Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Ciepła woda będzie tańsza

Panie Robercie, zasiada Pan w Radzie Nadzorczej MSM, ale z tego co pamiętam był Pan już wcześniej zaangażowany w działalność społeczną w innym samorządzie  mieszkańców?

- Zgadza się. W roku 1997 brałem czynny udział w zawiązywaniu Wspólnoty Mieszkaniowej na mszczonowskim Osiedlu Poniatowskiego.  Pełniłem w niej funkcję zastępcy przewodniczącego.

To było rodzinne osiedle, które znał Pan niemalże od podszewki. Czy doświadczenia z tamtej działalności procentują obecnie? 

- Oczywiście. Są bardzo pomocne przy wykonywaniu obecnej funkcji. Osiedle Poniatowskiego znałem od dziecka. Mieszkałem i dorastałem na nim. To co pozostawiłem tam po sobie, to zrealizowane marzenie o  założeniu instalacji gazowej we wszystkich  budynkach. Nieskromnie powiem że byłem pomysłodawcą i realizatorem tego zadania. Dzięki temu, mieszkańcy nie musza palić w piecach węglem, lecz korzystają z dwufunkcyjnych pieców gazowych. Automatycznie wzrosła też wartość wszystkich  mieszkań. Przypomnę,  że realizacja  tego przedsięwzięcia  nie byłaby możliwa bez pana burmistrza Józefa Grzegorza Kurka. Mając na względzie dobro mieszkańców, wspomógł on realizację  naszego  projektu.  

 Na jakich zasadach działał wtedy Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej?

My,  jako Zarząd,  nie pobieraliśmy żadnego wynagrodzenia. Działaliśmy całkowicie społecznie. Uważam, że przy tego typu pracy nie zawsze należy liczyć  na  gratyfikację finansową. Jeżeli ma ona przynieść wymierne  efekty dla ogółu mieszkańców, to warto poświęcić dla niej swój prywatny czas. Mamy wówczas świadomość,  że coś po sobie zostawiamy.

Dzisiaj jest Pan  mieszkańcem Spółdzielni Mieszkaniowej. Zasiada Pan w Radzie Nadzorczej. W kwietniu  zgłosił Pan wniosek o powołanie Komisji Statutowej celem dokonania Zmian w Statucie Spółdzielni. Dlaczego Pana zdaniem takie zmiany są potrzebne?

- Zgłoszony przeze mnie wniosek o powołanie Komisji Statutowej  został przyjęty jednogłośnie. Uważam, że statut Spółdzielni należy  dostosować  do zmieniających się przepisów. Jednak głównym zamysłem,  który zdecydował o pomyśle zmiany zapisów Statutu, był przeprowadzony nie tak dawno konkurs na  wybór Prezesa Zarządu. Na dzień dzisiejszy zgodnie z zapisami najważniejszego spółdzielczego  dokumentu Prezesem może zostać tylko członek naszej Spółdzielni lub pełnomocnik osoby prawnej, czyli firmy,  która jest członkiem naszej społeczności. W przyszłości nie możemy sobie pozwolić, aby Prezesem została osoba przypadkowa, która może i ma wykształcenie wyższe, ale zupełnie nie jest  zorientowana w  realiach spółdzielczości mieszkaniowej. Nie możemy zawężać wyboru tylko do członków Spółdzielni, tak jak  obecnie. Musimy otworzyć się na fachowców z doświadczeniem w tej branży. Dlatego będę wnioskował o zmianę obowiązujących  zapisów.

Jak Pan ocenia nowego prezesa?

Z panem Prezesem mamy podobne spojrzenie odnośnie kierunków działania Spółdzielni. Dla mnie jest to właściwa osoba na właściwym miejscu. Nowy Prezes podjął inicjatywę ponownej analizy mechanizmu rozliczania kosztów podgrzania wody. Po zapoznaniu się ze szczegółami, rozpoczął – wraz z pozostałymi członkami Zarządu – porównywać nasze rozwiązania ze sposobami rozliczania kosztów podgrzania wody w innych spółdzielniach mieszkaniowych. Ostatecznie, została przyjęta przez Zarząd i zatwierdzona przez Radę Nadzorczą nowa, bardziej racjonalna metoda obciążania mieszkańców kosztami podgrzania wody. Przypomnę, iż od 1 lipca za podgrzanie 1m3 zapłacimy 27 zł. Ta kwota jest niższa od obecnie płaconej. Przypomnę też, że Rada Nadzorcza gdy nie było jeszcze nowego Prezesa miała przedstawioną przez ówczesny Zarząd Uchwałę do podjęcia - podwyżkę podgrzania 1m3 wody na 34,80 zł, której nie podjęła. Nie możemy iść tylko w kierunku podwyżek. Jako Rada Nadzorcza musimy myśleć przede wszystkim o mieszkańcach.  Bardzo mnie cieszy fakt,  że udało się zracjonalizować i obniżyć koszty  ciepłej wody. Na tym przykładzie widać,  że Rada Nadzorcza podjęła właściwą decyzję powołując nowego Prezesa Zarządu Mirosława Bronowskiego.

Niektórzy mieszkańcy, zarzucają nowemu Prezesowi, że jest człowiekiem Geotermii Mazowieckiej. Jak Pan to skomentuje?

Pan Bronowski nie jest związany w żaden sposób z tą  firmą, poza tym, że poprosił o udzielenie mu pełnomocnictwa, które było niezbędne, aby jego kandydatura mogła być brana pod uwagę w postępowaniu konkursowym. Swoimi działaniami doprowadził do rozpoczęcia rozmów z Geotermią,  które w przyszłości – o czym jestem przekonany- doprowadzą do dalszej obniżki kosztów,  które Spółdzielcy ponoszą za odbierane ciepło.

Obecna Rada Nadzorcza Spółdzielni nie jest przykładem zgodnego działania. Jak Pan ocenia jej funkcjonowanie?

Zdecydowana większość członków Rady Nadzorczej pracuje bardzo konstruktywnie na rzecz dobra wszystkich mieszkańców, ale są i tacy którym nigdy nic nie odpowiada. Na szczęście decyzje podejmuje większość, a to daje gwarancje że są one właściwe i zgodne z oczekiwaniami mieszkańców.

Czy to prawda,  że to właśnie argumenty, jakie Pan przedstawił zaważyły na wyborze Prezesa?

Obecne zapisy Statutu Spółdzielni, dotyczące wyboru prezesa, były błędnie interpretowane przez dwóch członków Rady Nadzorczej. Na podstawie zgromadzonych przeze mnie dokumentów i opinii prawnych udało mi się  dowieść przed   pozostałymi członkami  Rady,  iż wspomniana dwójka nie ma racji. Wynikiem podjętych przeze mnie działań  było późniejsze głosowanie, w którym   głosami 9 do 1, Rada Nadzorcza wybrała obecnego Prezesa. Jestem przekonany,  iż był to wybór  bardzo dobry.

 

 

 

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557661

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat