Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Rekonstruktorzy na Różańcowej Krucjacie

Przedstawiciele  GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa  wspólnie z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia im. 14 pułku ułanów Jazłowieckich uczestniczyli w rozpoczęciu III Pielgrzymki  Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Mszczonowianie i mszczonowianki  w mundurach z 1939 roku  stanowili asystę pielgrzymów na pierwszym etapie Krucjaty od Sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej w Szymanowie do Niepokalanowa. Przed wymarszem  rekonstruktorzy złożyli meldunek  Przełożonej  Generalnej Sióstr Niepokalanek  matce Wawrzynie od Ducha Świętego, a także modlili się  przed  cudowną figurą  N.M.P. Jazłowieckiej, patronką Ułanów Jazłowieckich,  zwaną  też: Panią Jazłowiecką,  Wygnanką z Jazłowca, a także Jazłowiecką Białą Panią. Posąg Niepokalanej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego został wykonany w Rzymie na prośbę Założycielki Zgromadzenia bł. Matki Marceliny Darowskiej i sprowadzony do Jazłowca (diecezja lwowska). Jego poświęcenia dokonał 10.08.1883 r. późniejszy błogosławiony ks. arcybiskup  Zygmunt Szczęsny  Feliński, a koronacji  (9 VII 1939 r.) ks. kardynał Augusta Hlond -Prymas Polski. Figura   w mazowieckim Szymanowie znalazła się  już po zmianie granic Polski – w dniu 24 VI 1946 r.

Pielgrzymi Krucjaty po dojściu do Niepokalanowa uczestniczyli we Mszy Świętej za Ojczyznę. Jak odprawiona została w najstarszym budynku  w klasztorze,  tzw. starej kaplicy (dziś sanktuarium świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina – założyciela Niepokalanowa).

Pielgrzymka Krucjata Różańcowa za Ojczyznę  odbywa się już  od trzech lat. Zawsze  w dniach 1-3 maja na trasie  od  Sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej w Szymanowie  do Sanktuarium  Matki Boskiej Zwycięskiej! (Warszawa-Praga).Pierwszego dnia pielgrzymi przebywają trasę Szymanów- Niepokalanów- Ołtarzew. 2 maja z Ołtarzewa dochodzą   do Warszawy. W tym roku zaraz po dotarciu  do stolicy  Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówili pod figurą Chrystusa Miłosiernego na Polach Woli. Następnie modlili się  na Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele św. Józefa Oblubieńca (ul. Deotymy), którą odprawił  ks. Stanisław Małkowski. Późnym popołudniem uczestnicy Krucjaty wysłuchali koncertu  „Pieśń Patriotów – Maryi Królowej Polski” na polach, na których dokonywano wyborów  królów Polski. W koncercie tym wystąpili  m.in.: Witold Bieliński, Andrzej Kołakowski, Zuzanna Lipiec, Leszek Makowiecki, Ryszard Makowski, Stanisław Markowski, Paweł Piekarczyk i  Jan Pietrzak. Trzeci dzień pielgrzymki  (3 maja) nosił  nazwę  MARSZU PATRIOTÓW. W święto Matki Boskiej Królowej Polski uczestnicy Krucjaty wraz z rekonstruktorami  przeszli  przez:  Nowe i Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Most Poniatowskiego, ul. Zieleniecką i Zamoyskiego- aż do Krzyża Katyńskiego (przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej na Pradze. Przed rozpoczęciem Marszu uczestniczyli we Mszy  Świętej  pod Krzyżem Traugutta (Park Traugutta – skrzyżowanie ul. Sanguszki i ul. Zakroczymskiej).

Piotr Dymecki

GRH STRZELCY im. 31 pSK Mszczonów

 

 

  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646573

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat