Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

„Być myśliwym to jakże trudne i odpowiedzialne zadanie”

„Być myśliwym to jakże trudne i odpowiedzialne zadanie”- tymi słowami (3.11) w kościele parafialnym w Lutkówce rozpoczął uroczystą Mszę Świętą  proboszcz Zbigniew Chmielewski.
Tradycyjnie w ramach obchodów dnia Św. Hubertusa członkowie dwóch kół łowieckich z Grójca (JENOT) i z Mszczonowa (LIS) przybyli do świątyni wraz ze swymi sztandarami i darami. Tymi darami był przyozdobiony iglastymi gałązkami dzik, a także taca zebrana do myśliwskiego kapelusza przez Grzegorza Czarneckiego, członka koła łowieckiego JENOT.
W trakcie mszy proboszcz Zbigniew Chmielewski wielokrotnie podkreślił, że myśliwi błędnie uważani są za kłusowników, co jest dla nich bardzo krzywdzące.
Kapłan podkreślił także, że myślistwo spełnia  niezwykle potrzebną funkcję, a członkowie kół łowieckich pełnią odpowiedzialną rolę  w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie bowiem łowczy dbają o lasy i zamieszkującą w nich dziką zwierzynę.
Po eucharystii wszyscy jej uczestnicy udali się na świąteczne polowanie w okolicy miejscowości Petrykozy.
Zanim jednak myśliwi wyruszyli do lasu, łowczy Czesław Baranowski dokonał odprawy wszystkich przybyłych dzieląc liczącą 25 myśliwych grupę na dwie podgrupy, które spośród siebie wybrali prowadzących. Jednym z nich został Krzysztof Czarnecki z koła łowieckiego JENOT. Następnie uczestnicy przystąpili do losowania kart stanowiskowych oraz wytypowania tzw. „podkładaczy” czyli osób naganiających zwierzynę na stanowiska myśliwych podczas polowania.
Dalej po dokonaniu wszystkich formalności i przygotowaniu sprzętu, myśliwi udali się do lasu.
Po zakończonym polowaniu obie grupy spotkały się na wspólnym apelu podczas którego oceniono rezultaty i wynik świątecznej wyprawy.
Tegorocznym królem polowania został Krzysztof Golianek z Mogielnicy koło JENOT, który upolował ważącego blisko 100 kilogramów dzika.

Łukasz Nowakowski

 

Hubertus ma niezwykle długą tradycję. W Europie   obchodzono go już ponoć  w  połowie XV wieku.  Do Polski święto zawitało w okresie saskim (XVIII wiek) i często zwano je  też   hubertowinami. W dwudziestoleciu międzywojennym w hubertowinach uczestniczył sam prezydent Ignacy Mościcki. Nieodłącznymi elementami święta myśliwych  są uroczyste Msze Święte odprawiane w intencji pasjonatów łowiectwa, a także polowania prowadzone  z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów, w tym m.in. sygnałów łowieckich. Msze odprawiane są w kościołach położonych w pobliżu lasów lub nawet przy leśnych kapliczkach, poświęconych patronowi myśliwych-  Świętemu Hubertowi. Wspomnienie tego świętego w kościele katolickim przypada właśnie na  3 listopada.  Hubertowskie polowania najczęściej kończone są biesiadami przy ogniskach. Co zrozumiałe podczas takich biesiad nie może zabraknąć  kiełbasy z dzika  i nalewki.   

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152552

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat