W tegorocznych gminnych obchodach Święta Narodowego w Mszczonowie uczestniczyła wyjątkowo liczna grupa mieszkańców. W godzinach porannych na Placu Piłsudskiego pojawiły się poczty sztandarowe, strażacy, harcerze, rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK , a także przedstawiciele samorządu. Naczelnik OSP Mszczonów Grzegorz Koperski złożył meldunek burmistrzowi Józefowi Kurkowi o gotowości uczestniczenia w obchodach przez delegacje miejscowych organizacji i instytucji. Następnie druh Arkadiusz Bieńkowski w asyście rekonstruktorek -Mileny Koperskiej i Beaty Sznajder dokonał wciągnięcia Flagi Narodowej na maszt, usytuowany przed ratuszem. Po odegraniu hymnu wszyscy uczestnicy patriotycznej delegacji udali się do kościoła farnego, gdzie Mszę Święta w intencji Ojczyzny koncelebrowali dziekan Tadeusz Przybylski (proboszcz parafii farnej) wraz z proboszczem Parafii p.w. Świętego Ojca Pio- ks. Sławomirem Tulinem. Ksiądz dziekan dokonał powitania wszystkich przybyłych do świątyni, a podczas homilii mówił, że Polskę należy powierzyć Bogu, gdyż tylko jego błogosławieństwo może zapewnić jej pomyślność. Nawoływał przy tym do nieustannego pielęgnowania patriotyzmu i wpajania szacunku do wszystkiego co narodowe młodemu pokoleniu.
Po Eucharystii przedstawiciele miejscowych środowisk powrócili na Plac Piłsudskiego, gdzie powitał ich przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Następnie głos zabrał burmistrz Mszczonowa. W swym przemówieniu przypomniał on, że o odzyskanie wolności przed blisko wiekiem „walczyły legiony Piłsudskiego. Kładli pod nią podwaliny tacy politycy jak Roman Dmowski, czy Ignacy Paderewski. Pracowali na nią działacze ludowi z Wincentym Witosem na czele. Przyczyniali się do niej socjaliści, endecy… Wszystkie stronnictwa polityczne i stany… niezależnie od dzielących ich różnic politycznych, czy światopoglądowych. Cały naród wytężył swe siły, aby wygrać wolność.” Burmistrz podkreślał, jak ważne dla dobra Ojczyzny jest zachowanie zgody narodowej i kultywowanie patriotyzmu.
- „O tym pamiętajmy! – mówił- O sile tego o czym teraz każą nam zapomnieć – o mocy patriotyzmu! Budujmy go, pielęgnujmy, uczmy o nim nasze dzieci. Bo jeśli Ducha Narodowego nam nie zbraknie, to Polska nadal będzie trwać i się rozwijać.
Gospodarz Mszczonowa przypomniał też, w jaki sposób mszczonowianie wnoszą swój wkład w umacnianie kraju:
-„Właśnie dlatego my tu lokalnie tak wielką wagę przykładamy do nauki historii. Do organizowania patriotycznych uroczystości. Do kultywowania tradycji. Właśnie dlatego dbamy o nasze szkoły, które wychowują i uczą jak być dobrym obywatelem. Dlatego stworzyliśmy trzy lokalne Izby Pamięci, w tym jedną strażacką. Upowszechniamy lokalną historię. Przypominamy o niej poprzez inscenizacje. Powołaliśmy do życia Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne i Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Właśnie dlatego MY MSZCZONOWIANIE takim szacunkiem otaczamy strażacki mundur, który jest symbolem służby społeczeństwu i niesienia bezinteresownej pomocy innym. Dlatego wspieramy lokalne harcerstwo, w którym postaw pronarodowych uczy się naszych najmłodszych. Dlatego tu dziś z nami są sztandary szkół i organizacji społecznych. Dlatego w końcu przed chwilą modliliśmy się o pomyślność naszej Ojczyzny w miejscowej świątyni wraz z naszymi kapłanami. Olbrzymia jest rola kościoła w historii Polski. W naszych Parafiach pamięta się o słowach Mickiewicza – tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
-„Wiem, że MSZCZONOWAINIE znają znaczenie słowa patriotyzm – mówił dalej burmistrz.- Wiele jest na to dowodów. Długo by je wszystkie wymieniać. Ostatnio w piękny sposób dali wyraz swemu historycznemu zaangażowaniu miejscowi kibice sportowi, tworząc mural, odwołujący się do bitwy mszczonowskiej 1939 roku. Każdy z nas na swój sposób pielęgnuje i podsyca Narodowego Ducha, choćby poprzez dbałość o żołnierskie mogiły i uczenie swego dziecka, że należy na nich - z szacunku dla bohaterskich przodków- zapalać znicze. Nauczyliśmy się wywieszać flagi w święta narodowe. Staliśmy się gospodarni i przedsiębiorczy. Budujemy naszą Małą Ojczyznę, wspierając tym i umacniając całą Polskę. Wierzę, że nasza gmina jeszcze nie raz da wyraz swej polskości.”
Następnie głos zabrał Prezes Gminny OSP dh Waldemar Suski, który zapowiedział dekorację dwoma najwyższymi odznaczeniami Związku druhów: Mirosława Zielonkę (Złoty Znak Związku OSP RP) i Janusza Kozińskiego (Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza). Po uhonorowaniu zasłużonych strażaków. Twórczyni Mszczonowskiej Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, a zarazem przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej – Barbara Gryglewska wraz z burmistrzem Kurkiem dokonali wręczenia nagród im. Ziemowita III, tym którzy wsparli działanie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz przyczynili się do promowania i kultywowania lokalnej historii. „ZIEMOWITY” przyznano: Markowi Tadrzakowi , Andrzejowi Mrówczyńskiemu i pośmiertnie Zofii Błaszczak. Przewodnicząca Gryglewska na koniec swojego wystąpienia podziękowała też za pomoc okazywaną MSH – pani dyrektor Gminnego Centrum Informacji - Beacie Sznajder.
Końcowym akcentem gminnych obchodów Święta Narodowego był krótki koncert utworów patriotycznych i narodowych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, która wystąpiła pod przewodnictwem kapelmistrza Jacka Zielonki.
Tekst: Piotr Dymecki - GRH „STRZELCY” im.31 pSK Mszczonów
Foto: Marek Wardak – Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne