Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Nowe miejsca pracy dla mszczonowian i dobre drogi – to nasze główne cele

Koniec zimy zwiastuje rozpoczęcie nowych inwestycji. Rozumiem, że będą  one dopełnieniem kadencyjnego cyklu przedsięwzięć. W tym roku czekają  nas wybory samorządowe, więc – jak sądzę- można je będzie uznać za podsumowanie czteroletniej pracy obecnych władz samorządowych?

Może to wiele osób zdziwi, ale zupełnie nie zgodzę  się  z tezą, którą pan sugeruje. Na szczęście  gmina Mszczonów nie musi jak większość polskich gmin pracować w cyklach kadencyjnych. Nie robimy zwrotów w gminnej polityce co cztery lata i tym samym nie planujemy jej rozwoju w tak krótkich okresach. Mszczonów może się poszczycić ciągłością  i we władzach samorządowych, która przekłada się na możliwość  kreślenia i realizacji jego  rozwój w sposób długofalowy. To sprawia, iż  jesteśmy skuteczniejsi gospodarczo i  lepiej zarządzani niż większość gmin w Polsce. Przed wyborami mieszkańcy nie dają się wciągać w polityczne awantury, nie szukają sensacji, dokonują  decyzji co do kandydatów na radnych i burmistrza kierując się ich doświadczeniem oraz  wynikami wcześniejszej  działalności. Krótko mówiąc mszczonowianie znają zasadę, że nie zmienia się koni w galopie, dzięki temu nie muszą jak część  ich sąsiadów cały czas hamować  i wyprzęgać  (uśmiech). Zyskujemy przewagę nad konkurencją  przy każdych wyborach. Gdy inni świeżo wybrani samorządowcy uczą się pracy i przecierają nowe dla nich ścieżki, my nie zmieniając tempa pracy  zyskujemy nad nimi przewagę. Tak jest chociażby ze środkami zewnętrznymi. Pozyskują je głównie ci, którzy już wiedzą  jak się o nie starać.

W tym roku także  będą  realizowane inwestycje, na które udało się pozyskać  fundusze spoza gminnego budżetu?

Udało się nam  pozyskać półmilionową   dotację na rozbudowę TERM. Za te pieniądze powstanie w kompleksie grota solna, sauna zewnętrzna, a także odwrócony zostanie bieg wody termalnej, dzięki czemu do końca listopada będzie mógł działać największy z basenów TERM, tzw.  basen rekreacyjny. Oprócz tego wybudowany zostanie dodatkowy parking, gdyż obecny zupełnie nie jest w stanie pomieścić aut osób, które w  gorące dni są chętne do skorzystania z termalnego wypoczynku. Wyznaczone zostaną  nowe ścieżki rowerowe, a także sfinansowana zostanie działalność info-kiosków w gminach partnerskich, gdzie Termy aktywnie promują swoją    działalność.

Czy to prawda, że w tym roku ma w końcu ruszyć  tak długo zapowiadana modernizacja miejskiej oczyszczali ścieków?

Tak,  na tę potężną inwestycję udało się nam pozyskać 77% dotację z Urzędu Marszałkowskiego. Całkowita wartość przedsięwzięcia to przeszło 11 milionów złotych. To jest właśnie to o czym mówiłem na wstępie – dzięki doświadczeniu i skuteczności w działaniu pozyskujemy środki na inwestycje, których przeprowadzenie w oparciu tylko i wyłącznie o własny budżet, byłoby praktycznie niewykonalne. Niestety wiele gmin w naszym kraju nie potrafi wykorzystać  takich możliwości i dlatego z roku na rok, z kadencji na kadencję, ich dystans do takich gmin jak Mszczonów będzie się jedynie coraz bardziej  wydłużał.
Modernizacja oczyszczalni potrwa około dwóch lat. W tym roku zostanie ona zapoczątkowana, a finał przedsięwzięcia planujemy  na rok 2015.

Jakie jeszcze inwestycje zostały zaplanowane na ten rok?

Przeszło sześćset tysięcy  złotych chcemy wydać na dokumentacje i koncepcje  terenów inwestycyjnych. Gmina, jeśli chce się dalej rozwijać  musi zabiegać o kolejnych inwestorów. Stwarzać warunki dla powstawania następnych miejsc  pracy. To jest naszym głównym celem. Musimy zadbać o to, aby mszczonowianie mogli godnie żyć i móc zarabiać  na utrzymanie swoich rodzin, tu na miejscu, a nie szukać  chleba daleko od domu.
W sumie wykonamy w tym roku inwestycji za ok. 10 milionów złotych. Doinwestujemy budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i usuwanie azbestu. Wybudujemy oświetlenie uliczne w ulicach: Niesiołowskiego w Mszczonowie, Szkolnej we Wręczy, w Piekarskiej w Strzyżach i w Olszówce. Przebudowana zostanie ulica Tarczyńska w Mszczonowie (ok. 900 tys. złotych).  Zainwestujemy w drogi i chodniki osiedla Spokojna (przeszło 800 tys. złotych), a także w chodnik na ulicy Kwiatowej.  Przebudujemy ulice:  Szkolną w Bobrowcach,  Wspólną w Nosach Poniatkach, Lipową w Badowo –Mściskach, Wrzosową w Kowiesach i  Okrężną  w Osuchowie. Sprawę poprawy dróg i ulic także uważam za priorytetową. Sukcesywnie zamierzamy przebudowywać  całą sieć  naszej gminnej sieci drogowej, aby mieszkańcy mogli bez trudu dojeżdżać  do swych domostw o każdej porze roku.

A co z  największą  z zapowiadanych inwestycji na terenie gminy, czyli budową parku nauki i rozrywki  we Wręczy? Ostatni ponownie media ogólnopolskie donosiły, iż  ma powstać.

Jestem przekonany, że ta gigantyczna inwestycja zostanie zrealizowana. Inwestor ma już skupionych przeszło 100 hektarów gruntów. Mamy jego zapewnienia, że nie wycofuje się z planowanych działań.  Jednakże trzeba pamiętać, że w budowę parku zaangażował się prywatny kapitał, który z racji na ogrom planowanych prac musi współpracować nie tylko z gminą, ale  przede wszystkim  z rządową administracją. Nie mamy więc większego wpływu na przebieg tej inwestycji. Nie chcę  składać deklaracji co do czasu jej rozpoczęcia i zakończenia. Już raz byliśmy przekonani, że wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem i niestety państwu polskiemu zabrakło funduszy na rozbudowę  istniejącej sieci drogowej, która umożliwiłaby  jej dostosowanie do potrzeb parku. Przecież ten obiekt  w skali roku ma przyjmować nawet nie kilkaset tysięcy, ale już miliony odwiedzających. Niewątpliwie będzie to koło zamachowe gospodarki nie tylko Mszczonowa, ale całego regionu. Zdajemy sobie sprawę z wagi planowanego przedsięwzięcia. Jednak pomimo tego musimy sobie uświadomić, że gmina nie wybuduje nowych odcinków dróg i węzłów komunikacyjnych na trasach krajowych, aby umożliwić dojazd do takiego centrum rozrywki.  Ze swej strony pomagamy inwestorowi z całej swojej mocy. Niczego nie zaniedbujemy. Wypełniamy wszystkie wcześniejsze zobowiązania i liczymy, że równie poważnie do całej sprawy zacznie podchodzić rząd.

Przejdźmy do bardziej przyziemnych spraw. W lipcu minie rok od uruchomienia nowego systemu zbiórki śmieci, czy w pana ocenie spełnił on pokładane w nim nadzieje?

Niestety nie oceniam go dobrze. Dzikich wysypisk nie ubywa. Do miejsc publicznych cały czas podrzucane są  mniejsze i większe gabarytowo śmieci. Rozumiem, że są  kłopoty z odbiorem od mieszkańców odpadów wielko-gabarytowych i tu niewątpliwie trzeba  szukać lepszych rozwiązań, ale niestety gmina jest cały czas  zasypywana w sposób niekontrolowany także zwykłymi odpadami, które normalnie każdy z nas może w określonym dniu wystawić przed swój dom. Dlaczego worki wypełnione zwyczajną  drobnicą walają się po rowach i lasach? Czyżby naprawdę brakowało nam wciąż  świadomości, że o wspólne dobro należy dbać  tak jak o prywatne? Obawiam się, że dopiero młode pokolenie może to zrozumieć.

Na koniec wrócę  jeszcze do nadchodzących wyborów, czy samorząd i jego instytucje już  się do nich przygotowują?

Nie ma mowy o specjalnej mobilizacji. Pracujemy równo przez całą kadencję. Ludzi nie da się oszukać. Mszczonowianie  wielokrotnie udowadniali, że przed dokonaniem wyboru oceniają kandydatów za całokształt ich pracy. Nie kupują  tych tzw. „aktywnych”, którzy objawiają się  w gminnym życiu dopiero na kilka miesięcy przed wyborami. Niestety mamy sygnały, że i tym razem takich postaci nie zabraknie. Urząd i jednostki gminne są  bowiem teraz zasypywane  pismami, w których nadawcy żądają udzielania kompleksowych informacji o prowadzeniu dotychczasowej działalności i przeprowadzanych inwestycjach. Niby, to nic złego. Każdy ma do tego prawo. Dlatego Urząd  i jednostki gminne na  bieżąco informują o wszystkim co się u  nich  dzieje. Cały czas wiadomości  o prowadzonej działalności i jej efektach zamieszczane są  w mediach, a przede wszystkim w Biuletynie Informacji Publicznej. Ci, którzy żyją sprawami lokalnymi dobrze o tym wiedzą. Ci czasowo „aktywni”  muszą  natomiast teraz szybko nadrobić zaległości, aby podczas wyborów  udawać ekspertów. Wysyp tych pism, to  najwyraźniej sygnał, abyśmy zaczęli uważać. Jako samorządowiec z krwi i kości apeluję do wszystkich mieszkańców, aby za kilka miesięcy, przed wrzucenia karty do  urny wyborczej,  zadali sobie trud i sprawdzili co jego kandydat uczynił dla gminy, a nie ograniczali się tylko do jego szumnych deklaracji. Wybierzmy działaczy społecznych, którzy są znani w lokalnych środowiskach, którzy naprawdę  potrafią pracować dla dobra wspólnego, którzy  już  udowodnili, iż  można na nich polegać.

 

Mateusz Milczarek

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849653

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat