Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Braliśmy udział w BITWIE GORLICKIEJ

Gorlice – miasto, powstałe w połowie XIV wieku,  znane dzięki jednej z największych bitew I wojny światowej. Trwała ona blisko pół roku. To tu w roku 1915 została złamana potęga rosyjska. Po majowej przegranej wojsk carskich właśnie spod Gorlic rozpoczęło się ich sukcesywne cofanie na wschód. 100-lecie tych wydarzeń będziemy obchodzić  za rok i jak usłyszeliśmy od gorlickich rekonstruktorów  wtedy na pewno widzowie  oglądać będą sceny,  obrazujące zwycięstwo połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich. Natomiast w tym roku gorliczanie nawiązali do setnej rocznicy rozpoczęcia Wielkiej Wojny. Podczas historycznego widowiska, jakie odbyło się 4 maja  pokazano:  życie galicyjskiej wsi, działania komisji werbunkowej, ogłoszenie mobilizacji i pożegnanie rekrutów. Publiczność oglądała również przygotowania  obu walczących stron do działań wojennych, a gdy już na polu inscenizacji rozgorzała walka, to  zwyciężyli w niej   Rosjanie.  Dokładnie tak jak to było przed stu laty.  Trzeba jednak pamiętać, że  początkowe sukcesy wojsk carskich były jedynie preludium do rozstrzygającego starcia, w którym górą okazali się  Niemcy, Austriacy i Węgrzy.  W dniach 2-5 maja 1915 pod Gorlicami front rosyjski został przerwany. Imperium Romanowów otrzymało potężny cios. Warto zaznaczyć, że niemały wpływ na wynik gorlickiej bitwy miał nowatorski sposób kierowania artylerią przez generała Tadeusza Rozwadowskiego, który był wtedy  dowódcą 12 Brygady Artylerii w 12 "Krakowskiej" Dywizji Piechoty.  Zastosowana przez niego tzw.  ruchoma  zasłona ogniowa, polegała  na tym, że ogień artyleryjski postępował tuż przed atakującą piechotą.
O tym jakie znaczenie miała bitwa gorlicka na przebieg I wojny światowej na froncie wschodnim pisał między innymi profesor Marian Zgórniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w szkicu historycznym Bitwa pod Gorlicami 1915r., (w:) Nad rzeką Ropą, Kraków 1968:
„ Po klęsce pod Gorlicami carska Rosja nie była zdolna do podjęcia większej akcji zaczepnej, ani też nie potrafiła już odtąd przeciwstawić się ofensywie państw centralnych. W ciągu kilku tygodni Rosjanie utracili całą Galicję, wkrótce potem Królestwo, Litwę, Kurlandię, zachodnią cześć Białorusi, Podola i Wołynia. (…) Przełom pod Gorlicami stanowi punkt zwrotny w całej wojnie na wschodzie. Zapoczątkował on serię klęsk wojsk rosyjskich (…), mając niemały wpływ na powstanie niepodległej Polski.”
W tegorocznej inscenizacji pod Gorlicami uczestniczyło blisko 150 rekonstruktorów z kilku krajów. Członkowie GRH „STRZELCY” z Mszczonowa mieli zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Mszczonowianie wraz ze swoimi dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi obstawili południowy kraniec carskich okopów, skąd wyszedł decydujący szturm na zrekonstruowaną wieś.  Widowisko, przygotowane przez gorliczan  obejrzało (szacunkowo licząc)  przeszło tysiąc osób. Jedna z największych pierwszowojennych  inscenizacji, organizowanych w Polsce,   po raz kolejny pokazała się z jak najlepszej strony.

W drodze do domu członkowie grupy zatrzymali się na jednym z dziesiątków cmentarzy, jakie usiały Ziemię Gorlicką. Symboliczny znicz zapalili  na cmentarzu Mszanka, którego projektantem był Hans Mayr. W 99 mogiłach spoczywa na nim 661 żołnierzy obu walczących stron   Nad nekropolią góruje potężny krzyż. Znicz postawiony przez naszego kolegę Piotra Moskwę (należącego również  do: Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej) był hołdem dla wszystkich poległych w Wielkiej Wojnie, a szczególnie za Polaków, których los rozrzucił po wszystkich armiach. Polska krew przelewana była na wszystkich frontach I wojny światowej. Wojna Narodów, wojna zaborców,  o którą modły zanosili się nasi przodkowie dała  możliwość odrodzenia się Rzeczypospolitej. Zapłatą za wolność było życie Polaków, w różnych mundurach i pod różnymi sztandarami. Warto o tym pamiętać.

Tekst: Piotr Dymecki

Foto: Grzegorz Witkowski i Piotr Dymecki

GRH STRZELCY im. 31 pSK Mszczonów

 

 

 

 

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557570

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat