Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Festyn „Pod sztandarem Sokoła” i pod jesienną chmurą

W dniach 8-9 listopada 2014 roku miało w Mszczonowie miejsce niecodzienne wydarzenie. W długi, jesienny weekend Klub Sportowy „Mszczonowianka” zaprosił wszystkich mieszkańców gminy Mszczonów oraz innych gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Chełmońskiego” na festyn sportowo-kulturalny „Pod sztandarem Sokoła”. Nie chodziło, oczywiście, o jednego z najpiękniejszych drapieżnych ptaków, a o Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które działało w Mszczonowie w okresie międzywojennym. Była to elitarna organizacja, która wychowywała młodzież w sportowym i patriotycznym duchu, propagowała aktywność fizyczną wśród dorosłych oraz stała się jednym z największych animatorów kultury w ówczesnym okresie. Dziś do jej tradycji nawiązuje nie tylko KS „Mszczonowianka”, ale prawie wszystkie działające na terenie gminy organizacje, które jako Partnerzy pomagały w przygotowaniach oraz uświetniły to wydarzenie pokazując, że pamięć o tradycji jest elementem spajającym członków małych społeczności.

            Sobotnia część festynu rozpoczęła się od pokazowego meczy piłki nożnej, rozegranego pomiędzy drużyną Smerfów, a więc najmłodszą sekcją piłkarską Klubu, a zespołem ich Rodziców, którzy, ku uciesze dzieci oraz publiczności, przegrali ze swoimi rywalami aż 3:6. Kolejnym punktem programu był występ Fundacji „Plebania” - niestety został on skrócony za sprawą pogarszających się warunków atmosferycznych. Pogoda nie przeszkodziła jednak uczestnikom festynu, którzy, pomimo zimna oraz padającego deszczu zgromadzili się dość licznie, by móc podziwiać pokaz akcji ratowniczej przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Mszczonowa. Strażacy zaprezentowali zgromadzonym, jak ratowany jest przez nich człowiek uwięziony w samochodzie po kolizji drogowej. Uczestnicy mogli również dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzać podstawowe zabiegi resuscytacyjne u poszkodowanego. Chętni mogli pod okiem przeszkolonego strażaka wypróbować swoje umiejętności na profesjonalnym manekinie treningowym.

            W dalszej części imprezy zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Każdy uczestnik mógł w nich zdobyć atrakcyjne upominki – wyposażenie sportowe ufundowane przez OSiR. Zwycięzcy z radością wracali do swoich rodziców chwaląc się otrzymanymi nagrodami. Sportowe zmagania kontynuowała pierwsza drużyna KS Mszczonowianki, która rozegrała mecz piłki nożnej IV ligi. Niestety, rywal, drużyna Oskar Przysucha, okazał się nieznacznie lepszy i zwyciężył z zespołem organizatora 1:0. Po zaciętym boju piłkarskim nastąpiło uroczyste otwarcie Festynu „Pod Standarem Sokoła”. Dokonali go przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Józef Grzegorz Kurek, radna Barbara Gryglewska i radny Ryszard Stusiński, Prezes KS „Mszczonowianka” Grażyna Korzonkowska oraz przedstawiciele Zarządu TG „Sokół” w Polsce.

W ramach kolejnego punktu festynu dzieci i młodzież do zabawy zaprosili harcerze mszczonowskiego Hufca ZHP, a ich rodziców – kabaret Czwarta Fala. Sobotnią część festynu zakończyły akcenty muzyczne – koncert zespołu Mister Dex oraz plenerowa dyskoteka. Podczas całego dnia imprezy, uczestnicy mogli ogrzać się darmowym, ciepłym posiłkiem, podziwiać dioramę mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy 31 pułku piechoty, odbyć przejażdżkę zabytkowym motocyklem, a dzieci dodatkowo do zabawy zachęcał fakir na szczudłach, który rozdawał słodycze i balony.

Niedzielną część festynu rozpoczął mecz młodzieżowej drużyny Mszczonowianki z SF Warszawa, który zakończył się przegraną gospodarzy 2:6. Po zmaganiach sportowych, uczestnicy mogli posłuchać wspaniałej gry Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie, której wierni fani licznie zgromadzili się podczas koncertu. Ostatni mecz podczas festynu zakończył się zwycięstwem drugiej młodzieżowej drużyny Mszczonowianki nad Świtem Warszawa. Młode piłkarskie talenty pokonały swoich rywali aż 7:0. Rozbudzone zmaganiami emocje swoimi żartami uspokoił kabaret Czwarta Fala, a w taneczny weekendowy nastrój na zakończenie festynu wprowadził uczestników zespół Clip-Dance.

Tegoroczny festyn KS „Mszczonowianka” odbył sie jesienią, czyli w porze nietypowej. Termin ten był jednak uzależniony od dofinansowania w kwocie 23 795,20 zł otrzymanego w na jego realizację poprzez Działanie „Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju dla małych projektów”, program LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Józef Grzegorz Kurek, ważne jest, by organizacje pozarządowe takie, jak KS „Mszczonowianka” pozyskiwały na swoje działania zewnętrzne środki finansowe, ponieważ dzięki temu możliwe jest realizowanie większej ilości inicjatyw.  Pogoda w tym roku nie sprzyjała organizatorom, jednak wszyscy ci, którzy zdecydowali się pomimo chłodu i opadów przybyć na stadion Mszczonowianki z pewnością nie poczuli się zawiedzieni.

           

Zarząd Klubu Sportowego „Mszczonowianka” składa serdeczne podziękowania mszczonowskim władzom samorządowym, Członkom Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce  oraz wszystkim Partnerom i osobom, które pomogły w realizacji festynu „Pod sztandarem Sokoła”: Gminnemu Centrum Informacji w Mszczonowie, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Mszczonowie, Fundacji „Plebania”. Miejskiemu Przedszkolu Nr 1 w Mszczonowie, Mszczonowskiemu Ośrodkowi Kultury, Hufcowi ZHP Mszczonów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie, Ludowemu Klubowi Sportowemu Osuchów, panu Adamowi Rydzewskiem oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy 31 pułku piechoty.

                                                                  

Dagmara Bednarek

Władysław Radkiewicz

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152176

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat