, zyskujemy  przewagę  nad sąsiadami. Gdy inni koncentrują się nad tym jak obsadzić   gminne stanowiska, mszczonowianie kończą koleją  inwestycję lub  ściągają  na swój teren następnego inwestora. Wyborcy to widzą i dlatego darzą nas nieprzerwanie swoim zaufaniem. Mieszkańcy gminy, to świadomi obywatele, którzy doceniają   stabilizację. Osiągnięte przez nas wyniki, ten stuprocentowy  sukces, gdzie indziej byłby powodem do trwającego całe miesiące świętowania, a nas dla odmiany nastraja on do jeszcze cięższej pracy  i pełnego zaangażowania.  Zwyczajnie zdajemy sobie sprawę z tego, że to tak naprawdę bardzo poważny kredyt zaufania, który jeśli chcemy mieszkańcom spłacić, to od razu musimy go potwierdzić  kolejnymi sukcesami gospodarczymi. Właśnie dlatego zaraz po wyborach  nie było czasu na wywiady i przypinanie orderów. My nieprzerwanie pracujemy. Nasz burmistrz, nasz przewodniczący, nasz starosta- wszyscy reprezentujący   Forum Samorządowe. Dziś Gmina i Powiat współpracują  i tworzą  zwarty, współistniejący organizm. Forum, to sojusz wszystkich tych, którzy chcą, aby Mszczonów nie utracił roli lidera w regionie, by Powiat Żyrardowski działał sprawnie i wyrastał nad inne powiaty w kraju.  W stworzonej przez nas organizacji  nie liczą  się  partyjne legitymacje, ale kompetencje i umiejętność współpracy z mieszkańcami. Nam naprawdę zależy na tym, aby się  w ten głos wsłuchiwać i spełniać  oczekiwania naszych wyborców.

Czego należy się spodziewać  po tej kadencji?

Dalszej współpracy z mieszkańcami i poszanowania ich woli. Chcemy też zachęcać  mszczonowian do rozwijania swej aktywności społecznej. W tej kadencji postawimy na organizacje pozarządowe, na ludzką  kreatywność. Chcemy promować  tych, którzy są  aktywni i którym zależy na wspólnym dobru. Takich organizacji na naszym terenie nie brakuje. Teraz wspólnie z nimi chcemy zorganizować  dla mieszkańców obchody 25-lecia powstania Wolnego Samorządu.  Oprócz tego nadchodząca kadencja nacechowana będzie dbałością o pozyskiwanie nowych miejsc pracy. To wszystko się  ze sobą wiąże. To właśnie dzięki stabilnej pracy stać  nas na to, aby rozwijać  swoją  aktywność społeczną. Bezpieczny byt daje nam chęć do działania w sferze potrzeb wyższych. Będziemy więc zabiegali o nowych inwestorów, aby Ci dawali mszczonowianom zatrudnienie i możliwości godziwego zarobkowania. Ponadto będziemy tworzyć klimat proinwestycyjny, aby przyciągać  na nasz teren kapitał zewnętrzny- krajowy i zagraniczny. Chcemy też  jak najlepiej sprzyjać  miejscowej przedsiębiorczości i  inicjatywie  gospodarczej. Dopełnieniem wymienionych priorytetów będą natomiast działania  na rzecz organizacji szkoleń i kursów, które sprawią, że mieszkańcy gminy staną się na rynku pracy bardziej konkurencyjni.

Proszę  powiedzieć kilka słów na temat planowanych obchodów 25-lecia powstania Wolnych Samorządów.

To będzie blisko dwa miesiące różnych, atrakcyjnych wydarzeń. Rozpoczynamy wszystko już 3 maja podczas gminnych obchodów Święta Narodowego. Głównym punktem długich uroczystości będzie natomiast   13-14 czerwca, czyli  Jarmark Mszczonowski.  W trakcie drugiego dnia Jarmarku nastąpi  apogeum naszych działań, czyli prezentacja  gminnego dorobku. Chcemy się wtedy pochwalić  wszystkim co udało się nam  (wspólnie – jako mszczonowianiom)  osiągnąć w kwestii rozwoju społecznej aktywności. Zaprezentujemy nasze organizacje społeczne od OSP po Fundację  „Uśmiech Dziecka, zajmującą się dziećmi z deficytami -  od Cechu poprzez pasjonatów starej motoryzacji - od honorowych dawców krwi po dzieci i młodzież  z formacji artystycznych oraz  sportowych.  Świętować  będziemy razem. Będą to obchody nie dla burmistrza i radnych, ale dla wszystkich mieszkańców. Naprawdę wspólnie stworzyliśmy gminę  ludzi pełnych pasji i inicjatyw. To jest nasz skarb. Skarb ostatnich 25 lat samorządowej wolności. Nie chciałbym teraz  po kolei wymieniać  wszystkich  imprez, jakie się  w ciągu tych dwóch miesięcy wydarzą. Wyliczanie trwałoby zbyt długo.  Szczegółowe informacje na ten temat będą rozpowszechniane wszelkimi kanałami informacyjnymi, dostępnymi na naszym terenie. Bardzo proszę  Mieszkańców Gminy, aby włączyli się  w przygotowane uroczystości, aby zechcieli świętować  sukces dwudziestopięciolecia Mszczonowskiej Samorządowej Rodziny .

Potrafi pan docenić ludzi aktywnych, bo sam taki Pan jest. Jak to się stało, że trafił Pan do samorządu? Co legło u podstaw rozwoju Pana zainteresowań działalnością  społeczną?

Od zawsze przejawiałem chęć  do działalności społecznej. Już  w szkole chętnie  uczestniczyłem w różnego rodzaju dodatkowych zadaniach, takich  jak chociażby akademie, gdzie mogłem się wykazać umiejętnością  gry na akordeonie oraz  śpiewem. Jak większość moich rówieśników byłem też  harcerzem. Ta organizacja  była prawdziwą kuźnią osób, które chciałby pracować dla dobra wspólnego. Po tym młodzieńczym okresie, w którym byłem bardzo aktywny społecznie przyszedł czas pełnego zaangażowania w życie rodzinne i zawodowe. Bardzo ciężko musiałem pracować na obecną pozycję  mojej firmy. Wspólnie z żoną  wychowaliśmy dwóch synów. W między czasie przeżyliśmy tragedie rodzinne,  związane z utratą naszych rodziców. Dotknęła mnie ponadto groźna choroba, z którą  udało mi się  wygrać.  Gdy odzyskałem siły – u  schyłku lat 80-tych-  moja wrodzona aktywność ponownie dała o sobie znać. Zapragnąłem uczestniczyć w czymś  dodatkowym. Wstąpiłem do  chóru parafialno –strażackiego. W roku 1990 wspólnie z przyjaciółmi – rzemieślnikami odtworzyliśmy natomiast w Mszczonowie Cech i to był prawdziwy przełom. Dzięki  tej organizacji zacząłem już mieć  wpływ na życie całego miasta. To właśnie z niej trafiłem później do  Rady Miejskiej.

Mszczonowski Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości obchodzi w tym roku swoje 25 -lecie. Kierował Pan nim przez wiele lat. Czy teraz zwyczajnie  nie żal Panu, że nie jest już  jego  Starszym (Prezesem)? 

Wciąż jestem członkiem Cechu. Nigdy nie przestałem być  rzemieślnikiem. To cały czas moja organizacja. Cieszy mnie, że działa już nieprzerwanie od  ćwierć wieku. To, że następują w niej zmiany Zarządu i najpierw Starszego, a obecnie Prezesa, to naturalny proces. Naprawdę  cieszy mnie, że Cech wychował tylu aktywnych ludzi, chcących brać  odpowiedzialność za rzemieślniczą  organizację, a także za sprawy całej gminy. Przypomnę, że w pierwszych wyborach samorządowych Cech delegował w wyborach swojego jednego przedstawiciela i mieliśmy dzięki temu reprezentanta we władzach samorządowych. Już w następnych  wyborach zdobyliśmy natomiast  w Radzie większość. Jerzy Rybiński został wtedy przewodniczącym Rady, a ja jego zastępcą. Zastąpiłem mego mentora na stanowisku przewodniczącego  po tym jak przedwcześnie rozstał się on z tym światem. Forum Rzemieślnicze, bo tak nazywał się nasz komitet wyborczy,  wygrywało też kolejne wybory. Następnie zdecydowaliśmy o poszerzeniu jego formuły. W ramach FORUM  rzemieślnicza  brać połączyła siły z wieloma osobami, mieszkającymi na terenie naszej gminy, które może nie miały nic wspólnego   z rzemiosłem, czy też  handlem, ale potrafiły  solidnie pracować  dla dobra całej gminnej społeczności. Tak powstało Forum Samorządowe, któremu cały czas przewodzę. Sądzę, że to otworzenie się rzemieślniczych struktur na ogół uzdolnionych i aktywnych mieszkańców gminy, to nasz olbrzymi  sukces. Dziś  jesteśmy ruchem ogólnogminnym, a nawet pozagminnym, bo w wyborach do Rady Powiatu z ramienia Forum startują  także osoby w innych miejscowościach. W jakimś  sensie dzięki temu powtórzyła się historia  z naszymi rzemieślnikami, którzy przed rokiem 1990 współtworzyli organizacje rzemieślnicze w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Później, to właśnie Ci najaktywniejsi doprowadzili do utworzenia Cechu w Mszczonowie. To zadziwiające jak wiele energii tkwi w mieszkańcach Gminy Mszczonów. Powinniśmy zdać  sobie z tego sprawę  jaki mamy potencjał i być  dumnymi  z tego, że potrafimy tworzyć , inicjować i przekazywać  nasz zapał całemu regionowi.  Jestem pewien, że to naprawdę nie jest przypadek, że Gmina Mszczonów osiągnęła taki sukces.  Biorąc pod uwagę  aspekt przenikania się  idei samorządowej i rzemieślniczej cieszę  się, że w tym roku zarówno Cech jak też  Wolny Samorząd obchodzą  razem swoje 25-te  urodziny. Tym bardziej jestem z tego zadowolony, bo właśnie teraz widzę jak rozwija się  rzemiosło. Jak wspaniali ludzie nim kierują. Czuje  olbrzymi szacunek do Prezesa i  Zarządu Cechu, a także wszystkich jego aktywnych działaczy. 

Jeśli mówimy dziś  o wielkich jubileuszach i o aktywności społecznej, a wręcz służbie na rzecz mieszkańców, to nie sposób pominąć tych, którzy obchodzą   w tym roku swoje wielkie rocznice.  135 –lecie powstania jednostki OSP i 125-lecie powstania strażackiej Orkiestry Dętej OSP Mszczonów.

To nasza duma, a zarazem żywa mszczonowska historia. Straż tworzona była przez mszczonowskie rodziny.  Wielopokoleniowe rody, obfitujące w ludzi czynu, którzy nie bali się  stawić czoła groźnemu żywiołowi, jakim jest ogień.  To właśnie tu w Mszczonowie musieli wykazywać  się oni niezwykłym hartem ducha, gdyż nasze miasto wyjątkowo wiele razy było trawione przez czerwonego kura. Ci, którzy z nim walczyli to miejscowi bohaterowie. Tak było i jest po dzień dzisiejszy.
Podobnie jest z historią  strażackiej orkiestry. Ludzie wrażliwi, uzdolnieni, kochający sztukę  szukali swego spełnienia w szeregach strażackiego zespołu. Tu też wielokrotnie decydującą rolę  odgrywały rodowe  pasje. Strażacy są wielką rodziną, bo wyrośli na rodzinnej tradycji. W Mszczonowie strażacką  czapkę  synowi zakładał ojciec, a poprawiał ją jeszcze, aby lepiej leżała,  dziadek, który także był strażakiem. W tej organizacji tradycja ma swój specjalny wymiar, ale co trzeba to podkreślić nikt tu się w niej nie zasklepia. Straż,  to organizacja, która wciąż  żyje i się rozwija. Strażacy, ratownicy naszego dorobku, stawiający czoła  żywiołowi  ognia,   przeobrazili się też – na naszych oczach-  w ratowników ludzkiego  życia. Jednostka ratownictwa drogowego, to ludzie, którzy podczas wypadków i zdarzeń losowych niejednokrotnie przybywają na miejsce tragedii jeszcze przed karetką pogotowia i to właśnie oni udzielają  pierwszego,  medycznego wsparcia ofiarom. W ramach tej szlachetnej organizacji rozwinął sie też  klub Honorowych Dawców Krwi, którzy wprost ofiarowują życie i zdrowie swoim bliźnim. Oddają  najcenniejszy dar- własną  krew- zupełnie bezinteresownie. Gdzie dziś szukać  takich ludzi?  Świat, przesycony jest chęcią zysku. Mszczonów- jak się  okazuje-  to enklawa. Tu nie brak ludzi szlachetnych, ludzi odważnych, ludzi chcących poświęcać  się dla innych. Dziś obchodzimy jubileusze mszczonowskiej jednostki OSP i orkiestry, ale musimy też pamiętać, że wokół Mszczonowa, a terenie naszej gminy działają też inne jednostki, które także są  prawdziwymi perłami. To w nich skupia się życie społeczne i kulturalne takich miejscowości jak: Osuchów, Wręcza, Piekary, Bobrowce, Grabce Towarzystwo, Zbiroża, czy też Nosy Poniatki. Chwała wszystkim strażakom. Chwała ich rodzinom, wyrozumiały i cierpliwym, z godnością  i dumą  wspierającym strażacki wysiłek swych najbliższych. Dziś  publicznie zobowiązuję się, że jako przewodniczący Rady będę gwarantem tego, aby władze samorządowe zawsze z życzliwością  spoglądały na strażackie organizacje na terenie naszej gminy. Obiecuję też, że będę  wspierał również  wszystkie inne organizacje społeczne, które działają na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny – Ziemi Mszczonowskiej. Pragnę , być  teraz dobrze zrozumianym. Zarówno ja, jak też burmistrz i radni Rady Miejskiej cenimy  społeczną  aktywność. Organizacje działające na naszym terenie uważamy za nasz największy gminny skarb. Ludzie chcący działać, ludzie przedsiębiorczy   mogą  liczyć  na nasze wsparcie i zrozumienie.

  • 25 lat samorządu

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849623

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat