Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Radny Jerzy Siniarski

Drogi stanowią bezwzględny priorytet

Na temat bieżących wydarzeń, rozmawiamy z Jerzym Siniarskim, wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu, Rozwoju i Rolnictwa.

Panie Przewodniczący reprezentuje Pan interesy mieszkańców wsi, zwłaszcza z okręgu wyborczego Bobrowce, Janówek, Pawłowice, Suszeniec, Wygnanka.
Co Pańskim zdaniem stanowi priorytet dla mieszkańców terenów wiejskich?

- Przede wszystkim bezwzględnym priorytetem są drogi, gdyż stanowią one niezbędny element funkcjonowania mieszkańców wsi. Niestety stan dróg stanowi problem nie tylko naszej gminy, ale jest to przysłowiowa Pięta Achillesa całego kraju. Samorządy nie mają środków na bieżące naprawy i remonty szlaków komunikacyjnych, które z roku na rok są w coraz to gorszym stanie.
Jeżeli chodzi o nasze podwórko, to kondycja dróg gminnych jest lepsza w porównaniu do dróg powiatowych będących pod jurysdykcją starostwa powiatowego w Żyrardowie.
Aktualna sytuacja finansowa władz powiatu ogranicza realne możliwości bieżących napraw i modernizacji tzw. „powiatówek”.
Widząc taką sytuację oraz problemy z przejezdnością tych dróg, jako samorząd Mszczonowa wspieramy starostwo partycypując  w kosztach napraw dróg powiatowych mimo, iż nie należy to do naszych zadań i kompetencji.
Niestety jest nam coraz trudniej bowiem władze centralne obciążają finansowo samorządy nowymi zadaniami na które musimy wygospodarować wolne środki w naszych budżetach, co powoduje ogólne uszczuplenie środków na bieżące wydatki, w tym na  naprawy i modernizacje dróg.

Niezaprzeczalnie narzucenie jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych zadań, które wcześniej nie były w ich kompetencjach generuje potężne kwoty, które powinny zostać w gminnym budżecie na potrzeby mieszkańców. Czy z uwagi na tą trudną sytuację istnieje możliwość wsparcia ze środków zewnętrznych?

- Najbliższe cztery lata to czas ostatnich możliwości uzyskania dofinansowań ze środków zewnętrznych na gminne drogi. Do pozyskania są 3 miliony złotych, które w całości przeznaczone zostaną na drogi gminne. W związku z tym w pierwszej kolejności będą modernizowane te szlaki komunikacyjne, które spełniają określone parametry techniczne według wytycznych do ubiegania się o dofinansowanie. W dalszej kolejności samorząd przystąpi do budowy pozostałych dróg w całości finansowanych z budżetu gminy.
Drogi na które możemy uzyskać dofinansowanie muszą spełniać ściśle określone kryteria takie jak szerokość jezdni, natężenie ruchu oraz gęstość zaludnienia wzdłuż danej arterii. W związku z tym nie wszystkie drogi mogą zostać objęte wsparciem finansowym ze środków unijnych.
Jako radny z okręgu Bobrowce, Janówek, Pawłowice, Suszeniec, Wygnanka będę wnioskował o naprawę ulicy Jaworowej w miejscowości Janówek oraz drogi gminnej Bobrowce-Wygnanka, a także drogi powiatowej Osuchów- Bobrowce, których modernizacja wpłynie na poprawę warunków mieszkalnych moich wyborców.

Dziękuję za rozmowę

- Dziękuję również

Rozmawiał Łukasz Nowakowski

 

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849555

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat