Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Rodzinnie, odpustowo i na sportowo…

Z proboszczem Parafii p.w. Świętego Ojca Pio w Mszczonowie ks. Sławomirem Tulinem o festynie rodzinnym, jaki odbył się 28 września z okazji parafialnego ODPUSTU, rozmawia Piotr Dymecki.

 

Czyżby mszczonowska Parafia p.w. Świętego Ojca Pio pozazdrościła Lutkówce i z okazji odpustu także postanowiła urządzać festyny?

 

W tym roku – w niedzielę 28 września – zorganizowaliśmy w dniu odpustu parafialnego pierwszy  festyn rodzinny. Nie jest to przedsięwzięcie na aż taką skalę jak w Parafii Lutkówka,  czy w drugiej zaprzyjaźnionej parafii w podłowickim Bąkowie. Tamte odpusty i festyny mają już swoją tradycję. My dopiero zaczynamy. Przyświeca nam cel organizowania zabaw dla całych  rodzin. Ich integrowania. Tego, aby choć w świąteczną niedzielę mogły  one spędzić wspólnie miłe chwile. Nasz festyn naprawdę zorganizowała  parafialna  rodzina dla rodzin, które ją tworzą. Jestem pozytywnie zaskoczony efektem całego przedsięwzięcia.  Miłą atmosferą wydarzenia. Świetną  zabawą. Tym, że moim parafianom już  przychodzą do głowy pomysły na kolejne festyny.

Pomysł zorganizowania takiego  festynu już od dawna chodził mi po głowie. Jakże ucieszyło mnie, gdy na spotkaniu z naszymi strażakami zorientowałem się, że nie tylko mi zaświtała taka myśl. Prezes gminny OSP,  pan Waldemar Suski dodatkowo ośmielił mnie do podjęcia się tego trudnego wyzwania. Później cały czas mi pomagał w jego realizacji.

 

Czyli nie będzie to ostatni festyn rodzinny?

 

Oooo… z pewnością nie.   Jako żart powiem, że przy okazji festynu zadano mi pytanie, dlaczego w naszej parafii jest tylko jeden odpust, gdy z reguły w innych parafiach co roku są dwa takie wydarzenia? Zrozumiałem to jednoznacznie, że potrzebny jest jeszcze jeden odpust, aby tym samym powstała  okazja do urządzania dwa razy w ciągu roku  rodzinnych festynów (śmiech).

 

Jak przebiegały uroczystości z 28 września?

 

Mszę odpustową odprawił o godzinie 11.00  ojciec Jan Jurczak –Kapucyn. Była ona wspomnieniem liturgicznym śmierci naszego patrona Świętego Ojca Pio, zmarłego  23.09.1968 roku  Po Mszy przeszliśmy wokół kościoła w uroczystej procesji.  Następnie wszyscy zebrali się na placu przy naszej kaplicy i domu parafialnym, aby do samego wieczora korzystać  z wielu  przygotowanych atrakcji.

 

Jakie to były atrakcje?

 

Cały czas bardzo wiele działo się  na festynowej scenie. Między innymi wystąpiły na niej zespoły Clip-Dance i The Lejkers. Śpiewały dla publiczności dzieci  z naszej parafialnej Scholki. Zagrała Orkiestra Dęta OSP Mszczonów. Tańczyły marżonetki i tamburmajorki. Odbywały się mecze piłkarskie i siatkarskie. Wśród sportowców  festynu rozlosowaliśmy nagrodę  w postaci drukarki. Tablet był natomiast  nagrodą dla wylosowanego dziecka, które przeszło specjalny zestaw konkursów i konkurencji, przy których otrzymywało się stempelki,  potwierdzające zaliczenie kolejnych etapów zabawy. Kolejnymi atrakcjami były przejażdżki bryczkami, a także zabytkowymi motocyklami.  Maluchy mogły sobie wymalować buźki. Dodatkową  frajdą   było zwiedzanie  wozu  strażackiego i   pokazy sprawności  strażaków. Nie zabrakło kącika zabaw dla najmłodszych. Gimnazjaliści prowadzili gry i konkursy dla młodszych kolegów i koleżanek. Wesoło było na zjeżdżalni, trampolinie i w dmuchanym zamczysku.  Smakowały kiełbaski z ogniska i grilla. Do potraw grillowych mieliśmy ufundowane smaczne pieczywo.  Ciasta, mające dodatkowo osłodzić  festynowe chwile upiekło przeszło dwadzieścia parafianek. Na koniec zabawy odbyło się wieczorne karaoke i odtańczenie wspólnego tańca, zwanego BELGIJKĄ. Następnie odmówiliśmy modlitwę  wieczorną i odśpiewaliśmy   Apel Jasnogórski. Na pożegnanie usłyszałem od parafian „100 lat”. Przyznam, że poczułem się wzruszony.

 

Kto najbardziej pomógł księdzu w organizacji festynu?

 

Zbyt liczna była to grupa, abym był w stanie teraz wszystkich wymienić. Dziękowałem im już  w kościele. Wszystkich  mych parafian, którzy udzielili  wsparcia w tym dziele mam w sercu i pamiętam o nich w modlitwie. Uczynię  teraz tylko jeden wyjątek i imiennie podziękuję  panu Burmistrzowi Grzegorzowi Kurkowi, którego instytucje spisały się  podczas  imprezy na medal. Scenę i nagłośnienie mieliśmy z MOK-u. Jak zawsze sprawny w swych działaniach okazał się ZGKiM. Korzystając z okazji chciałbym także  podziękować  wszystkim uczestnikom  naszej zabawy. Bez rozśpiewanej i roześmianej publiczności na nic byłyby popisy artystów i sportowców. Dziękuję tym,  którzy zaszczycili nas swoją obecnością  i zapraszam ponownie za rok.

 

Rozmowę  poprowadził: Piotr Dymecki

Foto: ks. Sławomir Tulin i Bogdan Szulc 

 

 

 

 

 

      

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849427

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat