Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Niezwykłe historie w niezwykłych książkach niezwykłego autora

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie, a także jej filia w Osuchowie  stają się coraz aktywniejsze. Zajęcia feryjne, spotkania z pisarzami, prezentacje dzieł literackich… wszystkie te działania spotykają się z przychylnym odbiorem mieszkańców gminy i niewątpliwie wpływają na popularyzowanie wśród nich czytelnictwa.

5 marca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne  spotkanie z pisarzem. Tym razem mszczonowianie  mogli wysłuchać  opowieści i zadawać pytania Sławomirowi Koperowi, autorowi wielu niezwykle interesujących,  historycznych   książek i publikacji prasowych.

Autor zaskoczył wszystkich swoim stwierdzeniem, że jako historyk nie ma szczególnych ambicji naukowych, za to bardzo mu zależy, aby jego prace oddziaływały popularyzatorsko. Przez cały czas spotkania z pisarzem odnosiło się wrażenie, iż jako główny cel założył sobie przekazywanie czytelnikom wiedzy historycznej w sposób prosty, łatwy i przyjemny. Chce zarażać  historią, opowiadać o niej nietuzinkowo, od strony, której na próżno szukać  w podręcznikach szkolnych lub też  w większości naukowych opracowań.

„Tajemnice i sensacje świata antycznego”,  „Miłość i polityka • Kobiety świata antycznego”, Miłość, Seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie”,  „Kobiety w życiu Mickiewicza”,  „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”, „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”, „Wielcy zdrajcy • Od Piastów do PRL”, „Polskie piekiełko • Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945” – to tylko niektóre z jego publikacji. Już  same ich tytuły najlepiej obrazują podejście Sławomira Kopera do przeszłości, a poniekąd także  teraźniejszości. Ukazanie historii od strony prywatnej, a niekiedy wręcz intymnej jej największych aktorów,  zaskakuje czytelników. Sprawia, że zupełnie świeżym spojrzeniem zaczynają oni postrzegać bieg historycznych wydarzeń i siłą rzeczy całkiem odmiennie podchodzić do spraw dziejących się obecnie…bo przecież historia cały czas tworzy się na naszych oczach, a także przy naszym udziale.

Pisarz  jak sam stwierdził nie cierpi pozycji historycznych przesyconych datami. Jak podkreślał, książka musi się przede wszystkim dobrze czytać. Dlatego też  każdy rozdział do nowego dzieła pisze po kilkakroć, za każdym razem wracając do niego po pewnym czasie i ponownie go poprawiając. Dopiero takie mozolne dopracowywanie  daje efekty. Czytelnik nie może mieć  - jak usłyszeli uczestnicy spotkania - problemu ze zrozumieniem autora.  Bez żądnego skrępowania przyznał, że kiedyś zarzucono mu, że tworzy historyczne disco polo. Po głębszym zastanowieniu należy jednak stwierdzić, że umiejętność pisania na tematy poważne i trudne, tak, aby tym zainteresować każdego czytelnika, to jednak prawdziwa sztuka, wyraz najwyższego kunsztu pisarskiego.

Sławomir Koper jest absolwentem  Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze • Historia”. Jest  felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięczniku „Historia Do Rzeczy” oraz na portalu wp.pl. Historia. Niedawno został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.

Spotkanie z pisarzem oficjalnie otworzył i zamknął dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie  Łukasz Krzysztof Załęski. W gronie jego uczestników znaleźli się m.in. przewodnicząca Komisji Oświaty RM Barbara Gryglewska,  prezes MSH Marek Wardak i oczywiście pracownicy biblioteki: Maria Jankowska, Izabela Makulska,  Aleksandra Karolak, Jolanta Matusiak i Anna Kowalska.

MM

 

  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849963

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat