Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Obchody Święta Narodowego w Mszczonowie

W tegorocznych  gminnych obchodach Święta Narodowego w Mszczonowie uczestniczyła wyjątkowo liczna grupa mieszkańców. W godzinach porannych  na Placu Piłsudskiego pojawiły się  poczty sztandarowe, strażacy, harcerze, rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK , a także przedstawiciele samorządu. Naczelnik OSP Mszczonów  Grzegorz Koperski złożył meldunek burmistrzowi Józefowi Kurkowi o gotowości uczestniczenia w obchodach przez  delegacje miejscowych organizacji i instytucji. Następnie druh Arkadiusz Bieńkowski  w asyście rekonstruktorek -Mileny Koperskiej i Beaty Sznajder dokonał wciągnięcia Flagi Narodowej na maszt, usytuowany przed ratuszem.  Po odegraniu hymnu wszyscy uczestnicy patriotycznej delegacji udali się do kościoła farnego, gdzie Mszę  Święta w intencji  Ojczyzny koncelebrowali dziekan Tadeusz Przybylski (proboszcz parafii farnej) wraz z proboszczem Parafii p.w. Świętego Ojca Pio-  ks. Sławomirem Tulinem. Ksiądz  dziekan dokonał powitania wszystkich przybyłych do świątyni, a podczas homilii mówił, że Polskę  należy powierzyć  Bogu, gdyż  tylko jego błogosławieństwo może zapewnić  jej pomyślność.  Nawoływał przy tym do nieustannego pielęgnowania patriotyzmu i wpajania szacunku do wszystkiego co narodowe młodemu pokoleniu.

Po Eucharystii przedstawiciele miejscowych środowisk powrócili na Plac Piłsudskiego, gdzie powitał ich przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Następnie głos zabrał burmistrz Mszczonowa.  W swym przemówieniu przypomniał on, że o odzyskanie  wolności przed blisko wiekiem „walczyły   legiony Piłsudskiego. Kładli pod nią podwaliny tacy politycy jak Roman Dmowski, czy Ignacy Paderewski. Pracowali na nią  działacze ludowi z Wincentym Witosem na czele.  Przyczyniali się do niej socjaliści, endecy… Wszystkie stronnictwa polityczne i stany… niezależnie od dzielących ich różnic politycznych, czy światopoglądowych.   Cały naród wytężył swe siły, aby wygrać wolność.” Burmistrz podkreślał, jak ważne dla dobra Ojczyzny jest zachowanie zgody narodowej i kultywowanie patriotyzmu.    

-  „O tym pamiętajmy! – mówił-  O sile tego o czym teraz każą nam zapomnieć – o mocy  patriotyzmu!  Budujmy go, pielęgnujmy, uczmy o nim nasze dzieci. Bo jeśli Ducha Narodowego nam nie zbraknie, to Polska nadal będzie trwać  i się rozwijać.  

Gospodarz Mszczonowa przypomniał też, w jaki sposób mszczonowianie wnoszą  swój wkład w umacnianie kraju:  

-„Właśnie dlatego my tu lokalnie tak wielką wagę  przykładamy do nauki historii. Do organizowania patriotycznych uroczystości. Do  kultywowania tradycji. Właśnie dlatego dbamy o nasze szkoły, które wychowują  i uczą  jak być  dobrym obywatelem. Dlatego  stworzyliśmy trzy  lokalne Izby Pamięci, w tym jedną  strażacką. Upowszechniamy lokalną historię. Przypominamy o niej poprzez inscenizacje.  Powołaliśmy do życia Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne i Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Właśnie dlatego MY MSZCZONOWIANIE takim szacunkiem otaczamy strażacki mundur, który  jest symbolem służby społeczeństwu i niesienia  bezinteresownej  pomocy innym. Dlatego wspieramy  lokalne harcerstwo, w którym postaw pronarodowych uczy się naszych najmłodszych.  Dlatego tu dziś z nami są sztandary szkół i  organizacji społecznych. Dlatego w końcu przed chwilą  modliliśmy się o pomyślność naszej Ojczyzny w miejscowej świątyni wraz z naszymi kapłanami. Olbrzymia jest rola kościoła w historii Polski. W naszych Parafiach pamięta się o słowach Mickiewicza – tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.   

-„Wiem,   że MSZCZONOWAINIE  znają znaczenie słowa patriotyzm – mówił dalej burmistrz.-  Wiele jest na to dowodów. Długo by je wszystkie wymieniać. Ostatnio w piękny sposób dali  wyraz swemu historycznemu zaangażowaniu  miejscowi kibice sportowi,   tworząc mural, odwołujący się do bitwy mszczonowskiej 1939 roku. Każdy z nas na swój sposób pielęgnuje i podsyca Narodowego Ducha, choćby poprzez dbałość o żołnierskie mogiły i uczenie swego dziecka, że należy na nich -  z szacunku dla bohaterskich przodków-  zapalać  znicze. Nauczyliśmy się wywieszać  flagi w święta narodowe. Staliśmy się gospodarni i przedsiębiorczy.  Budujemy naszą Małą  Ojczyznę, wspierając tym i umacniając całą Polskę. Wierzę, że nasza gmina jeszcze nie raz da wyraz swej polskości.”

Następnie  głos zabrał Prezes Gminny OSP dh Waldemar Suski, który zapowiedział dekorację  dwoma najwyższymi odznaczeniami Związku druhów: Mirosława Zielonkę (Złoty Znak Związku OSP RP) i Janusza Kozińskiego (Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza). Po uhonorowaniu zasłużonych strażaków. Twórczyni Mszczonowskiej Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, a zarazem przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej – Barbara Gryglewska  wraz z burmistrzem Kurkiem dokonali  wręczenia nagród im. Ziemowita III, tym którzy wsparli działanie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego  oraz przyczynili się do promowania i  kultywowania lokalnej historii. „ZIEMOWITY” przyznano: Markowi  Tadrzakowi , Andrzejowi Mrówczyńskiemu i pośmiertnie Zofii Błaszczak.  Przewodnicząca Gryglewska na koniec swojego wystąpienia  podziękowała też  za pomoc  okazywaną   MSH – pani dyrektor Gminnego Centrum Informacji - Beacie Sznajder.  

Końcowym akcentem gminnych obchodów Święta Narodowego był krótki koncert utworów patriotycznych i narodowych  w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, która wystąpiła pod  przewodnictwem kapelmistrza Jacka Zielonki.

 

Tekst: Piotr Dymecki  - GRH „STRZELCY” im.31 pSK Mszczonów

Foto: Marek Wardak – Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152229

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat