Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Tak mszczonowianie uczcili 223 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W strugach deszczu mszczonowianie obchodzili 223 rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z powodu niesprzyjającej aury na głównym miejskim placu, noszącym imię  Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się tylko poranny przegląd uczestników patriotycznej demonstracji, odegranie Hymnu Narodowego i  wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Pozostałe części gminnych obchodów Święta Narodowego miały wyjątkowo  miejsce już  tylko w kościele farnym.  Przeglądu uczestników święta dokonał burmistrz Mszczonowa w asyście naczelnika OSP Mszczonów Grzegorza Koperskiego. Na placu przed ratuszem o godzinie 9.30  stawili się tradycyjnie: radni, strażacy z Mszczonowa i pobliskiej Wręczy, Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, harcerze, przedstawiciele Zarządu Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz  członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami z GRH STRZELCY im. 31 pSK. Nie zabrakło też  oczywiście pocztów sztandarowych:  LO Mszczonów,  ZS Mszczonów, mszczonowskiego  Gimnazjum, Zespołu  Szkół z Osuchowa, Szkoły Podstawowej  z Mszczonowa, Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, OSP Mszczonów, OSP Wręcza, Hufca ZHP Mszczonów, KS Mszczonowianki oraz  PSL-u. Wszyscy reprezentanci  środowisk patriotycznych udali się następnie do kościoła farnego p.w. Świętego Jana Chrzciciela, gdzie   Mszę za Ojczyznę koncelebrowali ks. dziekan Tadeusz Przybylski – proboszcz parafii farnej i ks. Sławomir Tulin – proboszcz drugiej mszczonowskiej Parafii p.w. Świętego Ojca Pio. Po zakończeniu Eucharystii do zebranych przemówił przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Powitał on wszystkich zebranych na uroczystości i zwrócił uwagę mieszkańców na olbrzymią  odpowiedzialność, jaka ciąży na naszym pokoleniu, gdyż  po raz kolejny  historia stawia naród polski w trudnym położeniu geopolitycznym. Na ten sam fakt zwrócił również  uwagę   burmistrz Józef Grzegorz Kurek,  który zwracając się  do mieszkańców  dokonał ponadto bardzo sugestywnego porównania sytuacji Polski z okresu uchwalania Konstytucji 3 Maja do czasów współczesnych. Tamto pokolenie –zdaniem  burmistrza-  dostrzegło zagrożenie, jakie zawisło nad Ojczyzną i próbowało mu przeciwdziałać, natomiast my jeszcze nawet nie zdaliśmy sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwa nam grożą.  Trzecią osobą, która w trakcie obchodów przemawiała do mieszkańców była przewodnicząc Komisji Oświaty i zarazem członkini Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Barbara Gryglewska. Podziękowała ona wszystkim mieszkańcom, którzy czują się odpowiedzialni za kultywowanie tradycji i historii. Wraz z burmistrzem dokonała też wręczenia  Nagród im. Ziemowita III kolejnym trzem osobom, które wsparły działalność mszczonowskich Izb Pamięci. Tym razem otrzymali je: Mariusz Wieszczycki, Dariusz Woźniak i Zdzisław Opas.

Strażacka część obchodów Święta Narodowego połączona z uroczystościami ku czci Świętego Floriana -patrona straży pożarnych- odbyła się w mszczonowskim Domu Strażaka. Rozpoczął ją występ Orkiestr Dętej. Następnie do wszystkich zebranych zwrócił się prezes gminny OSP Waldemar Suski. Powitał on zaproszonych do uczestnictwa w uroczystościach: mszczonowskich kapłanów, przewodniczącego Rady Miejskiej, burmistrza,  przedstawicieli MSH i GRH, a także wszystkich przyjaciół strażackiej braci. Następnie druhowie przystąpili do tradycyjnego wręczania medali i odznaczeń. Najwyższe z nich otrzymali: kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP- dh Jacek Zielonka (Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza) oraz pośmiertnie dh Grzegorz Walczak, w imieniu którego Złoty Krzyż za Zasługi dla Pożarnictwa odebrała żona Halina Walczak. Pamięć  o niedawno zmarłym zasłużonym członku mszczonowskiej OSP uczczono tradycyjną minutą  ciszy.

Pełną listę  odznaczonych strażaków publikujemy poniżej. Warto odnotować, że jednym z odznaczonych w tym roku był burmistrz Grzegorz Kurek, który otrzymał odznakę za wysługę 25 lat w szeregach OSP.

Tekst: MM
Foto: Marek Wardak

 

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza, otrzymał:
druh Jacek Zielonka

Złoty medal za zasługi dla Pożarnictwa, otrzymał pośmiertnie:
druh Grzegorz Walczak

Srebrny medal za zasługi dla Pożarnictwa, otrzymali:
druh Andrzej Kowalski
druh Mariusz Grzejszczak

Brązowy medal za zasługi dla Pożarnictwa, otrzymali:
druh Krzysztof Bodecki
druhna Ewelina Popławska

Odznakę za wysługę 65 lat, otrzymał:
druh Zenobiusz Stelmach

Odznakę za wysługę 60 lat, otrzymał:
druh Zygmunt Modzelewski

Odznakę za wysługę 50 lat, otrzymali:
druh Jan Dąbrowski
druh Bogusław Gręda
druh Edward Gręda

Odznakę za wysługę 45 lat, otrzymali:
druh Jan Chałuś
druh Henryk Burakowski
druh Zenon Bernaciak

Odznakę za wysługę 40 lat, otrzymali:
druh Jacek Klepacz
druh Edward Simiński
druh Adam Simiński

Odznakę za wysługę 35 lat, otrzymali:
druh Marek Koziński
druh Marek Wacławski

Odznakę za wysługę 30 lat, otrzymali:
druh Andrzej Tydzik
druh Grzegorz Modzelewski
druh Dariusz Dubel
druh Mirosław Nowecki
druh Tomasz Nowecki
druh Ryszard Bodecki
druh Waldemar Ciecharowski

Odznakę za wysługę 25 lat, otrzymali:
druh Józef Grzegorz Kurek
druhna Helena Sobczak
druh Robert Starostka
druh Andrzej Kowalski
druh Krzysztof Bodecki
druh Andrzej Osial

Odznakę za wysługę 20 lat, otrzymali:
druh Mariusz Grzejszczak
druh Tomasz Domasik

Odznakę za wysługę 15 lat, otrzymali:
druh Łukasz Badowski
druh Krzysztof Piekarski
druh Tomasz Sokulski
druh Sylwester Szymański
druh Grzegorz Traczyk
druh Mariusz Wacławski
druh Kazimierz Wincentka
druhna Bożena Starostka

Odznakę za wysługę 10 lat, otrzymali:
druhna Marta Jackowska
druhna Mieczysława Korzonkowska
druh Bartłomiej Simborowski
druh Krzysztof Wiśniewski
druh Grzegorz Wacławski
druh Łukasz Strojek
druh Tomasz Szadkowski
druh Łukasz Jarecki
druh Damian Szadkowski
druh Bogusław Woźniak

Odznakę za wysługę 5 lat, otrzymali:
druhna Katarzyna Ciecharowska
druhna Sylwia Ciecharowska
druhna Katarzyna Danielik
druhna Marta Danielik
druhna Karolina Dąbrowska
druhna Marta Nowińska
druhna Ewelina Szymańska
druh Jakub Tylkowski
druh Marcin Wiśniewski
druhna Natalia Witecka
druhna Paulina Witecka
druh Damian Strojek
druh Andrzej Klepacz
druh Adrian Klepacz

Odznakę „Strażak Wzorowy”, otrzymali:
druh Grzegorz Wacławski
druh Łukasz Jarecki
druh Łukasz Strojek
druh Damian Szadkowski
druh Tomasz Szadkowski
druh Kazimierz Wincentka
druh Zbigniew Bernaciak
druh Dariusz Michalczyk
druh Marek Głowa
druh Kazimierz Kwaśniewski
druh Michał Zieliński
druh Kamil Siemiński
druh Tomasz Tomaszewski
druh Łukasz Zdzieszyński
druh Jarosław  Dębski
druh Jakub Tylkowski

Złotą odznakę MDP, otrzymali:
Kamil Klimkowski
Natalia Witecka

Srebrną odznakę MDP, otrzymali:
Maciej Koperski
Damian Kuleta
Adam Miller
Klaudia Ochnik
Szymon Olczak
Bartłomiej Rybkowski
Damian Szczepanik

Brązową odznakę MDP, otrzymali:
Weronika Burhart
Katarzyna Gałach
Adrian Kok
Szymon Łukaszewicz
Katarzyna Rybkowska
Szymon Rybkowski
Wiktor Szustkiewicz
Nikola Woronko
Wiktor Zarzycki
Patrycja Zgórzak
Dominika Galińska
Natalia Galińska

 

Przemówienie burmistrza Józefa Grzegorza Kurka, wygłoszone podczas gminnych obchodów 223 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Szanowni Mszczonowianie,  zebraliśmy się tu dziś, aby przypomnieć i uczcić  wydarzenia sprzed 223 lat. 3 maja 1791 roku nasi rodacy ocknęli się  z trwającego wiele lat letargu i zechcieli podjąć trud zreformowania swojego państwa. Przestali wierzyć, że wystawne życie ponad stan może trwać wiecznie. Przestali ufać w to, że wolność dana jest im raz na zawsze. Przestali  słuchać ambasadorów obcych mocarstw. Zamarzyli o  potędze  i niezależności. Mieli tę odwagę i tę  mądrość, aby to uczynić. A MY ?! Co z nami? Czy nadal będziemy bili brawo tym, którzy twierdzą, że ten kraj nadal można zadłużać? Czy wciąż jeszcze wierzymy, że żyjemy w bezpiecznym świecie? Czy ukraińska lekcja nam nie wystarczy? Czy zło musi przyjść jeszcze bliżej? Stać  się bardziej namacalnym? Czy już dojrzeliśmy do tego, aby decydować sami o sobie? Czy wciąż będziemy posłuszni ambasadorom – takim, czy innym? Potrafimy już właściwie oceniać tych, którzy  przyjmują obce srebrniki? Podpisują kontrakty uzależniające nas i zarazem upokarzające? Kto jeszcze z nas jest na tyle ślepym, że nie dostrzega, iż  historia zwana nauczycielką życia stawia NAS jako NARÓD ponownie przed podobnymi wyzwaniami. Minęło przeszło dwa wieki, a tu znowu  musimy rozwiązywać  te same zadania. Nasi przodkowie odgadli, jaka droga jest słuszna, ale niestety zabrakło im już czasu, aby dojść nią do celu. Czy my mamy jeszcze ten czas? Obawiam się, że może go nam zabraknąć. Tych, którzy próbowali otwierać nam oczy wyśmiewaliśmy i opuściliśmy. Wiarę  dajemy tym, którzy mamią nas kolorowymi reklamami. Tak, ależ naprawdę  trzeba łapać  się za głowę i dziwić  …ale dziwić się temu co stało się z dumnymi Polakami. Co z trzepotem husarskich skrzydeł? Co z dziełami wieszczów? Chcemy się beztrosko bawić…najlepiej za nieswoje…podarowane dukaty. Husarskie skrzydła poobcinaliśmy, bo wojsko zbyt drogo nas kosztuje. Dzieła wieszczów, na których wychowywały się pokolenia patriotów zastępujemy bajkami…tym co łatwe i przyjemne. Zamiast Skrzetuskiego,  skrzaty i hobity. Zamiast  gorzkiego, ale jakże w końcu owocnego życia Kmicica- właściciel fabryki słodkiej  czekolady. Co się  z nami dzieje? Dlaczego z taką łatwością  oddajemy to wszystko za co nasi przodkowie musieli płacić krwią?

Dziś śmieją się ze Ślimaków, sprzedaje się resztę polskości, wytnie się lasy. Rodacy , ośmieszają i drwią z nas, wyśmiewają autorytety. Internet stał się miejscem gdzie można bezkarnie każdego opluć i zniszczyć. Mają już nawet odwagę  krzyczeć, że nie chcą  Świętego.

Niestety, ale przychodzi mi mówić jedynie  do tych co rozumieją. Wy,  rozumiecie, bo jesteście tutaj. Bo czujecie potrzebę modlitwy za Ojczyznę i chcecie widzieć jak biało –czerwona powiewa  nad Waszym miastem. Gdy już wrócicie do domów, to zapytajcie się sąsiadów, czy oni rozumieją. Czy hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna” jeszcze coś dla nich znaczy. Zbyt dużo jest już między nami takich, dla których sensem bycia stało się  TO symboliczne grillowanie. DOŚĆ USYPIANIA. CZAS ZACZĄĆ SIĘ BUDZIĆ! TRZECI  MAJ musi przyjść PONOWNIE! Czas budować  od podstaw. Wychowywać Siłaczki i Judymów. Takich, co to nie bacząc na własną  korzyść chcą  poświęcać  się dla innych. Stoi Was tu wielu. Strażacy! Za dobre słowo, z potrzeby serca … narażacie się  dla innych. Jesteście solą tej ziemi.  Obok Was, Ci którzy rozumieją jak istotne jest kultywowanie tradycji i popularyzowanie historii. Sztandary szkół, a także sztandar Tych, co znają  trud rzemieślniczej, mozolnej pracy. Mszczonów ma szczęście. Tu polskie serce wciąż bije. Czas, aby zabiło równie mocno w całym kraju. 

Drodzy strażacy, druhny i druhowie

Z okazji Waszego święta wszystkim strażakom składam najlepsze życzenia! Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Wasza praca jest niezwykle ważna. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, możemy przecież na Was liczyć o każdej porze dnia i nocy. Serdeczne podziękowania i życzenia kierujemy również do Waszych najbliższych, którzy przecież nie raz muszą martwić się o Wasz bezpieczny powrót do domu. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

Dziękuję za uwagę!

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557554

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat