Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Mszczonowscy studenci „trzeciego wieku” rozpoczęli czwarty rok akademicki

23 października w sali widowiskowej MOK-u dokonano rozpoczęcia czwartego  już  roku akademickiego  Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość otworzyła dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury Grażyna Pływaczewska, prosząc wszystkich zebranych: studentów, przedstawicieli  uczelnianych  władz oraz  samorządu gminy o powstanie i odśpiewanie  tradycyjnej pieśni   Gaude Mater Polonia – czyli „Ciesz się, Matko Polsko”. Następnie  przywitała zaproszonych gości. Na inauguracji roku akademickiego pojawili się: prof. dr hab. Witold Rakowski-  rektor MUTW i zarazem  członek Zarządu Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego, burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, przewodniczący MUTW Piotr Słojewski,  przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej Barbara Gryglewska, przewodniczący Rady Miejskiej Mszczonowa Łukasz Koperski,  kierownik MOK-u i radny Rady Miejskiej Marek Baumel, mgr inż. Jerzy Gejsztor-  jeden z promotorów Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, a także specjalistka ds. zarządzania informacją Magdalena Podsiadły z Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie. Wykłady inaugurujące rok akademicki wygłosili przedstawiciele Instytutu Badań nad Demokracją  i Przedsiębiorstwem Prywatnym: prezes Mieczysław Bąk oraz Anna Szcześniak. Tytuły wykładów brzmiały: „Dobre praktyki w zakresie konsultacji społecznych” oraz „Znaczenie konsultacji dla  społeczeństwa obywatelskiego”.

Przez ponad rok w gminie Mszczonów realizowany był projekt pt. STANDARDY KONSULTACJI SPOŁECZNYCH. Wzmocnienie konsultacji społecznych dotyczących regulacji prawnych i uzgadniania polityk publicznych w gminie Mszczonów. Podczas wykładu poruszone zostały kwestie doświadczenia konsultacji społecznych w gminie Mszczonów, współpracy organizacji pozarządowych z gminą. Jak również wskazane  zostały doświadczenia i rekomendacje na przyszłość, a także dobre praktyki konsultacji społecznych i ich znaczenie dla społeczeństwa obywatelskiego.

Nim jednak przedstawiciele Instytutu wygłosili przygotowane wykłady do studentów i wszystkich zebranych zwrócił się   rektor Witold Rakowski. Przypomniał on studentom jak ważne jest kształcenie na każdym  etapie życia, także tym, który umownie zwiemy „trzecim wiekiem”. Podkreślił też  bardzo dobitnie, że woli określać  ten okres życia  „mądrym wiekiem” i dlatego właściwa nazwa mszczonowskiej uczelni powinna- jego zdaniem-  brzmieć: Uniwersytet Mądrego Wieku. Burmistrz Józef Grzegorz Kurek podobnie jak rektor nakłaniał mszczonowian do jak największej aktywności edukacyjnej. Obiecywał też, że wraz z rozwojem gminy propozycje dla studentów MUTW będą coraz bardziej atrakcyjne. Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski w swoim przemówieniu stwierdził, że zmiany w Mszczonowie zachodzą  tak szybko i w tak wielu wymiarach, iż  nie dostrzegamy nawet wszystkich ich aspektów. On bardzo ceni sobie natomiast, to, że miasto  staje się coraz bardziej przyjazne i to dla wszystkich mieszkańców. Każda grupa wiekowa zyskuje na jego  rozwoju.  Działalność Uniwersytetu wpisuje się w ten proces w sposób bardzo wszechstronny. Uczelnia daje możliwość atrakcyjnego i pożytecznego sposobu spędzania czasu i to zarówno seniorom, jak też młodszym mieszkańcom, gdyż z oferty MUTW – jak powiedział przewodniczący - korzystają nie tylko mszczonowianie w „jesieni życia”. Przewodniczący Uniwersytety – Piotr Słojewski podziękował rektorowi,  przedstawicielom władz samorządowych oraz dyrekcji MOK-u za powołanie i prowadzenie MUTW. Przewodnicząca Komisji Oświaty Barbara Gryglewska pogratulowała studentom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i obiecała, iż – jeśli dane jej będzie w przyszłej kadencji nadal mieć  wpływ na działalność Rady Miejskiej, to UTW, będzie mógł liczyć  na jej pełne poparcie, gdyż jest szalenie cenną inicjatywą, która przyczynia się do wzmacniania pozycji Gminy Mszczonów i wpływa na podwyższanie poziomu życia jej mieszkańców.

Ostatnim punktem uroczystości był wręczenie dyplomów i drobnych upominków najbardziej wytrwałym i najaktywniejszym studentom

Przypomnijmy, że inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk naszego miasta. Natomiast inspiracją do podjęcia konkretnych działań w kierunku stworzenia MUTW stała się propagowana przez władze Mszczonowa idea budowania społeczeństwa obywatelskiego, gdzie każdy z mieszkańców uzyska możliwość wpływania na kształt i wizerunek społeczności w której funkcjonuje. Mszczonowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW) jest sekcją edukacyjno-integracyjną dla osób w „Trzecim wieku”, działającą w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Oferta MUTW zakłada uczestnictwo w różnorodnych formach aktywności takich, jak cykle wykładów i prelekcji medycznych, spotkań literackich, teatralnych, zajęciach sportowo-leczniczych, itp. Oferta skierowana jest nie tylko do środowisk z tak zwanej późnej dorosłości, ale do wszystkich chętnych.  Warto  stać  się studentem Mszczonowskiego UNIWERSYTETU  MĄDREGO WIEKU.

 

Mateusz Milczarek

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849536

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat